Bunlar Yarım Porsiyon Aydın

Partisinin il kongresine katılmak ve bir dizi açılışa katılmak üzere Kahramanmaraş'a gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 12 Şubat Stadyumu'nda yapılan kongrede partililere hitap etti.

Konuşması sırasında son günlerdeki tiyatro tartışmalarına değinen Başbakan Erdoğan bu tartışmanını bir tiyatro tartışması olmadığını belirterek; "Bu ara bir şey oldu. Son günlerde tiyatro üzerinden Türkiye'de bir tartışma yürütülüyor. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Türkiye'de son günlerde gündemi teşkil eden bu tartışma bir tiyatro tartışması değildir. Mesele çok başka. Mesele kendilerine küçük iktidar alanları oluşturmuş, kendilerine küçük rant alanları oluşturmuş, köşeleri tutmuş, ideolojilerin arkasına sığınarak kendi doğrularını 75 milyona dayatma gayreti içine girmiş seçkincilerin millete tepeden bakma meselesidir. Bunlar Tanzimat'tan bugüne kadar her şeyi en iyi kendilerinin, en doğruyu sadece ve sadece kendilerinin bildiğini iddia ederler. Bunlar millete tepeden bakarlar." dedi.

Başbakan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Bunlar kendi ürettiklerini yüksek sanat olduğunu iddia eder. Örneğin Kahramanmaraş'ın söz ustalarını, kalem erbabını, Anadolu'dan Trakya'dan yetişmiş ustaları, küçümser kale almazlar. Bunların siyasi kanadı nasıl ki Türkiye'nin tapusunu kendisinde zannediyorsa, bu seçkinciler de sanatın, bilimin, bilgi ve tefekkürün tapusunun kendi ellerinde olduklarını zannederler. Sanatın sanatçı kimliğinin, aydın, yazar kimliğinin arkasına sığınırlar, kendilerini sadece o dar kalıplara mahkum etmekle kalmaz, bu ülkenin gerçek sanatçılarına da haksızlık yaparlar. Bunlar sanatı sanat için yaparlar. Bunlar sanatı toplum için yapmazlar. Sanat toplum için yapılır. Sanat toplum için yapılırsa değer ifade eder. Bunlar elitisttir. Bunlar jakobendir. Bunlar kendi kast sistemlerine başkalarının girmesine asla müsaade etmezler. Hem devlet tiyatrosundan maaş alacak, hem şehir tiyatrosundan maaş alacak ondan sonra çıkacak istediği zaman dizi filmlerde oynayacak, istediği zaman başka yerlerde rol alacak, her yerden de bu şekilde nemalanacak. Mesele bu." 
 
"Şu son birkaç gündür zihinlerinin arkasındaki ortaya dökmeye niyetlerini açık etmeye başladılar." diyen Erdoğan;  "Daha önce çıktılar bu kesim millete 'bidon kafalı' dedi. Çıktılar bu aziz millete 'göbeğini kaşıyan adam' dediler. Şimdi de 'kasaba bürokratı' diyerek, 'belediyedeki temizlik işçisi tiyatrocu oluyor' diyerek kendilerince yine milleti aşağılıyor, milleti küçümsüyorlar. Rahmetli Cem Karaca bunlara o güzel şarkısıyla gereken cevabı aslında zamanında verdi. Ne dedi biliyor musunuz? 'Bunlar aydın değil. Bunlar yarım porsiyon aydın' dedi. Rahmetli Cem Karaca'nın deyimiyle bunlar barlarda, barların önlerinde ellerinde viski, bir elleri çenelerinde, kaşları hafif yukarıda, bilgiç bakışlarla hiçbir şey üretmeden sadece hakaret ederler. Tiyatrodan sadece bunlar anlar, sinemadan, müzikten, heykel resim, edebiyattan sadece bunlar anlar. Bunlar milleti beğenmez. Milletin alın terini beğenmez. Milletin kültürünü tercihini beğenmezler. Yıllarca karikatürlerle aşağıladılar bu milleti. Yıllarca köşelerinden ekranlarından aşağıladılar. Yıllarca oyunlarında filmlerinde yazılarında bu ülkenin gerçek hizmetkarlarını, din adamlarını aşağıladılar." diye konuştu. 
 
Erdoğan tiyatrocuların finansmanı devletten alarak, finansmanın gerçek sahibi milleti aşağıladıklarını ifade ederek şunları söyledi:  "Geçen yıl devlet tiyatrosuna harcanan para 140 Milyon TL. Gelir de 4 milyon TL. 140 milyon TL nere, 4 milyon TL nere. 10 yıllar boyunca sırtlarını statükoya dayadılar. Oradan nemalandılar. Şimdi de statükonun değişmesinden ciddi rahatsızlık duyuyorlar. Burada tekrar söylüyorum kusura bakmasınlar. Çok bilmiş despot tavırlarıyla milete de milletin hükümetlerine de parmak sallayarak azarlama dönemi artık geride kaldı. Milletin en masum taleplerini irtica diyerek, gericilik diyerek, yobazlık diyerek, bir kaşık suda boğma dönemleri artık geride kaldı. Sanatın sanatçının kimliğinin, aydın, yazar kimliğinin arkasına sığınıp milleti küçümseme, milleti azarlama milleti hizaya sokma dönemi artık geride kaldı. Bundan sonra buyursunlar sırtlarını devlete değil o aşağıladıkları o kasaba bürokratı dedikleri, o temizlik işçisi tiyatrocu dedikleri millete gitsin oraya başvursunlar. Şunu herkes bilsin bu ülkede siyasette, bürokraside, hukukta, kast sistemi, hanedanlık sistemi, AK Parti ile birlikte sona ermiştir."
Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2012, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER