Bu belirtileri görmezden gelmeyin!

Sağlık 07.12.2023 - 12:37, Güncelleme: 07.12.2023 - 12:37
 

Bu belirtileri görmezden gelmeyin!

Vücudumuzun bize daha büyük sorunlara ilişkin verdiği bazı uyarılar genellikle göz ardı edilir. Sağlığımız tehlikede olduğunda, üzgün olmaktansa güvende olmak her zaman daha iyidir. Bu nedenle, bu belirtileri fark ettiğimizde doğru olan hemen harekete geçmektir.
İşte muhakkak dikkate almanız gereken 11 uyarı KEPEK VE SAÇ DÖKÜLMESİ  Pul pul saç derisine sahip olmak yaygın bir sorun olabilir ve saç dökülmesiyle birlikte bu önemli vitamin ve besin eksikliğinin bir işareti olabilir. Demirin yanı sıra çinko , B2, B3, B6 ve B7 vitaminlerinin düşük seviyeleri bu günlük sorunun nedeni olabilir. BURUŞUK ELLER VE PARMAKLAR  Suya maruz kalmadan parmaklarınızdaki kırışıklıklar dehidrasyon, kötü kan dolaşımı veya tiroidinizde bir sorun anlamına gelebilir. DİL ÜZERİNDE BEYAZ LEKELER  Sağlıklı bir dil genellikle pembemsi bir renge sahiptir. Dilinizde beyaz lekelerin göründüğünü fark ederseniz, bu, şeker hastaları arasında çok yaygın olan ağızda pamukçuk belirtisi olabilir veya yetersiz ağız bakımının da bir işareti olabilir. DERİ DÖKÜNTÜLERİ  Genellikle kırmızı ve kaşıntılı cilt egzama belirtisidir, ancak bazen ateşin yanı sıra döküntüler de enfeksiyonlardan veya belirli bitkilere dokunmaktan kaynaklanabilir. Çok ciddi görünmeseler bile lekeler enfeksiyon kapabilir ŞİŞMİŞ AYAK BİLEKLERİ  Ayak bileklerinin şişmesi hamileliğin yaygın bir belirtisidir , ancak çocuk beklemiyorsanız bu durum kötü kan dolaşımı, kalp sorunları veya tiroid bezlerinin az çalışması anlamına gelebilir. KURU GÖZLER  Bu yanma hissine, iltihaplanmaya ve gözlerde hasara neden olabilir. Kuruluk yaşlanmadan veya bazı ilaçlardan kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda Sjögren sendromunun da bir işareti olabilir. Sjögren hastalığına sıklıkla ağız kuruluğu eşlik eder ve bu bir bağışıklık sistemi bozukluğudur. ŞİŞKİNLİK  Yemekten sonra yaşanan hafif şişkinlik genellikle endişelenecek bir durum değildir ancak aynı zamanda gıda duyarlılığının da bir işareti olabilir. Alerjiniz olan yiyecekleri yemek midenizde çok fazla gaz salınmasına neden olur. Buna neden olan en yaygın gıdalar buğday ve glutendir. AÇIKLANAMAYAN MORLUKLAR  Rastgele bir morluk, basit bir vitamin eksikliği anlamına gelebilir, ancak aynı zamanda kan pıhtılaşma hastalığı gibi daha ciddi bir durumun da işareti olabilir. SÜREKLİ SUSUZLUK  Vücudunuzu nemli tutmak ve bol su içmek her zaman önemlidir, ancak her zaman susamış hissetmek prediyabetin tipik bir belirtisidir. RASTGELE KAS SEĞİRMELERİ  Kas seğirmesinin fiziksel aktivite, stres, dehidrasyon ve yeterince uyku almamak gibi birçok nedeni olabilir. Daha ciddi vakalarda nörolojik bir bozukluk veya böbrek hastalığı anlamına gelebilir. HORLAMA  Horlama eşiniz için sinir bozucu olsa da vücudunuz için genellikle zararsızdır ve uyku apnesi belirtisi olabilir. Uyku apnesinin tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır. Doktorunuz size gece boyunca daha iyi uyumanıza ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olacak seçenekler sunabilir.  
Vücudumuzun bize daha büyük sorunlara ilişkin verdiği bazı uyarılar genellikle göz ardı edilir. Sağlığımız tehlikede olduğunda, üzgün olmaktansa güvende olmak her zaman daha iyidir. Bu nedenle, bu belirtileri fark ettiğimizde doğru olan hemen harekete geçmektir.

İşte muhakkak dikkate almanız gereken 11 uyarı

KEPEK VE SAÇ DÖKÜLMESİ 

Pul pul saç derisine sahip olmak yaygın bir sorun olabilir ve saç dökülmesiyle birlikte bu önemli vitamin ve besin eksikliğinin bir işareti olabilir. Demirin yanı sıra çinko , B2, B3, B6 ve B7 vitaminlerinin düşük seviyeleri bu günlük sorunun nedeni olabilir.

BURUŞUK ELLER VE PARMAKLAR 

Suya maruz kalmadan parmaklarınızdaki kırışıklıklar dehidrasyon, kötü kan dolaşımı veya tiroidinizde bir sorun anlamına gelebilir.

DİL ÜZERİNDE BEYAZ LEKELER 

Sağlıklı bir dil genellikle pembemsi bir renge sahiptir. Dilinizde beyaz lekelerin göründüğünü fark ederseniz, bu, şeker hastaları arasında çok yaygın olan ağızda pamukçuk belirtisi olabilir veya yetersiz ağız bakımının da bir işareti olabilir.

DERİ DÖKÜNTÜLERİ 

Genellikle kırmızı ve kaşıntılı cilt egzama belirtisidir, ancak bazen ateşin yanı sıra döküntüler de enfeksiyonlardan veya belirli bitkilere dokunmaktan kaynaklanabilir. Çok ciddi görünmeseler bile lekeler enfeksiyon kapabilir

ŞİŞMİŞ AYAK BİLEKLERİ 

Ayak bileklerinin şişmesi hamileliğin yaygın bir belirtisidir , ancak çocuk beklemiyorsanız bu durum kötü kan dolaşımı, kalp sorunları veya tiroid bezlerinin az çalışması anlamına gelebilir.

KURU GÖZLER 

Bu yanma hissine, iltihaplanmaya ve gözlerde hasara neden olabilir. Kuruluk yaşlanmadan veya bazı ilaçlardan kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda Sjögren sendromunun da bir işareti olabilir. Sjögren hastalığına sıklıkla ağız kuruluğu eşlik eder ve bu bir bağışıklık sistemi bozukluğudur.

ŞİŞKİNLİK 

Yemekten sonra yaşanan hafif şişkinlik genellikle endişelenecek bir durum değildir ancak aynı zamanda gıda duyarlılığının da bir işareti olabilir. Alerjiniz olan yiyecekleri yemek midenizde çok fazla gaz salınmasına neden olur. Buna neden olan en yaygın gıdalar buğday ve glutendir.

AÇIKLANAMAYAN MORLUKLAR 

Rastgele bir morluk, basit bir vitamin eksikliği anlamına gelebilir, ancak aynı zamanda kan pıhtılaşma hastalığı gibi daha ciddi bir durumun da işareti olabilir.

SÜREKLİ SUSUZLUK 

Vücudunuzu nemli tutmak ve bol su içmek her zaman önemlidir, ancak her zaman susamış hissetmek prediyabetin tipik bir belirtisidir.

RASTGELE KAS SEĞİRMELERİ 

Kas seğirmesinin fiziksel aktivite, stres, dehidrasyon ve yeterince uyku almamak gibi birçok nedeni olabilir. Daha ciddi vakalarda nörolojik bir bozukluk veya böbrek hastalığı anlamına gelebilir.

HORLAMA 

Horlama eşiniz için sinir bozucu olsa da vücudunuz için genellikle zararsızdır ve uyku apnesi belirtisi olabilir. Uyku apnesinin tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır. Doktorunuz size gece boyunca daha iyi uyumanıza ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olacak seçenekler sunabilir.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.