Sıcak su mu, soğuk su mu diye düşünmeyin! Hangi tedaviyi, ne zaman yapmalısınız?

Sağlık 29.05.2024 - 14:36, Güncelleme: 29.05.2024 - 14:36
 

Sıcak su mu, soğuk su mu diye düşünmeyin! Hangi tedaviyi, ne zaman yapmalısınız?

Ağrı, sızı olduğunda sıcak su mu soğuk su mu iyi gelir diye düşünüyor ve kararsız kalıyorsanız, hangi durumlarda hangisini kullanmanız gerektiğini haberimizden öğrenebilirsiniz. İşte detaylar!
SOĞUK SU MU, SICAK SU MU? Soğuk uygulama aniden olan (akut) yaralanma ve ağrılarda tedavi amaçlı kullanılıyor. Akut yaralanmalarda inflamasyon (bağışıklık sistemi aktivasyonu) ve ödem fazla oluyor. Soğuk uygulama bunu azaltıyor. Sıcak uygulama ise genellikle uzun süredir devam eden (kronik) sorunlarda tercih ediliyor. HEM SICAK HEM SOĞUK Kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, lenfödem veya varisler gibi durumlar, altta yatan nedenlere yönelik tedavi gerektirebiliyor. Sıcak ve soğuk kompresler yapmak şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. SICAK NE ZAMAN UYGULANIR? Sıcak uygulama genellikle kas gerginliği, sırt ağrısı, kas spazmları, eklem ağrıları ve bazı kronik ağrı durumlarında etkili olabiliyor. Sıcak uygulama, ağrılı bölgeye 15 ila 20 dakika boyunca rahatlıkla uygulanabilir. SOĞUK NE ZAMAN UYGULANIR? Buz kompres, burkulma, çekişme ve kas spazmlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor. Yaralanma bölgesine uygulandığında, kan damarları daralır ve şişlik ve ağrı azalıyor. Hücre harabiyetine engel olduğundan, ayak bileği burkulmaları gibi durumlarda sık kullanılır.
Ağrı, sızı olduğunda sıcak su mu soğuk su mu iyi gelir diye düşünüyor ve kararsız kalıyorsanız, hangi durumlarda hangisini kullanmanız gerektiğini haberimizden öğrenebilirsiniz. İşte detaylar!

SOĞUK SU MU, SICAK SU MU?

Soğuk uygulama aniden olan (akut) yaralanma ve ağrılarda tedavi amaçlı kullanılıyor. Akut yaralanmalarda inflamasyon (bağışıklık sistemi aktivasyonu) ve ödem fazla oluyor. Soğuk uygulama bunu azaltıyor. Sıcak uygulama ise genellikle uzun süredir devam eden (kronik) sorunlarda tercih ediliyor.

HEM SICAK HEM SOĞUK

Kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, lenfödem veya varisler gibi durumlar, altta yatan nedenlere yönelik tedavi gerektirebiliyor. Sıcak ve soğuk kompresler yapmak şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.

SICAK NE ZAMAN UYGULANIR?

Sıcak uygulama genellikle kas gerginliği, sırt ağrısı, kas spazmları, eklem ağrıları ve bazı kronik ağrı durumlarında etkili olabiliyor. Sıcak uygulama, ağrılı bölgeye 15 ila 20 dakika boyunca rahatlıkla uygulanabilir.

SOĞUK NE ZAMAN UYGULANIR?

Buz kompres, burkulma, çekişme ve kas spazmlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor. Yaralanma bölgesine uygulandığında, kan damarları daralır ve şişlik ve ağrı azalıyor. Hücre harabiyetine engel olduğundan, ayak bileği burkulmaları gibi durumlarda sık kullanılır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.