Kuru fasulyeyi bakteri yuvasına dönüştüren hata! Vitamini de lezzeti de sıfırlıyor

Sağlık 06.06.2024 - 13:47, Güncelleme: 06.06.2024 - 13:47
 

Kuru fasulyeyi bakteri yuvasına dönüştüren hata! Vitamini de lezzeti de sıfırlıyor

Daha hijyenik ve sağlıklı bir hale gelmesi için neredeyse her besini yıkarız. Ancak bu kanı sağlığınız için riskli olabilir. İşte suya sokmamanınız gereken besinler.
Mantar Genellikle suyla temas etmemesi gereken yiyeceklerden biri mantardır. Mantarlar suyu sünger gibi çeker ve bu durum bakteri yayılmasına zemin hazırlayabilir. Bu durum, hem mantarın dokusunu bozar hem de lezzetini azaltabilir. Kuru fasulye Kuru fasulyeler üzerinde doğal bir bakteri tabakası bulundurur. Bu tabaka sayesinden fermantasyon sürecine girerler. Kuru fasulyeleri yıkadığınızda fermantasyon sağlayan tabakayı yok etmiş olursunuz. Fermantasyon besinlerin lezzetini artırır ve raf ömrünü uzatır. Yumurta Yumurtaların kabuğundaki kirlerden tedirgin olup yıkamak ve öyle dolaba kaldırmak isteyebilirsiniz ancak yumurtanızı yıkamak onun besin değerini düşürür. Yumurtayı kırmadan hemen önce yıkamak sizin için daha iyi olabilir. Tavuk Tavuk gibi etler yıkandığında bakteri yayılımına neden olabilir. Bu sebeple tavuğun yıkanması gibi bir durum söz konusu olduğunda havlu kağıt ile temizlemek daha iyi olabilir. Pirinç Pilav yapmak için pirincin mutlaka yıkanması gerektiğine inandırılsak da aslında pirinci nişastasından arındırmak için yıkamaya gerek yoktur. Sıcak su içinde bekletilen pirinç nişastasından arınacaktır.
Daha hijyenik ve sağlıklı bir hale gelmesi için neredeyse her besini yıkarız. Ancak bu kanı sağlığınız için riskli olabilir. İşte suya sokmamanınız gereken besinler.

Mantar

Genellikle suyla temas etmemesi gereken yiyeceklerden biri mantardır.

Mantarlar suyu sünger gibi çeker ve bu durum bakteri yayılmasına zemin hazırlayabilir. Bu durum, hem mantarın dokusunu bozar hem de lezzetini azaltabilir.

Kuru fasulye

Kuru fasulyeler üzerinde doğal bir bakteri tabakası bulundurur. Bu tabaka sayesinden fermantasyon sürecine girerler.

Kuru fasulyeleri yıkadığınızda fermantasyon sağlayan tabakayı yok etmiş olursunuz. Fermantasyon besinlerin lezzetini artırır ve raf ömrünü uzatır.

Yumurta

Yumurtaların kabuğundaki kirlerden tedirgin olup yıkamak ve öyle dolaba kaldırmak isteyebilirsiniz ancak yumurtanızı yıkamak onun besin değerini düşürür.

Yumurtayı kırmadan hemen önce yıkamak sizin için daha iyi olabilir.

Tavuk

Tavuk gibi etler yıkandığında bakteri yayılımına neden olabilir. Bu sebeple tavuğun yıkanması gibi bir durum söz konusu olduğunda havlu kağıt ile temizlemek daha iyi olabilir.

Pirinç

Pilav yapmak için pirincin mutlaka yıkanması gerektiğine inandırılsak da aslında pirinci nişastasından arındırmak için yıkamaya gerek yoktur. Sıcak su içinde bekletilen pirinç nişastasından arınacaktır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.