İçindeki vitamin bağışıklığı dipçik gibi yapıyor! Asıl faydası kabuğunda saklı

Sağlık 15.04.2024 - 14:37, Güncelleme: 15.04.2024 - 14:37
 

İçindeki vitamin bağışıklığı dipçik gibi yapıyor! Asıl faydası kabuğunda saklı

Günün her öğününde tüketmekten sıkılmadığımız, sofraların gözdesi salatalık sağlığımız açısından çok faydalı bir sebzedir. Faydalı olduğu bilinen salatalığın kabuğu ise tam bir vitamin deposu. Genellikle çöpe atılan salatalık kabuklarının vücuda olan etkilerine bir göz atın.
Sebzelerin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücudumuza gerekli besin öğelerini verebilir. Özellikle salatalığın içerisindeki vitamin zenginliği birçok derde deva oluyor. Salatalığın kabuğundaki faydaları ise yıllardır göz ardı ediyormuşuz. Vitamin deposu Salatalığın yeşil kabuğunda bulunan lif, vitamin ve antioksidanlar sağlığa faydalı etkiler verir. Uzmanlara göre kabuğun en önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. İçindeki C vitamini, beta-karoten ve flavonoidler birçok rahatsızlığa karşı korunmada etkili rol oynar. Mideyi dinlendirir Sindirim sürecini kolaylaştıran kabuklar düzenli tüketildiğinde mide problemlerini dindirebilir. Üstelik bunun için kabukları ayrı ayrı tüketmeniz şart değil. Salatalığı kabuğundan ayırmadan yiyebilirsiniz. İçerdiği bol su ise sindirime destek olurken vücudun sıvı dengesini sağlar. Cildi gençleştirme etkisi Birçok kişinin merak ettiği asıl konu ise salatalık kabuğunun cilde karşı olan etkileri. Kabuğun içerisindeki silika minerali saç ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle ince tırnak yapısına sahipseniz tırnaklarınızı bu şekilde güçlendirmeyi deneyebilirsiniz. Ciltteki tahriş ve lekeleri yatıştırıcı etkisi olduğu bilinen salata kabukları cilt bakımında sıklıkla kullanılır. Kabuktan bulunan antioksidanlar kırışıklıkları azaltabilir, cildin sağlıklı ve genç görünmesini sağlar. Salatalık kabukları Güney Asyalı kadınların cilt bakım rutinlerinde etkili bir rol oynuyor. Cildi sıkılaştıran etkisi için tercih ediliyor ve düzenli kullanılıyor. Tüketim dışında cildinizi nemlendirmek ve gençleştirmek için kullanabilirsiniz. Yemeklere dahil edin Salatalığı kabuğu olmadan tüketmeyi seviyorsanız kabuklarını çöpe atmadan farklı alternatiflerde değerlendirebilirsiniz. Özellikle zeytinyağlı ve ekşi yemeklere dahil edebilir, çorbaya katarak iyi bir lezzet oluşturabilirsiniz. Kilo vermede etkili Ayrıca salatalığın faydalarından yararlanmak için kabuklarını kaynatıp çay niyetine tüketebilirsiniz. Bazı kaynaklara göre kabuklar kilo vermede etkili rol oynuyor. Salatalığı bir detoks ürünü olarak değerlendirip kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.
Günün her öğününde tüketmekten sıkılmadığımız, sofraların gözdesi salatalık sağlığımız açısından çok faydalı bir sebzedir. Faydalı olduğu bilinen salatalığın kabuğu ise tam bir vitamin deposu. Genellikle çöpe atılan salatalık kabuklarının vücuda olan etkilerine bir göz atın.

Sebzelerin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücudumuza gerekli besin öğelerini verebilir. Özellikle salatalığın içerisindeki vitamin zenginliği birçok derde deva oluyor. Salatalığın kabuğundaki faydaları ise yıllardır göz ardı ediyormuşuz.

Vitamin deposu

Salatalığın yeşil kabuğunda bulunan lif, vitamin ve antioksidanlar sağlığa faydalı etkiler verir. Uzmanlara göre kabuğun en önemli faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. İçindeki C vitamini, beta-karoten ve flavonoidler birçok rahatsızlığa karşı korunmada etkili rol oynar.

Mideyi dinlendirir

Sindirim sürecini kolaylaştıran kabuklar düzenli tüketildiğinde mide problemlerini dindirebilir. Üstelik bunun için kabukları ayrı ayrı tüketmeniz şart değil. Salatalığı kabuğundan ayırmadan yiyebilirsiniz. İçerdiği bol su ise sindirime destek olurken vücudun sıvı dengesini sağlar.

Cildi gençleştirme etkisi

Birçok kişinin merak ettiği asıl konu ise salatalık kabuğunun cilde karşı olan etkileri. Kabuğun içerisindeki silika minerali saç ve tırnakların güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle ince tırnak yapısına sahipseniz tırnaklarınızı bu şekilde güçlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Ciltteki tahriş ve lekeleri yatıştırıcı etkisi olduğu bilinen salata kabukları cilt bakımında sıklıkla kullanılır. Kabuktan bulunan antioksidanlar kırışıklıkları azaltabilir, cildin sağlıklı ve genç görünmesini sağlar.

Salatalık kabukları Güney Asyalı kadınların cilt bakım rutinlerinde etkili bir rol oynuyor. Cildi sıkılaştıran etkisi için tercih ediliyor ve düzenli kullanılıyor. Tüketim dışında cildinizi nemlendirmek ve gençleştirmek için kullanabilirsiniz.

Yemeklere dahil edin

Salatalığı kabuğu olmadan tüketmeyi seviyorsanız kabuklarını çöpe atmadan farklı alternatiflerde değerlendirebilirsiniz. Özellikle zeytinyağlı ve ekşi yemeklere dahil edebilir, çorbaya katarak iyi bir lezzet oluşturabilirsiniz.

Kilo vermede etkili

Ayrıca salatalığın faydalarından yararlanmak için kabuklarını kaynatıp çay niyetine tüketebilirsiniz. Bazı kaynaklara göre kabuklar kilo vermede etkili rol oynuyor. Salatalığı bir detoks ürünü olarak değerlendirip kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.