Kovid-19 aşısı tekrar yaptırmak gerekiyor mu?

Güncel 04.04.2023 - 15:55, Güncelleme: 04.04.2023 - 16:02
 

Kovid-19 aşısı tekrar yaptırmak gerekiyor mu?

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Dr. Yüce Ayhan, “Her bulaşma yeni bir varyant çıkarma özelliğine sahip, yeni varyantın bu aşılardan kaçma olasılığı da her zaman mevcut.” dedi.
ÇİĞDEM ÖZEN/ Koronavirüse karşı maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini özellikle belirten İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Dr. Yüce Ayhan, koronavirüs aşısının tekrarlanması gerekir mi sorusuna da yanıt verdi. Ayhan, “Hiç aşılanmamış kişiler 1 ay arayla iki doz MRN aşısını olacak, daha sonra 3 ila 6 ay sonra biontech aşısını olacak. 2 doz biontech olmuş kişiler hatırlatma dozunu olduktan sonra 3 doz tamamlanmış oluyor. Bunun dışında sağlık sorunu ve risk grubu içinde olanlar tabii ki 4.doz hekim tavsiyesiyle olunabilir. Omicron ve varyantlara karşı koruyor. 3.dozdan sonra hastalığı olmayan kişilerin başka bir doz aşı yaptırmasına gerek yok.” dedi. Enfeksiyon almamak ve başkalarına bulaştırmamak için maske takmaya devam etmemiz gerektiğini söyleyen Ayhan, “Şu aşamada kovid açısından belli risk ve tehlike gözükmüyor ancak bulaştırmamak önemli. Çünkü her bulaşma yeni bir varyant çıkarma özelliğine sahip, yeni varyantın bu aşılardan kaçma olasılığı da her zaman mevcut. Dolayısıyla kendimizi hastalıktan koruyacağız, etrafımızı enfeksiyondan koruyacağız ve aşılarımızı olacağız. Bu şekilde ilerlemek en emniyetli durumdur.” şeklinde ifade etti.
İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Dr. Yüce Ayhan, “Her bulaşma yeni bir varyant çıkarma özelliğine sahip, yeni varyantın bu aşılardan kaçma olasılığı da her zaman mevcut.” dedi.

ÇİĞDEM ÖZEN/

Koronavirüse karşı maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini özellikle belirten İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Dr. Yüce Ayhan, koronavirüs aşısının tekrarlanması gerekir mi sorusuna da yanıt verdi.

Ayhan, “Hiç aşılanmamış kişiler 1 ay arayla iki doz MRN aşısını olacak, daha sonra 3 ila 6 ay sonra biontech aşısını olacak. 2 doz biontech olmuş kişiler hatırlatma dozunu olduktan sonra 3 doz tamamlanmış oluyor. Bunun dışında sağlık sorunu ve risk grubu içinde olanlar tabii ki 4.doz hekim tavsiyesiyle olunabilir. Omicron ve varyantlara karşı koruyor. 3.dozdan sonra hastalığı olmayan kişilerin başka bir doz aşı yaptırmasına gerek yok.” dedi.

Enfeksiyon almamak ve başkalarına bulaştırmamak için maske takmaya devam etmemiz gerektiğini söyleyen Ayhan, “Şu aşamada kovid açısından belli risk ve tehlike gözükmüyor ancak bulaştırmamak önemli. Çünkü her bulaşma yeni bir varyant çıkarma özelliğine sahip, yeni varyantın bu aşılardan kaçma olasılığı da her zaman mevcut. Dolayısıyla kendimizi hastalıktan koruyacağız, etrafımızı enfeksiyondan koruyacağız ve aşılarımızı olacağız. Bu şekilde ilerlemek en emniyetli durumdur.” şeklinde ifade etti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.