Metabolizma için 4 püf noktası

Sağlık 05.12.2023 - 13:08, Güncelleme: 05.12.2023 - 13:08
 

Metabolizma için 4 püf noktası

Havaların iyice soğuyup günlerin kısaldığı bugünlerde pek çok kişide iştah artışı nedeniyle daha fazla yemek yeme eğilimi meydana geliyor. Ancak kış aylarındaki bu tabloyu düzeltmek aslında elimizde. Ancak bu noktada popüler diyetlere ya da zayıflama haplarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Işıklar, önemli uyarılarda bulundu.
'FAYDA YERİNE ZARAR SAĞLAR'  Çeşitli popüler diyetler, çaylar, zayıflama haplarının hiçbiri sağlıklı beslenme ve egzersizin yerini tutmaz. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Işıklar, "Bu yöntemler fayda yerine kalpten karaciğere, böbrekten safra kesesine dek birçok organda ciddi zarara yol açabilir." dedi. SIK VE AZ YEMEK YİYİN  Kilo vermeye çalışanların en çok zorlandığı konularından başında elbette açlık hissiyle başa çıkmak oluyor. Açlık hissini bastırmak, kan şekerini sabit tutmak ve iştahı azaltmak için çok sık ve az yemek yemeye özen göstermelisiniz. Eğer çok uzun süre aç kalırsanız o zaman sağlığınıza olumlu gelmeyecek türde yanlış yiyecekler tüketebilirsiniz. Eğer canınız bir yiyecek tüketmek istiyorsa yiyebilirsiniz ancak küçük porsiyonlarda tüketmeye özen göstermelisiniz. HAREKETSİZ KALMAYIN  Özellikle kış aylarında birçoğumuz evden dışarı çıkmak bile istemiyoruz. Ancak hareketsiz yaşam aslında kendimize yapabileceğimiz en büyük kötülükler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hareketsiz kalmamak için illa spor salonuna gitmenize gerek yok. Haftada 3 gün birer saat düzenli ve tempolu yürüyüş sayesinde yapmanız gereken asgari egzersizi yapabilirsiniz. GÜNE KAHVALTIYLA BAŞLAYIN  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Işıklar, kahvaltının en önemli öğün olduğuna dikkat çekti. Dr. Işıklar, şunları söyledi: "Kahvaltı yapmak sabah saatlerinde metabolizmayı çalıştırır. Kahvaltıyı atlamak ise günün ilerleyen saatlerinde daha az besleyici gıdaların aşırı tüketimine davetiye çıkarır. Kahvaltınıza lifli besinler, yağsız protein, meyve veya sebze eklemeye çalışın. Poğaça ve börek gibi yakılması daha zor olan karbonhidratlardan kaçının. Eğer kahvaltı yapmayı sevmiyorsanız az yağlı bir yoğurt, birkaç tane fındık ve ceviz ile bir parça meyve, güne başlamak ve iştahınızı kontrol etmek için yeterli." KALİTELİ UYKUYA ÖNEM VERİN  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Işıklar, sağlıklı kilo vermede yeterli ve kaliteli uykunun son derece önemli olduğunu belirtti. Dr. Işıklar, "İyi bir gece uykusu vücudumuzun vazgeçilmezidir. Kilo verme söz konusu olduğunda bu daha da önemli hale gelir. Bu konuda var olan araştırmalar uykusuzluk ve kilo alımı arasında hormon temelli ilişki olduğunu gösteriyor. 'Uyku hijyeni'nizi iyi durumda tutmak için yatma zamanınızda tutarlı olun, sessiz ve karanlık oda tercih edin ve tüm ekranları kapatın" diye konuştu.  
Havaların iyice soğuyup günlerin kısaldığı bugünlerde pek çok kişide iştah artışı nedeniyle daha fazla yemek yeme eğilimi meydana geliyor. Ancak kış aylarındaki bu tabloyu düzeltmek aslında elimizde. Ancak bu noktada popüler diyetlere ya da zayıflama haplarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Işıklar, önemli uyarılarda bulundu.

'FAYDA YERİNE ZARAR SAĞLAR' 

Çeşitli popüler diyetler, çaylar, zayıflama haplarının hiçbiri sağlıklı beslenme ve egzersizin yerini tutmaz. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Işıklar, "Bu yöntemler fayda yerine kalpten karaciğere, böbrekten safra kesesine dek birçok organda ciddi zarara yol açabilir." dedi.

SIK VE AZ YEMEK YİYİN 

Kilo vermeye çalışanların en çok zorlandığı konularından başında elbette açlık hissiyle başa çıkmak oluyor. Açlık hissini bastırmak, kan şekerini sabit tutmak ve iştahı azaltmak için çok sık ve az yemek yemeye özen göstermelisiniz. Eğer çok uzun süre aç kalırsanız o zaman sağlığınıza olumlu gelmeyecek türde yanlış yiyecekler tüketebilirsiniz. Eğer canınız bir yiyecek tüketmek istiyorsa yiyebilirsiniz ancak küçük porsiyonlarda tüketmeye özen göstermelisiniz.

HAREKETSİZ KALMAYIN 

Özellikle kış aylarında birçoğumuz evden dışarı çıkmak bile istemiyoruz. Ancak hareketsiz yaşam aslında kendimize yapabileceğimiz en büyük kötülükler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Hareketsiz kalmamak için illa spor salonuna gitmenize gerek yok. Haftada 3 gün birer saat düzenli ve tempolu yürüyüş sayesinde yapmanız gereken asgari egzersizi yapabilirsiniz.

GÜNE KAHVALTIYLA BAŞLAYIN 

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Işıklar, kahvaltının en önemli öğün olduğuna dikkat çekti. Dr. Işıklar, şunları söyledi: "Kahvaltı yapmak sabah saatlerinde metabolizmayı çalıştırır. Kahvaltıyı atlamak ise günün ilerleyen saatlerinde daha az besleyici gıdaların aşırı tüketimine davetiye çıkarır. Kahvaltınıza lifli besinler, yağsız protein, meyve veya sebze eklemeye çalışın. Poğaça ve börek gibi yakılması daha zor olan karbonhidratlardan kaçının. Eğer kahvaltı yapmayı sevmiyorsanız az yağlı bir yoğurt, birkaç tane fındık ve ceviz ile bir parça meyve, güne başlamak ve iştahınızı kontrol etmek için yeterli."

KALİTELİ UYKUYA ÖNEM VERİN 

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysun Işıklar, sağlıklı kilo vermede yeterli ve kaliteli uykunun son derece önemli olduğunu belirtti. Dr. Işıklar, "İyi bir gece uykusu vücudumuzun vazgeçilmezidir. Kilo verme söz konusu olduğunda bu daha da önemli hale gelir. Bu konuda var olan araştırmalar uykusuzluk ve kilo alımı arasında hormon temelli ilişki olduğunu gösteriyor. 'Uyku hijyeni'nizi iyi durumda tutmak için yatma zamanınızda tutarlı olun, sessiz ve karanlık oda tercih edin ve tüm ekranları kapatın" diye konuştu.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.