Manisa'da yangın: 2 ev, 1 depo ve 300 hektar alan zarar gördü

Güncel 22.06.2024 - 11:30, Güncelleme: 22.06.2024 - 16:06
 

Manisa'da yangın: 2 ev, 1 depo ve 300 hektar alan zarar gördü

MANİSA'nın Salihli ilçesinde, makilikte başlayıp, ormana sıçrayan, iki mahallenin tahliye edildiği yangın, havadan ve karadan müdahaleyle 14,5 saatte kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sürerken, 2 ev ve 1 deponun yandığı yangında, ilk belirlemelere göre 300 hektar alan zarar gördü.
Salihli'nin kırsal Yağbasan Mahallesi, Dibekdağı mevkiinde, dün saat 11.30 sıralarında makilikte çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyerek ormana sıçradı. Yangına, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Salihli Orman İşletme Müdürlüğü ekipleriyle Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından havadan ve karadan müdahale edildi. Alevlere ilk olarak 4 uçak, 3 helikopter, 10 arazöz, 2 su ikmal aracı ve 2 dozerle müdahale yapıldı. 2 MAHALLE TAHLİYE EDİLDİ Rüzgarın etkisini artırmasıyla birlikte alevler, Yağbasan ve Karasavcı mahallerine doğru ilerledi. Her iki mahalle de tedbir amacıyla boşaltıldı. Kimi aileler araçlarıyla mahalleden ayrılırken, kimileri ise hayvanlarıyla yaya olarak evini terk etti. Bazı aileler yakınlarının yanına yerleşirken, bazıları ise Manisa Valiliği öncülüğünde kurumların misafirhanelerine yerleştirildi. Alevlere müdahalede kara ve hava ekipleri attırıldı. Uçak ve helikopter sayısı 1'er artarken, ek olarak 2 arazöz, 1 dozer daha yangın bölgesine gönderildi. 5 uçak, 4 helikopter 51 söndürme ekibi, 9 hava aracı, 9 iş makinesi ve 337 personelle karadan ve havadan yapılan yangında alevlerin sıçradığı Karasavcı Mahallesi'nde 2 ev 1 depo zarar gördü. Müdahale sırasında 3 orman işçisi de yaralandı. İşçiler, tedavilerinin ardından taburcu edildi. İlerleyen saatlerinde rüzgarın etkisi iyice arttı, alevler bu kez de Poyrazdamları Mahallesi'ne doğru yön değiştirdi. Havanın kararmasıyla birlikte hava unsurları görev yapamadı. Saatler 02.00'ı gösterdiğinde yangın kontrol altına alınıp, soğutma çalışmalarına başlandı. Yangında ilk belirlemelere göre 300 hektar alan zarar gördü. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor. HASAR TESPİT ÇALIŞMASI BAŞLADI Manisa'nın Salihli ilçesinde, makilikte başlayıp, ormana sıçrayan, Yağbasan ve Karasavcı mahallelerinin tahliye edildiği yangının ardından Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ekipleri hasar tespit çalışmalarına başladı. İlk belirlemelere göre, 4 ev, 1 ağıl, 2 motosiklet, 1 traktör, 1 iş makinesi ve 1 büyükbaşın zarar gördüğü yangınla ilgili hasar tespit çalışmaları sürüyor. 'DÖNDÜĞÜMÜZDE EVİMİZ YANMIŞ, MAHALLE DE TAHLİYE EDİLMİŞTİ' Karasavcı Mahallesi'ndeki evi yanan İbrahim Bilal, "Alevlerden en çok hasarı mahallemiz gördü. Benim evim de tamamen kullanılamaz hale geldi. Yangın sırasında babam ile şehir dışındaydım. Mahalleye döndüğümüzde evimiz çoktan yanmış, mahallede tahliye edilmişti. Evimiz, traktörümüz, her şeyimiz yanmış. Çok üzgünüz" dedi. BÜYÜK BİR AFET YAŞADIK Karasavcı Mahallesi Muhtarı Adem Helvacı da büyük bir afet yaşadıklarına belirterek, "Mahallemizde 4 evde hasar oldu. Ayrıca tarım aletleri, iş makineleri, motosikletler ve tarım alanları da yandı. Ciğerimiz yanıyor" diye konuştu.
MANİSA'nın Salihli ilçesinde, makilikte başlayıp, ormana sıçrayan, iki mahallenin tahliye edildiği yangın, havadan ve karadan müdahaleyle 14,5 saatte kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sürerken, 2 ev ve 1 deponun yandığı yangında, ilk belirlemelere göre 300 hektar alan zarar gördü.

Salihli'nin kırsal Yağbasan Mahallesi, Dibekdağı mevkiinde, dün saat 11.30 sıralarında makilikte çıkan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyerek ormana sıçradı. Yangına, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Salihli Orman İşletme Müdürlüğü ekipleriyle Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri tarafından havadan ve karadan müdahale edildi. Alevlere ilk olarak 4 uçak, 3 helikopter, 10 arazöz, 2 su ikmal aracı ve 2 dozerle müdahale yapıldı.

2 MAHALLE TAHLİYE EDİLDİ

Rüzgarın etkisini artırmasıyla birlikte alevler, Yağbasan ve Karasavcı mahallerine doğru ilerledi. Her iki mahalle de tedbir amacıyla boşaltıldı. Kimi aileler araçlarıyla mahalleden ayrılırken, kimileri ise hayvanlarıyla yaya olarak evini terk etti. Bazı aileler yakınlarının yanına yerleşirken, bazıları ise Manisa Valiliği öncülüğünde kurumların misafirhanelerine yerleştirildi.

Alevlere müdahalede kara ve hava ekipleri attırıldı. Uçak ve helikopter sayısı 1'er artarken, ek olarak 2 arazöz, 1 dozer daha yangın bölgesine gönderildi. 5 uçak, 4 helikopter 51 söndürme ekibi, 9 hava aracı, 9 iş makinesi ve 337 personelle karadan ve havadan yapılan yangında alevlerin sıçradığı Karasavcı Mahallesi'nde 2 ev 1 depo zarar gördü. Müdahale sırasında 3 orman işçisi de yaralandı. İşçiler, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

İlerleyen saatlerinde rüzgarın etkisi iyice arttı, alevler bu kez de Poyrazdamları Mahallesi'ne doğru yön değiştirdi. Havanın kararmasıyla birlikte hava unsurları görev yapamadı. Saatler 02.00'ı gösterdiğinde yangın kontrol altına alınıp, soğutma çalışmalarına başlandı. Yangında ilk belirlemelere göre 300 hektar alan zarar gördü.

Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

HASAR TESPİT ÇALIŞMASI BAŞLADI

Manisa'nın Salihli ilçesinde, makilikte başlayıp, ormana sıçrayan, Yağbasan ve Karasavcı mahallelerinin tahliye edildiği yangının ardından Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ekipleri hasar tespit çalışmalarına başladı. İlk belirlemelere göre, 4 ev, 1 ağıl, 2 motosiklet, 1 traktör, 1 iş makinesi ve 1 büyükbaşın zarar gördüğü yangınla ilgili hasar tespit çalışmaları sürüyor.

'DÖNDÜĞÜMÜZDE EVİMİZ YANMIŞ, MAHALLE DE TAHLİYE EDİLMİŞTİ'

Karasavcı Mahallesi'ndeki evi yanan İbrahim Bilal, "Alevlerden en çok hasarı mahallemiz gördü. Benim evim de tamamen kullanılamaz hale geldi. Yangın sırasında babam ile şehir dışındaydım. Mahalleye döndüğümüzde evimiz çoktan yanmış, mahallede tahliye edilmişti. Evimiz, traktörümüz, her şeyimiz yanmış. Çok üzgünüz" dedi.

BÜYÜK BİR AFET YAŞADIK

Karasavcı Mahallesi Muhtarı Adem Helvacı da büyük bir afet yaşadıklarına belirterek, "Mahallemizde 4 evde hasar oldu. Ayrıca tarım aletleri, iş makineleri, motosikletler ve tarım alanları da yandı. Ciğerimiz yanıyor" diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.