Konak Belediyesi'nden açıklama: Tarihi yapılar için İzin almayana 5 yıl ceza!

Yerel 04.06.2024 - 10:36, Güncelleme: 04.06.2024 - 10:47
 

Konak Belediyesi'nden açıklama: Tarihi yapılar için İzin almayana 5 yıl ceza!

Konak Belediyesi, Kemeraltı ve Basmane'de yaşanan yangınlara dair açıklama yaparak, "Kanun kapsamında onaylanmış Kemeraltı Koruma Amaçlı İmar Planı kullanım kararlarına aykırı herhangi bir uygulamaya da izin verilemeyeceği açıktır." dedi.
Konak Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklama şu şekilde; İZMİR’İN TARİHİ MERKEZİ KEMERALTI’NA ZARAR VERECEK HİÇBİR UYGULAMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ! Bilindiği üzere İzmir tarihi kent merkezini oluşturan Kemeraltı ve Basmane bölgeleri; birçok tarihsel, kültürel ve arkeolojik değere sahip olup, geçmişten bugüne her türlü olumsuzluğa karşın ayakta durabilmiş ve bu özellikleri sayesinde Unesco Dünya Mirası Aday Listesi’ne girebilmiştir. Göreve geldiğimizden beri alanın korunması konusunda bölgede çalışmalar yürütmekte ve çalışmalar hakkında tüm kurum/kuruluş ve meslek odalarıyla görüşmeler yapmaktayız. Bu çalışmaların sonuçlarını da ilerleyen süreçte kamuoyuyla paylaşacağız. Son zamanlarda Kemeraltı ve Basmane bölgelerinde yaşanan yangınlar ve izinsiz uygulamalar bölgenin korunması ve yaşatılması açısından büyük bir risk taşımaktadır. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 9. maddesi gereği korunması gereken alanda izinsiz inşai ve fiziki müdahalede bulunulamayacağı gibi, yine bu kanun kapsamında onaylanmış Kemeraltı Koruma Amaçlı İmar Planı kullanım kararlarına aykırı herhangi bir uygulamaya da izin verilemeyeceği açıktır. Ayrıca 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununda; tescil edilen sit alanları ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile korunma alanlarının bu kanuna göre tebliğ veya ilan edilmiş olmasına rağmen yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarar görmesine kasten sebebiyet verenler ile izin alınmaksızın inşaî ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılmakta olup, korunması gereken Kemeraltı ve Basmane bölgesindeki herhangi bir izinsiz uygulamaya yönelik olarak, mevzuat kapsamında her türlü iş ve işlemin gerçekleştirildiğinin de bilinmesini isteriz. Sevgili İzmirliler, Göz bebeğimiz Kemeraltı ve Basmane bölgelerinin korunması ve yaşatılması konusunda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı sorumluluklarımızın ve gücümüzün farkındayız. Sizlerin de bu alanın korunması ve yaşatılması için yapılacak izinsiz uygulamalara sessiz kalmayacağını biliyor ve desteğinizi bekliyoruz.
Konak Belediyesi, Kemeraltı ve Basmane'de yaşanan yangınlara dair açıklama yaparak, "Kanun kapsamında onaylanmış Kemeraltı Koruma Amaçlı İmar Planı kullanım kararlarına aykırı herhangi bir uygulamaya da izin verilemeyeceği açıktır." dedi.

Konak Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklama şu şekilde;

İZMİR’İN TARİHİ MERKEZİ KEMERALTI’NA ZARAR VERECEK HİÇBİR UYGULAMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ!

Bilindiği üzere İzmir tarihi kent merkezini oluşturan Kemeraltı ve Basmane bölgeleri; birçok tarihsel, kültürel ve arkeolojik değere sahip olup, geçmişten bugüne her türlü olumsuzluğa karşın ayakta durabilmiş ve bu özellikleri sayesinde Unesco Dünya Mirası Aday Listesi’ne girebilmiştir.

Göreve geldiğimizden beri alanın korunması konusunda bölgede çalışmalar yürütmekte ve çalışmalar hakkında tüm kurum/kuruluş ve meslek odalarıyla görüşmeler yapmaktayız. Bu çalışmaların sonuçlarını da ilerleyen süreçte kamuoyuyla paylaşacağız.

Son zamanlarda Kemeraltı ve Basmane bölgelerinde yaşanan yangınlar ve izinsiz uygulamalar bölgenin korunması ve yaşatılması açısından büyük bir risk taşımaktadır. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 9. maddesi gereği korunması gereken alanda izinsiz inşai ve fiziki müdahalede bulunulamayacağı gibi, yine bu kanun kapsamında onaylanmış Kemeraltı Koruma Amaçlı İmar Planı kullanım kararlarına aykırı herhangi bir uygulamaya da izin verilemeyeceği açıktır.

Ayrıca 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununda; tescil edilen sit alanları ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile korunma alanlarının bu kanuna göre tebliğ veya ilan edilmiş olmasına rağmen yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarar görmesine kasten sebebiyet verenler ile izin alınmaksızın inşaî ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılmakta olup, korunması gereken Kemeraltı ve Basmane bölgesindeki herhangi bir izinsiz uygulamaya yönelik olarak, mevzuat kapsamında her türlü iş ve işlemin gerçekleştirildiğinin de bilinmesini isteriz.

Sevgili İzmirliler,

Göz bebeğimiz Kemeraltı ve Basmane bölgelerinin korunması ve yaşatılması konusunda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı sorumluluklarımızın ve gücümüzün farkındayız. Sizlerin de bu alanın korunması ve yaşatılması için yapılacak izinsiz uygulamalara sessiz kalmayacağını biliyor ve desteğinizi bekliyoruz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.