Halsizlik, kilo kaybı, nefes darlığı! Kalp tümörünün habercisi olabilir

Sağlık 01.04.2024 - 15:48, Güncelleme: 01.04.2024 - 15:48
 

Halsizlik, kilo kaybı, nefes darlığı! Kalp tümörünün habercisi olabilir

Kalpte aşırı ve kontrolsüz şekilde görülen hücre büyümeleri kalp kaynaklı olabiliyor ya da diğer organlardan kanserli hücrelerin sıçramasıyla görülebiliyor. Kalp tümörlerinin genellikle tesadüf eseri ortaya çıktığı biliniyor. Tümörden habersiz hastalar göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik ve kilo kaybı belirtileriyle doktora başvuruyor. Tümör, yapısına göre kalp içinde 1-2 cm boyutlarından 10-12 cm boyutlarına kadar büyüyebiliyor. Prof. Dr. Burak Onan, kalp tümörlerinde robotik cerrahinin önemi ile ilgili bilgiler verdi.
TÜRÜNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR Kalp tümörü göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik ve kilo kaybına sebep olabiliyor. Tümörün büyüklüğü ve yapısına bağlı olarak nadiren emboli denilen tümör parçasının koparak organları besleyen atardamarları tıkaması şeklinde bir tablo görülebiliyor. Bu duruma “tümör embolizasyonu” denmekte olup, tümör kopması ve kalpten emboliye bağlı felç, bacak damarlarında tıkanma ya da iç organ fonksiyon bozukluğu söz konusu olabiliyor. SIKLIKLA İYİ HUYLU Kalp tümörleri sıklıkla iyi huyludur. Bazı tümörler genetik geçişlidir ancak büyük çoğunluğunda kesin sebep bilinmiyor. Kalp içinde 1-2 cm boyutlarından 10-12 cm boyutlarına kadar değişen büyüklükte ortaya çıkabiliyor. Küçük, düzgün yüzeyli, bir sapla kalp duvarına tutunan kalp kitlesi herhangi bir şikayet oluşturmadan sessiz bekleyebiliyor. Daha büyük kalp tümörleri ise kalp yetmezliği, nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü, emboli ya da ani hayat kaybına sebep olabiliyor. TÜMÖRÜ ALMAK FELÇ YA DA ANİ ÖLÜM RİSKİNİ AZALTIYOR Kalp tümörü ameliyatı bu kitlelerin kalpten çıkartılması için yapılıyor. Kitle teşhis edildikten sonra operasyonun bir an önce yapılması hastanın emboli riskini azaltmak için öneriliyor. Örnek olarak, iyi karakterli olduğu düşünülen hareketli bir kalp tümörünü bir an önce çıkartmak şikâyeti olmayan bir kişide felç ya da ani ölüm riskini azaltıyor. ROBOTİK CERRAHİ KONFOR SAĞLIYOR Kalp tümörü ameliyatları açık, endoskopik yani kapalı ya da robotik kalp ameliyatı şeklinde 3 ayrı yolla yapılıyor. Bu ameliyatlar yaklaşık 4-6 saat sürüyor. Robotik cerrahi oldukça konforlu olan yöntemdir. Robotik kalp cerrahisi robotik cerrahi sistemlerinin bulunduğu robotik cerrahi merkezlerinde uygulanıyor. Bu ameliyatların yapılabilmesi için merkezde anestezi doktorları, ameliyat hemşireleri, perfüzyonistler ve robotik kalp cerrahlarının bulunması gerekiyor. GÜNLÜK YAŞAMA DÖNÜŞÜ HIZLANDIRIYOR Robotik cerrahi; kalp ameliyatının riskini artırmamakta, hastaya da doktora da konfor sağlıyor. Ameliyat sonrasında hastalar cerrahi yoğun bakıma alınır ve takipleri sağlanır. Hasta ameliyat sonrası dönemde herhangi bir sıkıntı olmaması halinde en kısa sürede servis odasına alınır. Robotik kalp cerrahisinin avantajı küçük kesiler kullanılmasından dolayı travmanın daha az olması ve ameliyat sonrası sürecin daha hızlı geçmesidir. Ameliyat sonrasında hastaların günlük yaşamlarına dönüşü daha hızlı oluyor. Kötü huylu kalp tümörlerinde ise tedavi seçenekleri hastanın genel durumuna göre belirleniyor. Kemoterapi, ışın tedavisi ve ameliyat gibi tedavi yöntemleri konusunda planlama yapılıyor.
Kalpte aşırı ve kontrolsüz şekilde görülen hücre büyümeleri kalp kaynaklı olabiliyor ya da diğer organlardan kanserli hücrelerin sıçramasıyla görülebiliyor. Kalp tümörlerinin genellikle tesadüf eseri ortaya çıktığı biliniyor. Tümörden habersiz hastalar göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik ve kilo kaybı belirtileriyle doktora başvuruyor. Tümör, yapısına göre kalp içinde 1-2 cm boyutlarından 10-12 cm boyutlarına kadar büyüyebiliyor. Prof. Dr. Burak Onan, kalp tümörlerinde robotik cerrahinin önemi ile ilgili bilgiler verdi.

TÜRÜNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR

Kalp tümörü göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik ve kilo kaybına sebep olabiliyor. Tümörün büyüklüğü ve yapısına bağlı olarak nadiren emboli denilen tümör parçasının koparak organları besleyen atardamarları tıkaması şeklinde bir tablo görülebiliyor. Bu duruma “tümör embolizasyonu” denmekte olup, tümör kopması ve kalpten emboliye bağlı felç, bacak damarlarında tıkanma ya da iç organ fonksiyon bozukluğu söz konusu olabiliyor.

SIKLIKLA İYİ HUYLU

Kalp tümörleri sıklıkla iyi huyludur. Bazı tümörler genetik geçişlidir ancak büyük çoğunluğunda kesin sebep bilinmiyor. Kalp içinde 1-2 cm boyutlarından 10-12 cm boyutlarına kadar değişen büyüklükte ortaya çıkabiliyor. Küçük, düzgün yüzeyli, bir sapla kalp duvarına tutunan kalp kitlesi herhangi bir şikayet oluşturmadan sessiz bekleyebiliyor. Daha büyük kalp tümörleri ise kalp yetmezliği, nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü, emboli ya da ani hayat kaybına sebep olabiliyor.

TÜMÖRÜ ALMAK FELÇ YA DA ANİ ÖLÜM RİSKİNİ AZALTIYOR

Kalp tümörü ameliyatı bu kitlelerin kalpten çıkartılması için yapılıyor. Kitle teşhis edildikten sonra operasyonun bir an önce yapılması hastanın emboli riskini azaltmak için öneriliyor. Örnek olarak, iyi karakterli olduğu düşünülen hareketli bir kalp tümörünü bir an önce çıkartmak şikâyeti olmayan bir kişide felç ya da ani ölüm riskini azaltıyor.

ROBOTİK CERRAHİ KONFOR SAĞLIYOR

Kalp tümörü ameliyatları açık, endoskopik yani kapalı ya da robotik kalp ameliyatı şeklinde 3 ayrı yolla yapılıyor. Bu ameliyatlar yaklaşık 4-6 saat sürüyor. Robotik cerrahi oldukça konforlu olan yöntemdir. Robotik kalp cerrahisi robotik cerrahi sistemlerinin bulunduğu robotik cerrahi merkezlerinde uygulanıyor. Bu ameliyatların yapılabilmesi için merkezde anestezi doktorları, ameliyat hemşireleri, perfüzyonistler ve robotik kalp cerrahlarının bulunması gerekiyor.

GÜNLÜK YAŞAMA DÖNÜŞÜ HIZLANDIRIYOR

Robotik cerrahi; kalp ameliyatının riskini artırmamakta, hastaya da doktora da konfor sağlıyor. Ameliyat sonrasında hastalar cerrahi yoğun bakıma alınır ve takipleri sağlanır. Hasta ameliyat sonrası dönemde herhangi bir sıkıntı olmaması halinde en kısa sürede servis odasına alınır. Robotik kalp cerrahisinin avantajı küçük kesiler kullanılmasından dolayı travmanın daha az olması ve ameliyat sonrası sürecin daha hızlı geçmesidir. Ameliyat sonrasında hastaların günlük yaşamlarına dönüşü daha hızlı oluyor. Kötü huylu kalp tümörlerinde ise tedavi seçenekleri hastanın genel durumuna göre belirleniyor. Kemoterapi, ışın tedavisi ve ameliyat gibi tedavi yöntemleri konusunda planlama yapılıyor.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.