Reçetesi buymuş! Bir lokması kan şekerini yüzde 26 düşürüyor, 'berberin' mucizesi

Sağlık 10.06.2024 - 13:54, Güncelleme: 10.06.2024 - 13:54
 

Reçetesi buymuş! Bir lokması kan şekerini yüzde 26 düşürüyor, 'berberin' mucizesi

Diyabetin yol açtığı sorunlat, birçok kişinin hayatını giderek zorlaştırabilir. Kontrolsüz vakalarda hayati risk taşıyan diyabet rahatsızlığı bazı doğal gıdalar sayesinde kontrol altına alınabilir. İşte yüksek kan şekerini düşürmenin yolları.
Diyabet rahatsızlığına yakalanan kişilerin oranları son 10 yıl içerisinde artış göstermeye devam etti. Kan şekeri kontrolü, diyabetin temel tedavilerinden biridir. Bazı gıdalar anti-diyabetik özellikleri sayesinde hastalık riskini azaltmak için tüketilmelidir. Kan şekeri kontrol altına alınmadığında ve doğru seviyeye gelemediğinde vücudun birçok yerine yayılabilir. Kan damarlarına zarar vererek hayati organlar için risk oluşturur. Ancak diyabet araştırmacıları beslenme stilini değiştirmenin büyük etkisi olacağını belirtiyor. Özellikle karbonhidratlar ve rafine şekerler gibi gıdaların bırakılması beslenme stilindeki değişiklikte en önemli aşamadır. Ancak kan şekeri seviyesini dengelemek için umut verici bazı doğal besinler bulunuyor. Araştırmalara göre besinin konsantre hâli kan şekerinin %26 oranında azaldığı söyleniyor. Berberin gibi doğal maddeler, kan şekerini azaltabilir. Farmasötik bir ilaç niteliği taşıdığı düşünülen berberin bileşiği üzüm, kızılcık gibi bitkilerde bulunur. Berberin tüketmenin, kan şekeri kontrolü sağladığı söyleniyor. Ayrıca berberin, bağırsaklardaki faydalı bakterileri destekler ve zararlı bakterilerin büyümesini engeller. Takviyeler farklı şekillerde etki gösterirken, berberin kullanımı metabolizma sendromlu veya tip 2 diyabete sahip olan kişilerde kan şekerlerinin yüzde 17-26 aralığında düştüğünü gösterdi. Berberin, bazı bitkilerde bulunan doğal bir kimyasaldır. Uzmanlara göre berberin maddesi bakterileri öldürebilir ve vücuttaki kan şekerini dengeleyerek ödemi de azaltabilir. Kolesterol seviyesini düşürmek için takviye olarak tercih edilebilir. Berberin içeren doğal gıdaları tüketebilirsiniz. Berberin, yağlı karaciğer, yüksek tansiyon, yüksek trigliseritler ve yüksek LDL kolesterol gibi birçok sağlık probleminin temelinde yatan insülin direncini kırmaya yarar. Bu direnci azalttığınızda kan şekeriniz çok daha sağlıklı bir hale gelir. Aynı zamanda berberin, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ruh halinizi iyileştirmek, D vitaminini aktif formuna taşımak için faydalanabilirsiniz. Berberin maddesinden faydalanmak için besinler haricinde takviye olarak da tercih edilebilir. Elbette ki bir uzmana danışmakta fayda var.
Diyabetin yol açtığı sorunlat, birçok kişinin hayatını giderek zorlaştırabilir. Kontrolsüz vakalarda hayati risk taşıyan diyabet rahatsızlığı bazı doğal gıdalar sayesinde kontrol altına alınabilir. İşte yüksek kan şekerini düşürmenin yolları.

Diyabet rahatsızlığına yakalanan kişilerin oranları son 10 yıl içerisinde artış göstermeye devam etti. Kan şekeri kontrolü, diyabetin temel tedavilerinden biridir. Bazı gıdalar anti-diyabetik özellikleri sayesinde hastalık riskini azaltmak için tüketilmelidir.

Kan şekeri kontrol altına alınmadığında ve doğru seviyeye gelemediğinde vücudun birçok yerine yayılabilir. Kan damarlarına zarar vererek hayati organlar için risk oluşturur. Ancak diyabet araştırmacıları beslenme stilini değiştirmenin büyük etkisi olacağını belirtiyor.

Özellikle karbonhidratlar ve rafine şekerler gibi gıdaların bırakılması beslenme stilindeki değişiklikte en önemli aşamadır. Ancak kan şekeri seviyesini dengelemek için umut verici bazı doğal besinler bulunuyor. Araştırmalara göre besinin konsantre hâli kan şekerinin %26 oranında azaldığı söyleniyor.

Berberin gibi doğal maddeler, kan şekerini azaltabilir. Farmasötik bir ilaç niteliği taşıdığı düşünülen berberin bileşiği üzüm, kızılcık gibi bitkilerde bulunur. Berberin tüketmenin, kan şekeri kontrolü sağladığı söyleniyor. Ayrıca berberin, bağırsaklardaki faydalı bakterileri destekler ve zararlı bakterilerin büyümesini engeller.

Takviyeler farklı şekillerde etki gösterirken, berberin kullanımı metabolizma sendromlu veya tip 2 diyabete sahip olan kişilerde kan şekerlerinin yüzde 17-26 aralığında düştüğünü gösterdi. Berberin, bazı bitkilerde bulunan doğal bir kimyasaldır.

Uzmanlara göre berberin maddesi bakterileri öldürebilir ve vücuttaki kan şekerini dengeleyerek ödemi de azaltabilir. Kolesterol seviyesini düşürmek için takviye olarak tercih edilebilir. Berberin içeren doğal gıdaları tüketebilirsiniz.

Berberin, yağlı karaciğer, yüksek tansiyon, yüksek trigliseritler ve yüksek LDL kolesterol gibi birçok sağlık probleminin temelinde yatan insülin direncini kırmaya yarar. Bu direnci azalttığınızda kan şekeriniz çok daha sağlıklı bir hale gelir.

Aynı zamanda berberin, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ruh halinizi iyileştirmek, D vitaminini aktif formuna taşımak için faydalanabilirsiniz. Berberin maddesinden faydalanmak için besinler haricinde takviye olarak da tercih edilebilir. Elbette ki bir uzmana danışmakta fayda var.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.