İZBAN'da merdiven çöktü! Büyükşehir ve İZBAN'dan açıklama geldi

Güncel 03.10.2023 - 14:05, Güncelleme: 03.10.2023 - 14:08
 

İZBAN'da merdiven çöktü! Büyükşehir ve İZBAN'dan açıklama geldi

İzmir-Halkapınar Aktarma Merkezi'nde bulunan İZBAN istasyonunda yürüyen merdiven çöktü.
Konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi yazılı açıklamada bulunurken, vatandaşların şeriti kaldırarak merdiveni kullanmak isteyen 4 yolcunun basamakların geri kaymasıyla yaralandığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca arıza tespit ve onarım süreci devam eden merdivenin sorumluluğunun İZBAN'da olduğu ifade edildi.  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açıklaması şöyle; 30 Eylül 2023 Cumartesi günü, Halkapınar İZBAN İstasyonu’nda bulunan yürüyen merdiven, üzerinde vatandaşlar bulunduğu sırada arızalanmıştır. Merdivenin geri kayması sonucu 6 yolcu hafif yaralanmıştır. Yaralılar, sevk edildikleri hastanede ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edilmiştir. Merdiven, arıza tespiti ve onarım için devreden çıkarılmış; çevresi de şeritle kapatılmıştır.  Bugün, şeriti açarak merdiveni kullanmak isteyen 4 yolcu, yine basamakların geri kaymasıyla düşmüştür. Yaralanmadıkları bildirilen vatandaşlar istasyondan ayrılmıştır.    Arıza tespit ve onarım süreci devam eden merdivenin sorumluluğu İZBAN A.Ş. yönetimindedir.  Ancak bazı basın ve yayın organlarında, merdivenin, İzmir Metro Halkapınar İstasyonu’nda olduğu bilgisi yer almıştır.  Bu yanlışı düzeltir; haber yazım süreçlerinizde doğru bilgi akışına her zaman hazır olduğumuzu hatırlatırız.  İZBAN'dan yapılan açıklama ise şöyle; Halkapınar İstasyonu’nda teknik incelemeye alınan yürüyen merdivenin önündeki bariyeri açarak çıkmaya çalışan yolcularımızın dengelerini yitirmeleri nedeniyle üzücü bir olay yaşandı. Önlem amaçlı kontrolleri sağlık ekipleri tarafından istasyonda yapılan ve hastaneye sevklerine gerek duyulmayan yolcularımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. Yürüyen merdivenlerimiz, yolcu güvenliği ve konforunu sağlamak amacıyla periyodik olarak kontrol edilmekte ve bakıma alınmaktadır. Halkapınar İstasyonu’ndaki dahil hiçbir merdivenimizde “göçme” veya “çökme” gibi durumlar yaşanmamıştır. Aşırı yüklenme nedeniyle oluşabilecek etkilenmeleri engellemek amacıyla yürüyen merdiven kullanım kurallarına uyulmasını, bakım ve arıza nedeniyle önleri bariyerle kapatılan merdivenlerin ise kullanılmamasını önemle belirtiriz.
İzmir-Halkapınar Aktarma Merkezi'nde bulunan İZBAN istasyonunda yürüyen merdiven çöktü.

Konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi yazılı açıklamada bulunurken, vatandaşların şeriti kaldırarak merdiveni kullanmak isteyen 4 yolcunun basamakların geri kaymasıyla yaralandığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca arıza tespit ve onarım süreci devam eden merdivenin sorumluluğunun İZBAN'da olduğu ifade edildi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açıklaması şöyle;

30 Eylül 2023 Cumartesi günü, Halkapınar İZBAN İstasyonu’nda bulunan yürüyen merdiven, üzerinde vatandaşlar bulunduğu sırada arızalanmıştır. Merdivenin geri kayması sonucu 6 yolcu hafif yaralanmıştır. Yaralılar, sevk edildikleri hastanede ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edilmiştir. Merdiven, arıza tespiti ve onarım için devreden çıkarılmış; çevresi de şeritle kapatılmıştır. 

Bugün, şeriti açarak merdiveni kullanmak isteyen 4 yolcu, yine basamakların geri kaymasıyla düşmüştür. Yaralanmadıkları bildirilen vatandaşlar istasyondan ayrılmıştır. 
 
Arıza tespit ve onarım süreci devam eden merdivenin sorumluluğu İZBAN A.Ş. yönetimindedir. 

Ancak bazı basın ve yayın organlarında, merdivenin, İzmir Metro Halkapınar İstasyonu’nda olduğu bilgisi yer almıştır. 

Bu yanlışı düzeltir; haber yazım süreçlerinizde doğru bilgi akışına her zaman hazır olduğumuzu hatırlatırız. 

İZBAN'dan yapılan açıklama ise şöyle;

Halkapınar İstasyonu’nda teknik incelemeye alınan yürüyen merdivenin önündeki bariyeri açarak çıkmaya çalışan yolcularımızın dengelerini yitirmeleri nedeniyle üzücü bir olay yaşandı.

Önlem amaçlı kontrolleri sağlık ekipleri tarafından istasyonda yapılan ve hastaneye sevklerine gerek duyulmayan yolcularımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

Yürüyen merdivenlerimiz, yolcu güvenliği ve konforunu sağlamak amacıyla periyodik olarak kontrol edilmekte ve bakıma alınmaktadır. Halkapınar İstasyonu’ndaki dahil hiçbir merdivenimizde “göçme” veya “çökme” gibi durumlar yaşanmamıştır.

Aşırı yüklenme nedeniyle oluşabilecek etkilenmeleri engellemek amacıyla yürüyen merdiven kullanım kurallarına uyulmasını, bakım ve arıza nedeniyle önleri bariyerle kapatılan merdivenlerin ise kullanılmamasını önemle belirtiriz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.