Seferihisar’da tohumlar bahar bayramında umuda yeşerdi!

Yerel 06.05.2023 - 22:04, Güncelleme: 06.05.2023 - 22:09
 

Seferihisar’da tohumlar bahar bayramında umuda yeşerdi!

Seferihisar Belediyesi’nin bu yıl 12. kez düzenlediği “Yerel Tohum Takas Şenliği “14 Mayıs genel seçimi öncesinde ön kutlamaya dönüştü.
ahar bayramında Türkiye’nin dört bir yanından gelen doğa ve toprak sevdalısı ziyaretçilere ev sahipliği yapılan şenlikte dilekler ülkenin geleceği için tutuldu. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, bu yıl Yerel Tohum Takas Şenliklerini Bahar Bayramı ile birlikte gerçekleştirdiklerini vurgulayarak “Bugün Hıdrellez. Tüm dileklerinizin kabul olmasını diliyorum. Bugün tuttuğunuz dileklerden birisi demokrasinin gelmesi olsun. Ülkemiz için huzur, barış, bereket olsun. Bu kez dileklerinizin kabul olduğunu sadece bir hafta sonra göreceksiniz” diye konuştu. Tohumlarımıza sahip çıkacağız! Seferihisar’da “Başka bir tarım projesi” ile 2011 yılından bu yana Can Yücel Tohum Merkezi’nde üretilen yerel fideler Tohum Takas Şenliği ile bu yıl 12.kez Türkiye’nin dört bir yanına bereket dağıttı. Bu yıl 12.kez düzenlenen Tohum Takas Şenliği baharın müjdecisi özel bir günde gerçekleştirilirken gün boyunca birbirinden özel etkinlikler yapıldı. Ayrıca Ürkmez ’de üretici pazarı kuruldu, kooperatifler ve dernekler de stantlar kurarak ziyaretçiler için el emeği göz nuru ürünlerini sergiledi.  Baharın ve doğanın uyanışın kutlandığı 6 Mayıs’ta Ürkmez ‘de şenliğe binlerce kişi bir kez daha tohumu ve toprağı için bir araya geldi. Bu yıl da kutlamalara şenliğin fikir babası İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir milletvekili Sevda Erdan Kılıç,Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ve Köy-Koop İzmir Birliği Başkanı Neptün Soyer katıldı. “Tarımda ne hale geldik! Kuru soğan ülkenin gündemi haline geldi”  Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ülkenin iki gündemi olduğunu belirterek “Biri ülkenin kaderini değiştirecek, tarihi dönüm dediğimiz 14 Mayıs seçimleri. Diğeri soğan.  Kuru soğan yahu. İnsan kendisine yakıştıramıyor artık değil mi? Hele ki 100 yıl önce ‘’Milli Ekonominin temeli ziraattir’’ diyen bir kurucu lidere sahipken. Mustafa Kemal Atatürk, dünyada kendi parasıyla toprak satın alarak çiftçilik yapan tek lider. Çünkü ülkesini karış karış tanıyan, toprağın ziraate ne kadar uygun olduğunu, kendi ülkesinde doyamayan bir halkın tam bağımsızlığa erişemeyeceğini bilen bir lider. Şimdi geldiğimiz nokta ne? Ucuz soğan bulmak için akşam pazarında tezgâh dolaşan bir halk. Peki neden? Tohum ithal, gübre ithal, yem ithal, mazota her gün zam. E tabi soğan da dolar gibi artar. Neyse. Bir hafta daha sıkacağız dişimizi. Bir hafta sonra yine bu meydanlara gelecek, hep beraber güzel günleri kutlayacağız.” diye konuştu.    Melek Mosso’dan unutulmaz bir müzik ziyafeti Bu yıl 6 Mayıs bahar bayramında gerçekleşen 12. Tohum Takas Şenliği’nde gün boyunca yerel tohum takası ve fide dağıtımı yapıldı.  Ayrıca vatandaşlar dilek ağaçlarına dileklerini astı. İlker Özdemir şarkıları, İzmir Flamenko Atölyesi dansçıları  gösterileri ile ziyaretçilerle buluşurken  Yerel Tohum Takas Şenliği ve Bahar Bayramı’nın finalinde ise Melek Mosso muhteşem sahne şovu ve dillerden düşmeyen şarkıları ile katılımcılara unutamayacakları bir akşam yaşattı.
Seferihisar Belediyesi’nin bu yıl 12. kez düzenlediği “Yerel Tohum Takas Şenliği “14 Mayıs genel seçimi öncesinde ön kutlamaya dönüştü.

ahar bayramında Türkiye’nin dört bir yanından gelen doğa ve toprak sevdalısı ziyaretçilere ev sahipliği yapılan şenlikte dilekler ülkenin geleceği için tutuldu. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, bu yıl Yerel Tohum Takas Şenliklerini Bahar Bayramı ile birlikte gerçekleştirdiklerini vurgulayarak “Bugün Hıdrellez. Tüm dileklerinizin kabul olmasını diliyorum. Bugün tuttuğunuz dileklerden birisi demokrasinin gelmesi olsun. Ülkemiz için huzur, barış, bereket olsun. Bu kez dileklerinizin kabul olduğunu sadece bir hafta sonra göreceksiniz” diye konuştu.

Tohumlarımıza sahip çıkacağız!
Seferihisar’da “Başka bir tarım projesi” ile 2011 yılından bu yana Can Yücel Tohum Merkezi’nde üretilen yerel fideler Tohum Takas Şenliği ile bu yıl 12.kez Türkiye’nin dört bir yanına bereket dağıttı. Bu yıl 12.kez düzenlenen Tohum Takas Şenliği baharın müjdecisi özel bir günde gerçekleştirilirken gün boyunca birbirinden özel etkinlikler yapıldı. Ayrıca Ürkmez ’de üretici pazarı kuruldu, kooperatifler ve dernekler de stantlar kurarak ziyaretçiler için el emeği göz nuru ürünlerini sergiledi.  Baharın ve doğanın uyanışın kutlandığı 6 Mayıs’ta Ürkmez ‘de şenliğe binlerce kişi bir kez daha tohumu ve toprağı için bir araya geldi. Bu yıl da kutlamalara şenliğin fikir babası İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir milletvekili Sevda Erdan Kılıç,Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ve Köy-Koop İzmir Birliği Başkanı Neptün Soyer katıldı.

“Tarımda ne hale geldik! Kuru soğan ülkenin gündemi haline geldi”
  Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ülkenin iki gündemi olduğunu belirterek “Biri ülkenin kaderini değiştirecek, tarihi dönüm dediğimiz 14 Mayıs seçimleri. Diğeri soğan.  Kuru soğan yahu. İnsan kendisine yakıştıramıyor artık değil mi? Hele ki 100 yıl önce ‘’Milli Ekonominin temeli ziraattir’’ diyen bir kurucu lidere sahipken. Mustafa Kemal Atatürk, dünyada kendi parasıyla toprak satın alarak çiftçilik yapan tek lider. Çünkü ülkesini karış karış tanıyan, toprağın ziraate ne kadar uygun olduğunu, kendi ülkesinde doyamayan bir halkın tam bağımsızlığa erişemeyeceğini bilen bir lider. Şimdi geldiğimiz nokta ne? Ucuz soğan bulmak için akşam pazarında tezgâh dolaşan bir halk. Peki neden? Tohum ithal, gübre ithal, yem ithal, mazota her gün zam. E tabi soğan da dolar gibi artar. Neyse. Bir hafta daha sıkacağız dişimizi. Bir hafta sonra yine bu meydanlara gelecek, hep beraber güzel günleri kutlayacağız.” diye konuştu. 
 

Melek Mosso’dan unutulmaz bir müzik ziyafeti

Bu yıl 6 Mayıs bahar bayramında gerçekleşen 12. Tohum Takas Şenliği’nde gün boyunca yerel tohum takası ve fide dağıtımı yapıldı.  Ayrıca vatandaşlar dilek ağaçlarına dileklerini astı. İlker Özdemir şarkıları, İzmir Flamenko Atölyesi dansçıları  gösterileri ile ziyaretçilerle buluşurken  Yerel Tohum Takas Şenliği ve Bahar Bayramı’nın finalinde ise Melek Mosso muhteşem sahne şovu ve dillerden düşmeyen şarkıları ile katılımcılara unutamayacakları bir akşam yaşattı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.