Kuş gribi nedir? Kuş gribi belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?

Sağlık 25.11.2023 - 19:43, Güncelleme: 25.11.2023 - 19:43
 

Kuş gribi nedir? Kuş gribi belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?

Ölümcül sonuçlar doğurması nedeniyle dönem dönem küresel önlemlerin alındığı kuş gribi özellikle aynı alanda barınan hayvanlar arasında oldukça hızlı yayılıyor. Peki, tam olarak kuş gribi nedir? Kuş gribi nasıl bulaşır? Hastalığa yakalanmış olan hayvanlarda ve insanlarda kuş gribi belirtileri nelerdir?
KUŞ GRİBİ NEDİR? Kuş gribi, özellikle kuşlarda ve kümes hayvanlarında görülen ve bazı durumlarda insanlara bulaşabilen bir virüs türüdür. Bu hastalığa neden olan virüs, Influenza A virüsünün bir alt türü olan H5N1'dir. Kuş gribi, özellikle tavuk, ördek ve hindi gibi kanatlı hayvanlarda yaygındır ve bu hayvanlarda yüksek ölüm oranlarına yol açabilir. KUŞ GRİBİ BELİRTİLERİ NELERDİR? İnsanlarda kuş gribi vakaları nadirdir, ancak oluştuğunda ciddi solunum problemlerine ve hatta ölüme neden olabilir. İnsanlara genellikle doğrudan enfekte kuşlarla yakın temas yoluyla bulaşır. Semptomlar arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve kas ağrıları bulunabilir. Ağır vakalarda zatürree ve solunum yetmezliği görülebilir. KUŞ GRİBİ NASIL BULAŞIR? Kuş gribinin yayılmasını önlemek için, hayvanlarda hastalığın erken teşhisi ve kontrollü itlaf, insanların enfekte hayvanlarla temasını sınırlamak ve risk altındaki kişilere grip aşısı yapmak gibi önlemler alınabilir. Küresel sağlık kuruluşları, bu virüsün mutasyona uğrayarak daha kolay insanlardan insana bulaşabileceği riskine karşı dikkatli olunmasını gerektiğini altını çiziyor. SADECE JAPONYA’DA 1 YILDA 17 MİLYON HAYVAN İTLAF EDİLDİ Geçtiğimiz yıl ilk kuş gribi vakasının 28 Ekim'de doğrulandığı Japonya'da salgın ülkenin 26 eyaletine sıçramıştı. Rekor sayıdaki 17 milyon kümes hayvanının itlaf edilmesi nedeniyle yumurta arzı yavaşlamış ve yumurta fiyatlarında artış yaşanmıştı.
Ölümcül sonuçlar doğurması nedeniyle dönem dönem küresel önlemlerin alındığı kuş gribi özellikle aynı alanda barınan hayvanlar arasında oldukça hızlı yayılıyor. Peki, tam olarak kuş gribi nedir? Kuş gribi nasıl bulaşır? Hastalığa yakalanmış olan hayvanlarda ve insanlarda kuş gribi belirtileri nelerdir?

KUŞ GRİBİ NEDİR?

Kuş gribi, özellikle kuşlarda ve kümes hayvanlarında görülen ve bazı durumlarda insanlara bulaşabilen bir virüs türüdür. Bu hastalığa neden olan virüs, Influenza A virüsünün bir alt türü olan H5N1'dir. Kuş gribi, özellikle tavuk, ördek ve hindi gibi kanatlı hayvanlarda yaygındır ve bu hayvanlarda yüksek ölüm oranlarına yol açabilir.

KUŞ GRİBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
İnsanlarda kuş gribi vakaları nadirdir, ancak oluştuğunda ciddi solunum problemlerine ve hatta ölüme neden olabilir. İnsanlara genellikle doğrudan enfekte kuşlarla yakın temas yoluyla bulaşır. Semptomlar arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve kas ağrıları bulunabilir. Ağır vakalarda zatürree ve solunum yetmezliği görülebilir.

KUŞ GRİBİ NASIL BULAŞIR?
Kuş gribinin yayılmasını önlemek için, hayvanlarda hastalığın erken teşhisi ve kontrollü itlaf, insanların enfekte hayvanlarla temasını sınırlamak ve risk altındaki kişilere grip aşısı yapmak gibi önlemler alınabilir. Küresel sağlık kuruluşları, bu virüsün mutasyona uğrayarak daha kolay insanlardan insana bulaşabileceği riskine karşı dikkatli olunmasını gerektiğini altını çiziyor.

SADECE JAPONYA’DA 1 YILDA 17 MİLYON HAYVAN İTLAF EDİLDİ
Geçtiğimiz yıl ilk kuş gribi vakasının 28 Ekim'de doğrulandığı Japonya'da salgın ülkenin 26 eyaletine sıçramıştı. Rekor sayıdaki 17 milyon kümes hayvanının itlaf edilmesi nedeniyle yumurta arzı yavaşlamış ve yumurta fiyatlarında artış yaşanmıştı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.