Kulaklarımız kendi kendini temizliyor!

Sağlık 03.06.2024 - 15:14, Güncelleme: 03.06.2024 - 15:14
 

Kulaklarımız kendi kendini temizliyor!

Pamuklu kulak çubuğunun aslında kulakları temizlemek için üretilmediğini artık hepimiz biliyoruz. Peki nasıl temizlenecek kulak içindeki kirler?
Kulak kirleri belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir temizlenmediği takdirde uzun vadede ani işitme kayıplarına sebep olabilir. Bugüne kadar kulak kirini temizlemek için üretildiğini düşündüğümüz kulak çubuklarının aslında kulak kıvrımlarını temizlemek için üretilmiş olması ortaya 'kulaktaki kir nasıl temizlenecek?' sorununu çıkardı. Geçtiğimiz günlerde bir kulak, burun ve boğaz cerrahı, TikTok'ta kulaklardaki kirin nasıl düzgün bir şekilde temizleneceğini açıkladı. Kulak kiri, yağ ve ter bezlerinden salgılar, ölü deri hücreleri, saç ve döküntülerden oluşur. Dr. Tonia L. Farmer, vücudun kulakta oluşan kiri zamanla doğal bir şekilde dışarı doğru ittiğini söyledi. Dışarı doğru doğal yolla gelen kirden sonra kulak kanalının nemli bir bezle temizlenmesi gerektiğini iletti. Kulakların kendi kendini temizleyebildiği bilgisini veren Farmer, eğer kulaklardaki kir çok kuruysa ve dışarı çıkmıyorsa hiçbir şekilde içerdeki kir dışarı akmıyorsa o zaman mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini söyledi. Eğer dışarı doğru çıkan bir kulak kiriniz yoksa 4-5 ayda bir kulaklarınızı temizletmeniz gerekebilir. Unutmayın ki uzun süre temizlenmeyen kulak kiri kulak ağrısına, kulakta basınca, kulak enfeksiyonuna, baş dönmesine veya işitme kaybına neden olabilir.
Pamuklu kulak çubuğunun aslında kulakları temizlemek için üretilmediğini artık hepimiz biliyoruz. Peki nasıl temizlenecek kulak içindeki kirler?

Kulak kirleri belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir temizlenmediği takdirde uzun vadede ani işitme kayıplarına sebep olabilir.

Bugüne kadar kulak kirini temizlemek için üretildiğini düşündüğümüz kulak çubuklarının aslında kulak kıvrımlarını temizlemek için üretilmiş olması ortaya 'kulaktaki kir nasıl temizlenecek?' sorununu çıkardı.

Geçtiğimiz günlerde bir kulak, burun ve boğaz cerrahı, TikTok'ta kulaklardaki kirin nasıl düzgün bir şekilde temizleneceğini açıkladı.

Kulak kiri, yağ ve ter bezlerinden salgılar, ölü deri hücreleri, saç ve döküntülerden oluşur.

Dr. Tonia L. Farmer, vücudun kulakta oluşan kiri zamanla doğal bir şekilde dışarı doğru ittiğini söyledi.

Dışarı doğru doğal yolla gelen kirden sonra kulak kanalının nemli bir bezle temizlenmesi gerektiğini iletti.

Kulakların kendi kendini temizleyebildiği bilgisini veren Farmer, eğer kulaklardaki kir çok kuruysa ve dışarı çıkmıyorsa hiçbir şekilde içerdeki kir dışarı akmıyorsa o zaman mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini söyledi.

Eğer dışarı doğru çıkan bir kulak kiriniz yoksa 4-5 ayda bir kulaklarınızı temizletmeniz gerekebilir.

Unutmayın ki uzun süre temizlenmeyen kulak kiri kulak ağrısına, kulakta basınca, kulak enfeksiyonuna, baş dönmesine veya işitme kaybına neden olabilir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.