Ramazan ayı için sahur ve iftar uyarısı!

Sağlık 07.03.2024 - 15:52, Güncelleme: 07.03.2024 - 15:52
 

Ramazan ayı için sahur ve iftar uyarısı!

Ramazan ayında beslenmenin biraz daha özen istediğini ifade eden Diyetisyen Rozelin Aslan, "Ramazanda oruç tutan kişiler için ana öğünler sahur ve iftardır. Bu iki öğün arasındaki kalan zaman içerisinde vücudun ihtiyacı olan enerjinin sağlanabilmesi için ramazanda beslenme önem kazanır" dedi.
Ramazan ayında uzun süren açlıklar nedeniyle kan şekerinde belirgin düzeyde düşmeler yaşandığına dikkat çeken Diyetisyen Rozelin Aslan, “İftar anında hızlı bir besin alımı yaşarlarsa, kan şekeri hızla yükseleceğinden ağırlık çökmesi hissi, yorgunluk ve uyku hali şikayetlerini yaşayabilmektedirler. Bu durumun oluşmaması için mutlaka sahura kalkılmalı ve günlük alınması gereken besin öğelerinin önemli kısmı karşılanmalıdır. Yemek çeşidi ve süresi baz alınarak beslenmek, tokluk hissini artırıp sağlık sorunlarının önüne geçer. Ramazanda beslenme rutininize zengin içeriğe sahip gıdaları ekleyerek vücudunuzun alışkın olmadığı düzene kolay bir şekilde uymasını sağlayabilirsiniz" dedi. Herkesin ramazan ayı için kendisine bir beslenme programı hazırlayabileceğini belirten Aslan, “Uzun süre aç kaldıktan sonra oruç açılırken yemekler yavaş yavaş iyice sindirilerek tüketilmeli, midede rahatsızlık oluşturmaması adına yemeğe daha sıvı sayılan çorba ile başladıktan sonra az yağlı hazırlanmış yemekler ile devam edilmelidir. Gün içerisinde kaybedilen sıvıyı yerine koymak oldukça önemlidir. Bu nedenle yemek sırasında olmasa da sonrasında bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Yemekle fazla tuz tüketmek, susuzluğun daha fazla hissedilmesine neden olur. Bu nedenle özellikle sahurda olmak üzere oruç boyunca tuzlu yiyeceklerden uzak durarak tuz tüketimine dikkat etmenizde fayda var. Bunun yanında sahurda yapılan öğün iftara kadar vücuda enerji sağlar. Bu nedenle sahur kesinlikle su ile geçiştirilmemeli, mutlaka kalkılıp bir öğün şeklinde hazırlık yapılmalıdır. Gün içerisinde sınırlı bir yemek yeme zamanı bulunduğu için beslenmenizde dolayısıyla da sindirim sisteminizde bazı değişiklikler meydana gelebilir. Oruç döneminde genellikle kabızlık olmak üzere farklı sindirim problemleri görülebilir. Bunu önlemek için yüksek lifli tahıllar (kepekli, tam buğday gibi), sebze, kurubaklagil yemekleri ve bol miktarda sıvı tüketmenin yanı sıra iftardan sonra hafif bir yürüyüş yapmanın da durum ile ilgili faydası olacaktır. Sahurda hafif ve uzun süre tok tutan gıdaların tercih edilmesi gerekir. Protein ve lif bakımından zengin olan süt ürünleri, sebze ve meyve çeşitlerini yiyebilirsiniz. Süt, yoğurt, ayran, yumurta, peynir çeşitleri sahur sofrasında mutlaka bulunmalı, yağlı ve tuzlu yiyeceklerden, kızartmalardan uzak durulmalıdır" tavsiyesinde bulundu.
Ramazan ayında beslenmenin biraz daha özen istediğini ifade eden Diyetisyen Rozelin Aslan, "Ramazanda oruç tutan kişiler için ana öğünler sahur ve iftardır. Bu iki öğün arasındaki kalan zaman içerisinde vücudun ihtiyacı olan enerjinin sağlanabilmesi için ramazanda beslenme önem kazanır" dedi.

Ramazan ayında uzun süren açlıklar nedeniyle kan şekerinde belirgin düzeyde düşmeler yaşandığına dikkat çeken Diyetisyen Rozelin Aslan, “İftar anında hızlı bir besin alımı yaşarlarsa, kan şekeri hızla yükseleceğinden ağırlık çökmesi hissi, yorgunluk ve uyku hali şikayetlerini yaşayabilmektedirler. Bu durumun oluşmaması için mutlaka sahura kalkılmalı ve günlük alınması gereken besin öğelerinin önemli kısmı karşılanmalıdır.

Yemek çeşidi ve süresi baz alınarak beslenmek, tokluk hissini artırıp sağlık sorunlarının önüne geçer. Ramazanda beslenme rutininize zengin içeriğe sahip gıdaları ekleyerek vücudunuzun alışkın olmadığı düzene kolay bir şekilde uymasını sağlayabilirsiniz" dedi.

Herkesin ramazan ayı için kendisine bir beslenme programı hazırlayabileceğini belirten Aslan, “Uzun süre aç kaldıktan sonra oruç açılırken yemekler yavaş yavaş iyice sindirilerek tüketilmeli, midede rahatsızlık oluşturmaması adına yemeğe daha sıvı sayılan çorba ile başladıktan sonra az yağlı hazırlanmış yemekler ile devam edilmelidir.

Gün içerisinde kaybedilen sıvıyı yerine koymak oldukça önemlidir. Bu nedenle yemek sırasında olmasa da sonrasında bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Yemekle fazla tuz tüketmek, susuzluğun daha fazla hissedilmesine neden olur. Bu nedenle özellikle sahurda olmak üzere oruç boyunca tuzlu yiyeceklerden uzak durarak tuz tüketimine dikkat etmenizde fayda var.

Bunun yanında sahurda yapılan öğün iftara kadar vücuda enerji sağlar. Bu nedenle sahur kesinlikle su ile geçiştirilmemeli, mutlaka kalkılıp bir öğün şeklinde hazırlık yapılmalıdır. Gün içerisinde sınırlı bir yemek yeme zamanı bulunduğu için beslenmenizde dolayısıyla da sindirim sisteminizde bazı değişiklikler meydana gelebilir.

Oruç döneminde genellikle kabızlık olmak üzere farklı sindirim problemleri görülebilir. Bunu önlemek için yüksek lifli tahıllar (kepekli, tam buğday gibi), sebze, kurubaklagil yemekleri ve bol miktarda sıvı tüketmenin yanı sıra iftardan sonra hafif bir yürüyüş yapmanın da durum ile ilgili faydası olacaktır.

Sahurda hafif ve uzun süre tok tutan gıdaların tercih edilmesi gerekir. Protein ve lif bakımından zengin olan süt ürünleri, sebze ve meyve çeşitlerini yiyebilirsiniz. Süt, yoğurt, ayran, yumurta, peynir çeşitleri sahur sofrasında mutlaka bulunmalı, yağlı ve tuzlu yiyeceklerden, kızartmalardan uzak durulmalıdır" tavsiyesinde bulundu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.