Uçan Süpürgenin Yolculuğu Başlıyor

15. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 10-17 Mayıs tarihlerinde Ankara'da yapılacak.

Uçan Süpürgenin Yolculuğu Başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Altındağ ve Yenimahalle Belediyeleri ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun katkılarıyla gerçekleştirilen festivalin tanıtım toplantısı yapıldı.

Toplantıya Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği Başkanı Halime Güner, sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, sinema sanatçısı Necla Algan katıldı.Güner, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, kadın emeğinin görünür kılınması için sinemada emek sarf eden kadınlarla birlikte bir festival yapmak için yola çıktıklarını söyledi.

Sinemanın kadınların örgütlenmesi için hem amaç hem de araç olduğunu dile getiren Güner, “Biz çok yol kat ettik.Uluslararası sinema eleştirmenleri jürisinin dünyada ödül verdiği tek kadın filmleri festivali olduk. Biz Uçan Süpürge olarak bu konuyla ilgili bir ilk olmanın sorumluluğunu taşıdık. 15 yıl boyunca dünyayı takip ettik, dünyanın gündemini Türkiye'ye, Türkiye'nin gündemini genele yaydık” dedi.

Festival programını “zengin ve muhteşem” olarak nitelendiren Güner, “Bu festival sadece Ankaralıların değil, başka illerden kadınlar biz de gelmek istiyoruz diyorlar hepsini bekliyoruz” diye konuştu.Toplantıya katılan usta sinema eleştirmeni Atilla Dorsay da konuşmasına “Uçan süpürge lafı tabii biraz cadıları hatırlatıyor. Onlar da birer cadı ama hepsi inanılmaz güzellikte işler yapıyorlar” sözleriyle başladı.Festivale daha önce de çağrıldığını ancak yoğun işleri nedeniyle katılamadığını belirten Dorsay, “Bu yıl da yoğun bir dönemde olmama rağmen gelmeyi bir görev bildim. Çünkü yaptıkları işe çok saygı duyuyorum” dedi.

Festival, 10 Mayıs'ta Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde yapılacak açılış töreniyle başlayacak. Gecede Hale Soygazi'ye “Uçan Süpürge Onur Ödülü”, Füsun Demirel ve Serra Yılmaz'a “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri” verilecek.Festival film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler, film okuma etkinlikleri, sergiler ve birçok sürprizle sinemaseverlerle buluşacak. Festivalde, bu yıl Fas'tan Filistin'e, Şili'den Estonya'ya, Norveç'ten ABD'ye 41 ülkeden 100 yönetmenin 115 filmi gösterilecek.

Festival biletleri 28 Nisan'da satışa çıkacak. Sinemaseverler biletlerini Kızılırmak Sineması'ndan ve mybilet.com'dan satın alabilecek. Bilet fiyatları gündüz seansları için 2 TL, akşam için öğrenci 7, tam 10 TL olarak belirlendi.
Dolu içeriğiyle seyirciyi selamlayacak festival, bu yıl şu bölümlerden oluşacak; “Sinemamız, her biri ayrı renk, naneli çay: Mağrip esintileri, kuzey ışıkları, hiçbir yer, ah minel aşk, üç kuşak, barış adlı çocuk, olay yeri: aile, pembesiz mavisiz, uzak diyarlar, women make movies seçkisi, en gerçekler: belgeseller, en hayaller: canlandırmalar”.

Festivalin bu seneki kısa film yarışmasının konusu “Size Baba Diyebilir miyim?” olarak belirlendi.Öte yandan festivalin genç kadın oyuncuları yüreklendirmek, onların sinema yolculuklarını destekleyerek bu alandaki üretimlerine dikkat çekmek ve Türkiye sinemasında kadınlara yönelik güçlü, olumlu kadın rollerinin yazılmasını teşvik etmek amacıyla verdiği “Genç Cadı Ödülü”nün dördüncüsü bu yıl sahibini bulacak.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2012, 23:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER