AB'ye Rest Çekmeye Hazırlanıyor

Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras, AB yöneticilerine bir mektup göndererek 'Önceki hükümetin verdiği taahhütler bundan böyle geçerli olamaz' diyecek.

AB'ye Rest Çekmeye Hazırlanıyor

Seçimlerde yüzde 16,7 ile ikinci sırada gelen memorandum karşıtı lider Tsipras'ın, yarın AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'ye bir mektup göndereceği bildirildi. 

Seçimlerden birinci gelen Samaras’ın hükümeti kurma yetkisini iade ettikten sonra bu yetkiyi devralan Tsipras, mektubunda, önceki hükümetin verdiği taahhütleri bundan böyle geçerli olamayacağını, Yunan halkının memorandum politikalarını oyları ile kınadığını belirtecek. 

Tsipras memorandumu uygulayacaklarına dair taahhütleri imzalayan partilerin (PASOK ve Yeni Demokrasi) şu anda halkın yüzde 33 kadarını temsil ettiğini vurgulayacak. 

Mektuba ilişkin bir değerlendirme yapan Yeni Demokrasi Partisi lideri Samaras, Tsipras'ı popülizm yapmakla ve ülkeyi drahmiye döndürmeye yol açmakla suçladı. 

Samaras, Tsipras'ın, ülkenin Avrupa kimliğini korumaya niyeti bulunmadığını savundu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER