Sert avokado nasıl yumuşatılır? Avokadonun kararmaması için ne yapılır?

Sağlık 24.05.2024 - 09:10, Güncelleme: 24.05.2024 - 14:42
 

Sert avokado nasıl yumuşatılır? Avokadonun kararmaması için ne yapılır?

Ana vatanı Orta Meksika'dan çıkıp tüm dünyaya yayılan, mutfakların yeni yıldızı avokado, hem zengin besin değerine sahip olması hem de lezzetli ve sağlıklı yağlardan biri olması nedeniyle çok sık tercih ediliyor.
Avokado tıpkı muşmula gibi yumuşak tüketilmesi gereken meyvelerden biri. Peki, sert avokadonuzu bazı yöntemlerle hızlıca yemeye hazır hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz? KAĞIT TORBA YÖNTEMİ Avokadonuz ortamda hava akışı devam ettiği sürece sert kalmaya devam eder bu yüzden buzdolabında sakladığınız avokadonun olgunlaşması çok çok uzun sürer. Etilen gazını duydunuz mu? Etilen gazı meyvelerin olgunlaşmasını kolaylaştıran bir bitkisel hormondur. Avokadoyu hızla olgunlaştırabilmek için yapmanız gereken ilk şey etilen gazının uçmasını engellemek! Bu aşamada da imdadınıza yetişecek şey bir kağıt torba, kese kağıdı veya gazete olacak. Avokadonuzu kağıt torbaya sarın ve ne kadar hızlı olgunlaşacağını görün! MUZ, ELMA YA DA DOMATESTEN DESTEK AL Ortamdaki etilen gazını artırarak avokadonuzun olgunlaşma süresini kısaltabilirsiniz. Burada da etilen gazı açısından zengin meyvelerden olduğu bilinen muz, elma ya da domatese başvurabilirsin. Kese kağıdının içine muz, elma ya da domates koyarak işleminize devam edin! AVOKADO KAÇ GÜNDE OLGUNLAŞIR? Avokadonun yukarıdaki işlemler uygulandıktan sonra 3 ila 4 gün arasında yumuşaması beklenir. AVOKADONUN KARARMAMASI İÇİN NE YAPILIR? Avokadonuzu kestiniz, yarısını yediniz ancak yarısını saklamak istiyorsunuz. Ama kararıp bozulmasını da istemiyorsunuz... Merak etmeyin, avokadonun kalan yarısına limon suyu sürerseniz avokadonuz kararmaz. DONDURMA YÖNTEMİ Avokadonuzun yeterince olgunlaştığını ve bir an önce tüketmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz ama hepsini tüketmek mümkün görünmüyor mu? Avokadonuzu püre haline getirip buzluğa atmayı deneyin! Avokadonuz donunca bozulmayacaktır.
Ana vatanı Orta Meksika'dan çıkıp tüm dünyaya yayılan, mutfakların yeni yıldızı avokado, hem zengin besin değerine sahip olması hem de lezzetli ve sağlıklı yağlardan biri olması nedeniyle çok sık tercih ediliyor.

Avokado tıpkı muşmula gibi yumuşak tüketilmesi gereken meyvelerden biri. Peki, sert avokadonuzu bazı yöntemlerle hızlıca yemeye hazır hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz?

KAĞIT TORBA YÖNTEMİ
Avokadonuz ortamda hava akışı devam ettiği sürece sert kalmaya devam eder bu yüzden buzdolabında sakladığınız avokadonun olgunlaşması çok çok uzun sürer. Etilen gazını duydunuz mu? Etilen gazı meyvelerin olgunlaşmasını kolaylaştıran bir bitkisel hormondur.

Avokadoyu hızla olgunlaştırabilmek için yapmanız gereken ilk şey etilen gazının uçmasını engellemek! Bu aşamada da imdadınıza yetişecek şey bir kağıt torba, kese kağıdı veya gazete olacak. Avokadonuzu kağıt torbaya sarın ve ne kadar hızlı olgunlaşacağını görün!

MUZ, ELMA YA DA DOMATESTEN DESTEK AL
Ortamdaki etilen gazını artırarak avokadonuzun olgunlaşma süresini kısaltabilirsiniz. Burada da etilen gazı açısından zengin meyvelerden olduğu bilinen muz, elma ya da domatese başvurabilirsin. Kese kağıdının içine muz, elma ya da domates koyarak işleminize devam edin!

AVOKADO KAÇ GÜNDE OLGUNLAŞIR?
Avokadonun yukarıdaki işlemler uygulandıktan sonra 3 ila 4 gün arasında yumuşaması beklenir.

AVOKADONUN KARARMAMASI İÇİN NE YAPILIR?
Avokadonuzu kestiniz, yarısını yediniz ancak yarısını saklamak istiyorsunuz. Ama kararıp bozulmasını da istemiyorsunuz... Merak etmeyin, avokadonun kalan yarısına limon suyu sürerseniz avokadonuz kararmaz.

DONDURMA YÖNTEMİ
Avokadonuzun yeterince olgunlaştığını ve bir an önce tüketmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz ama hepsini tüketmek mümkün görünmüyor mu? Avokadonuzu püre haline getirip buzluğa atmayı deneyin! Avokadonuz donunca bozulmayacaktır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.