Hintlilerin 5 bin yıldır sabah akşam içtiği çay!

Sağlık 25.01.2024 - 14:52, Güncelleme: 25.01.2024 - 14:52
 

Hintlilerin 5 bin yıldır sabah akşam içtiği çay!

Hindistan'ın sevilen içeceklerinden biri olan masala çayı 5000 yıllık geçmişe sahip. Uzun yıllar boyunca şifalı kabul edilen bu çay, süt ve bazı baharatların birleşimiyle elde ediliyor. İşte masala çayının inanılmaz etkileri.
Kökeni Hindistan ve Güneydoğu Asya'ya uzanan masala çayı, bu bölgelerde yüzyıllardır tüketiliyor. Eski dönemlerde yenilebilir her türlü ot ve baharata demlenerek tüketiliyordu. Yani süt ve çay yaprakları olmadan tüketilen masala çayı zamanla şu anki haline dönüştü. Masala çayının gelişim süreci ise 20. yüzyılın başlarında İngiliz sermayeli Hindistan Çay Topluluğu ile başlamış oldu. Tekstil fabrikalarında ve madenlerde çalışan işçileri çay molasına teşvik eden bu girişimde masala, popüler bir içecek haline geldi. Masala çay dükkanları zamanla genişleyerek erkeklerin sosyalleştiği mekanların temelini oluşturdu. Çayın içerisinde ise bildiğimiz birçok baharat bulunuyor. Oldukça şifalı ve lezzetli olan bu çay süt ile birlikte hazırlanıyor. İçindeki malzemeler - Siyah çay- Karanfil- Kakule- Tarçın- Zencefil- Hindistan cevizi- Anason- Kimyon Genellikle siyah çay temel alınarak hazırlanan masala çayı, içerisindeki baharat kombinasyonu sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren özelikler taşıyor. Vücudun içindeki zararlı toksinleri atmak için harika bir içecek. İçindeki antioksidan bolluğu ise metabolizmayı hızlandırıyor. Bu sayede daha kolay ve diyetinize uygun bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Masala çayındaki temel baharatlardan biri olan zencefil, bazı çalışmalarda metabolizma hızını artırıcı etkilere sahip olabileceği öne sürülüyor. Çayda bulunan tarçın ise yapılan araştırmalara göre insülin direncini artırabilen etkilere sahip. Kan şekerini dengeleyen tarçın, aynı zamanda tokluk hissi verebilir. Bu durum metabolizma üzerinde olumlu etkiler yaratır. Masala çayının bilinen etkileri arasında stresi ve gerginliği azaltma da bulunuyor. Kişiden kişiye değişebilecek bu özelliği masala çayı tüketerek deneyebilirsiniz. Bu sayede stresli günlerde kendinize faydalı bir içecek hazırlamış olursunuz. Masala çayının hazırlanışı İlk olarak bir tencereye 2 su bardağo su koyun ve kaynatın. Kaynayan suya 1 çay kaşığı siyah çay, 5 adet karanfil, 2 adet kakule, 1 adet tarçın çubuk, 1/2 zencefil, 1/2 çay kaşığı Hindistan cevizi, 1/4 çay kaşığı anason, 1/4 çay kaşığı kimyon ve 1/4 çay kaşığı kestane ekleyin. Çayı bu şekilde hazırlamak yerine aktarlarda satılan masala çayını kullanabilirsiniz. Malzemeleri 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın. İsteğinize göre şeker veya bal ekleyebilirsiniz.
Hindistan'ın sevilen içeceklerinden biri olan masala çayı 5000 yıllık geçmişe sahip. Uzun yıllar boyunca şifalı kabul edilen bu çay, süt ve bazı baharatların birleşimiyle elde ediliyor. İşte masala çayının inanılmaz etkileri.

Kökeni Hindistan ve Güneydoğu Asya'ya uzanan masala çayı, bu bölgelerde yüzyıllardır tüketiliyor. Eski dönemlerde yenilebilir her türlü ot ve baharata demlenerek tüketiliyordu. Yani süt ve çay yaprakları olmadan tüketilen masala çayı zamanla şu anki haline dönüştü.

Masala çayının gelişim süreci ise 20. yüzyılın başlarında İngiliz sermayeli Hindistan Çay Topluluğu ile başlamış oldu. Tekstil fabrikalarında ve madenlerde çalışan işçileri çay molasına teşvik eden bu girişimde masala, popüler bir içecek haline geldi.

Masala çay dükkanları zamanla genişleyerek erkeklerin sosyalleştiği mekanların temelini oluşturdu. Çayın içerisinde ise bildiğimiz birçok baharat bulunuyor. Oldukça şifalı ve lezzetli olan bu çay süt ile birlikte hazırlanıyor.

İçindeki malzemeler

- Siyah çay- Karanfil- Kakule- Tarçın- Zencefil- Hindistan cevizi- Anason- Kimyon

Genellikle siyah çay temel alınarak hazırlanan masala çayı, içerisindeki baharat kombinasyonu sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren özelikler taşıyor. Vücudun içindeki zararlı toksinleri atmak için harika bir içecek.

İçindeki antioksidan bolluğu ise metabolizmayı hızlandırıyor. Bu sayede daha kolay ve diyetinize uygun bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Masala çayındaki temel baharatlardan biri olan zencefil, bazı çalışmalarda metabolizma hızını artırıcı etkilere sahip olabileceği öne sürülüyor.

Çayda bulunan tarçın ise yapılan araştırmalara göre insülin direncini artırabilen etkilere sahip. Kan şekerini dengeleyen tarçın, aynı zamanda tokluk hissi verebilir. Bu durum metabolizma üzerinde olumlu etkiler yaratır.

Masala çayının bilinen etkileri arasında stresi ve gerginliği azaltma da bulunuyor. Kişiden kişiye değişebilecek bu özelliği masala çayı tüketerek deneyebilirsiniz. Bu sayede stresli günlerde kendinize faydalı bir içecek hazırlamış olursunuz.

Masala çayının hazırlanışı

İlk olarak bir tencereye 2 su bardağo su koyun ve kaynatın. Kaynayan suya 1 çay kaşığı siyah çay, 5 adet karanfil, 2 adet kakule, 1 adet tarçın çubuk, 1/2 zencefil, 1/2 çay kaşığı Hindistan cevizi, 1/4 çay kaşığı anason, 1/4 çay kaşığı kimyon ve 1/4 çay kaşığı kestane ekleyin.

Çayı bu şekilde hazırlamak yerine aktarlarda satılan masala çayını kullanabilirsiniz. Malzemeleri 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın. İsteğinize göre şeker veya bal ekleyebilirsiniz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.