Kokusu yüzünden kaçanlar bin pişman!

Sağlık 13.02.2024 - 16:02, Güncelleme: 13.02.2024 - 16:02
 

Kokusu yüzünden kaçanlar bin pişman!

Sağlığınızı tepeden tırnağa iyileştiren vitamin ve besinler açısından zengin olan soğan, aslında her gün tüketildiğinde harikalar yaratacak bir süper besindir. Ancak çoğu kişi kokusundan rahatsız olduğu için bu besinden kaçıyor. Peki soğanın bilinmeyen faydaları neler?
1- Kemik yoğunluğunu artırır Kulağa tuhaf gelse de, birçok çalışma soğan tüketmenin kemik yoğunluğu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini buldu. Bir ay boyunca her gün bir soğan yemenin, kemik yoğunluğunun, yemeyenlere kıyasla yüzde 5 oranında arttığı bildiriliyor. 2- Kolestrol düzeyini dengeler Antiinflamatuar özellikleri yüksek olan soğan, vücuttaki kötü kolesterolü azaltır. Düşük kolesterol seviyesi aynı zamanda kardiyovasküler hastalık riskini de azaltır ve dolayısıyla kalbin sağlıklı kalmasını sağlar. 3- Hücre hasarını azaltıp antioksidanları artırabilir Soğan vücudumuza iyi gelen 25 farklı türde antioksidana ev sahipliği yapar. Antioksidanlar bizi bazı hastalıklardan uzak tutmanın yanı sıra hücre hasarını da önler. 4- Görme yeteneğini ve ağız sağlığını iyileştirebilir Soğan ağızda bulunan kötü bakterileri öldürür ve ağız hijyenini iyileştirir. Antimikrobiyal özelliği sayesinde dişleri de güçlendirebilir. Ayrıca kataraktla savaşan ve gözlere iyi gelen bir madde olan 'quercetin' de içerir. 5- Yaşlanmaya karşı savaşır A, C ve E vitaminleri açısından zengin olan soğan, arzu ettiğiniz ışıltılı mükemmel cilde ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sivilceleri de azaltır ve bir çalışmaya göre soğandan elde edilen jeli yara izlerine uygulamak aslında yara izlerini de onarabilir.
Sağlığınızı tepeden tırnağa iyileştiren vitamin ve besinler açısından zengin olan soğan, aslında her gün tüketildiğinde harikalar yaratacak bir süper besindir. Ancak çoğu kişi kokusundan rahatsız olduğu için bu besinden kaçıyor. Peki soğanın bilinmeyen faydaları neler?

1- Kemik yoğunluğunu artırır

Kulağa tuhaf gelse de, birçok çalışma soğan tüketmenin kemik yoğunluğu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceğini buldu. Bir ay boyunca her gün bir soğan yemenin, kemik yoğunluğunun, yemeyenlere kıyasla yüzde 5 oranında arttığı bildiriliyor.

2- Kolestrol düzeyini dengeler

Antiinflamatuar özellikleri yüksek olan soğan, vücuttaki kötü kolesterolü azaltır. Düşük kolesterol seviyesi aynı zamanda kardiyovasküler hastalık riskini de azaltır ve dolayısıyla kalbin sağlıklı kalmasını sağlar.

3- Hücre hasarını azaltıp antioksidanları artırabilir

Soğan vücudumuza iyi gelen 25 farklı türde antioksidana ev sahipliği yapar. Antioksidanlar bizi bazı hastalıklardan uzak tutmanın yanı sıra hücre hasarını da önler.

4- Görme yeteneğini ve ağız sağlığını iyileştirebilir

Soğan ağızda bulunan kötü bakterileri öldürür ve ağız hijyenini iyileştirir. Antimikrobiyal özelliği sayesinde dişleri de güçlendirebilir. Ayrıca kataraktla savaşan ve gözlere iyi gelen bir madde olan 'quercetin' de içerir.

5- Yaşlanmaya karşı savaşır

A, C ve E vitaminleri açısından zengin olan soğan, arzu ettiğiniz ışıltılı mükemmel cilde ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sivilceleri de azaltır ve bir çalışmaya göre soğandan elde edilen jeli yara izlerine uygulamak aslında yara izlerini de onarabilir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.