Selülit sadece kilolu kişilerde mi görülür?

Sağlık 22.03.2024 - 15:14, Güncelleme: 25.03.2024 - 11:17
 

Selülit sadece kilolu kişilerde mi görülür?

Selülitin uzun yıllardır özellikle kadınların fiziksel olarak en çok rahatsız olduğu problem olduğunu söyleyen Uzm. Bio. Dr. Çiğdem Üregen, ''Cilt yüzeyinde çukurluklar ve dalgalanmalı görünüm olarak kendini gösterir. Görüntüsü, ters ışık diye de tabir edilen ışık kırılmalarına bağlı olarak artıp azalabilir'' dedi.
TETİKLEYEN FAKTÖRLERE DİKKAT Selülitin temel sebebi genetik yatkınlık, hormonal durumlar, beslenme şekli, kilo alıp verme olsa da hareketsiz yaşam tarzı, yoğun tuz alımı, alkol sigara tüketiminden de etkilenir. Ayrıca oturma şekli ve dar kıyafetler de selülit oluşumunu tetikleyen faktörlerdendir. ZAYIFLARDA DA GÖRÜLÜYOR Sanılanın aksine selülit, sadece fazla kilosu olanlarda değil, aynı zamanda zayıflarda da görülebilir. Çünkü yağ dağılımı bu görünüme neden olan en önemli etkendir. Yani yağın fazlalığından ziyade, kas, bağ doku, yağ doku dağılımının düzeni de bu görünüme neden olabilir. YAZ KAPIDA, SELÜLİTLE SAVAŞ ARTIYOR Burada karşımıza çıktığı üzere, fazla kilolarımızdan kurtulmuş olsak dahi, selülit yine de  bizim için büyük bir savaş nedeni olmaya devam edebilir. Özellikle de yazın kapıda olduğu, bunun için de ince dokulu, tiril tiril elbiselere, mayo ve bikinileri giymeye, şortlara geçiş yapmaya hazırlandığımız bugünlerde daha kısa sürede selülit görünümünü azaltacağımız reçetelere ihtiyaç duyuyoruz. EN ETKİLİ UYGULAMA NEDİR? Uzm. Bio. Dr. Çiğdem Üregen,''Bölgesel fazlalık ve selülit giderme amacıyla araştırma yaptığınızda karşınıza çok sayıda cihazlı uygulama tekniği çıkıyor ve bu durum hangisinin daha etkili olduğu konusunda kafa karışıklığına da neden olabiliyor. Bu duruma netlik ve pratiklik kazandırmak amaçlı önerim, öncelikle yapay zeka teknolojisi ile yağ dokunuzun oranını tesbit edip selülit görünümünüzün nedenini ortaya koymak olacak. Çünkü sebebi doğru tespit etmek, çözüme giden ilk ve en önemli basamaktır'' diye konuştu.
Selülitin uzun yıllardır özellikle kadınların fiziksel olarak en çok rahatsız olduğu problem olduğunu söyleyen Uzm. Bio. Dr. Çiğdem Üregen, ''Cilt yüzeyinde çukurluklar ve dalgalanmalı görünüm olarak kendini gösterir. Görüntüsü, ters ışık diye de tabir edilen ışık kırılmalarına bağlı olarak artıp azalabilir'' dedi.

TETİKLEYEN FAKTÖRLERE DİKKAT

Selülitin temel sebebi genetik yatkınlık, hormonal durumlar, beslenme şekli, kilo alıp verme olsa da hareketsiz yaşam tarzı, yoğun tuz alımı, alkol sigara tüketiminden de etkilenir. Ayrıca oturma şekli ve dar kıyafetler de selülit oluşumunu tetikleyen faktörlerdendir.

ZAYIFLARDA DA GÖRÜLÜYOR

Sanılanın aksine selülit, sadece fazla kilosu olanlarda değil, aynı zamanda zayıflarda da görülebilir. Çünkü yağ dağılımı bu görünüme neden olan en önemli etkendir. Yani yağın fazlalığından ziyade, kas, bağ doku, yağ doku dağılımının düzeni de bu görünüme neden olabilir.

YAZ KAPIDA, SELÜLİTLE SAVAŞ ARTIYOR

Burada karşımıza çıktığı üzere, fazla kilolarımızdan kurtulmuş olsak dahi, selülit yine de  bizim için büyük bir savaş nedeni olmaya devam edebilir. Özellikle de yazın kapıda olduğu, bunun için de ince dokulu, tiril tiril elbiselere, mayo ve bikinileri giymeye, şortlara geçiş yapmaya hazırlandığımız bugünlerde daha kısa sürede selülit görünümünü azaltacağımız reçetelere ihtiyaç duyuyoruz.

EN ETKİLİ UYGULAMA NEDİR?

Uzm. Bio. Dr. Çiğdem Üregen,''Bölgesel fazlalık ve selülit giderme amacıyla araştırma yaptığınızda karşınıza çok sayıda cihazlı uygulama tekniği çıkıyor ve bu durum hangisinin daha etkili olduğu konusunda kafa karışıklığına da neden olabiliyor. Bu duruma netlik ve pratiklik kazandırmak amaçlı önerim, öncelikle yapay zeka teknolojisi ile yağ dokunuzun oranını tesbit edip selülit görünümünüzün nedenini ortaya koymak olacak. Çünkü sebebi doğru tespit etmek, çözüme giden ilk ve en önemli basamaktır'' diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.