Buca'da Alzheimer seminerine büyük ilgi

Yerel 07.06.2024 - 09:10, Güncelleme: 07.06.2024 - 10:05
 

Buca'da Alzheimer seminerine büyük ilgi

Buca Belediyesi'nin konuğu olan Alzheimer Derneği Onursal Başkanı Uzman Doktor Aysel Gürsoy, hastalıkla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak Alzheimer'in artık yaş almış kişi hastalığı olmadığını, daha genç yaşlarda da görüldüğünü söyledi.
Buca Belediyesi ve Türk Kadınlar Birliği Derneği Buca Şubesi iş birliğiyle "Unutuyorum! Neden?" semineri düzenledi. Kadın Aktivite Merkezi'nde düzenlenen seminer büyük ilgi gördü.  Seminerin konuşmacısı Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Onursal Başkanı Nöroloji Uzmanı Doktor Aysel Gürsoy, son yıllarda toplumda Alzheimer ile ilgili farkındalığın arttığını belirtti. YAKALANMA YAŞI DÜŞÜYOR Hastalığa yakalanma yaşının ise her geçen yıl düştüğünü ifade eden Gürsoy, şunları söyledi: "Hastalık çoğunlukla 65 yaş ve üzerindeki bireyleri etkilese de günümüzde daha genç yaş örneklerine de sıklıkla rastlanması nedeniyle bir yaşlılık dönemi hastalığı olarak nitelendirilemez.  Unutkanlığın bireyde giderek artması, uzun süre devam etmesi, günlük hayat rutinlerini aksatacak bir hale gelmesi durumunda mutlaka araştırılması gerekir. Günlük konuşmalarda, Alzheimer ve demans terimleri aynı anlama geliyormuş gibi kullanılıyor ancak bu bilgi doğru değildir. Alzheimer hastaları demans yani bunama belirtileri gösterirler. Demans beyin fonksiyonlarının çalışması ile ilgili ortaya çıkan bir durumdur, demans bir hastalık değildir."
Buca Belediyesi'nin konuğu olan Alzheimer Derneği Onursal Başkanı Uzman Doktor Aysel Gürsoy, hastalıkla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak Alzheimer'in artık yaş almış kişi hastalığı olmadığını, daha genç yaşlarda da görüldüğünü söyledi.

Buca Belediyesi ve Türk Kadınlar Birliği Derneği Buca Şubesi iş birliğiyle "Unutuyorum! Neden?" semineri düzenledi. Kadın Aktivite Merkezi'nde düzenlenen seminer büyük ilgi gördü.  Seminerin konuşmacısı Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi Onursal Başkanı Nöroloji Uzmanı Doktor Aysel Gürsoy, son yıllarda toplumda Alzheimer ile ilgili farkındalığın arttığını belirtti.

YAKALANMA YAŞI DÜŞÜYOR
Hastalığa yakalanma yaşının ise her geçen yıl düştüğünü ifade eden Gürsoy, şunları söyledi:
" Hastalık çoğunlukla 65 yaş ve üzerindeki bireyleri etkilese de günümüzde daha genç yaş örneklerine de sıklıkla rastlanması nedeniyle bir yaşlılık dönemi hastalığı olarak nitelendirilemez.  Unutkanlığın bireyde giderek artması, uzun süre devam etmesi, günlük hayat rutinlerini aksatacak bir hale gelmesi durumunda mutlaka araştırılması gerekir. Günlük konuşmalarda, Alzheimer ve demans terimleri aynı anlama geliyormuş gibi kullanılıyor ancak bu bilgi doğru değildir. Alzheimer hastaları demans yani bunama belirtileri gösterirler. Demans beyin fonksiyonlarının çalışması ile ilgili ortaya çıkan bir durumdur, demans bir hastalık değildir."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.