Hem genç hem de dinç tutuyor! Hint diyeti için yapılması gereken 6 şey

Sağlık 04.04.2024 - 13:25, Güncelleme: 04.04.2024 - 13:25
 

Hem genç hem de dinç tutuyor! Hint diyeti için yapılması gereken 6 şey

Günümüzde güzelliğinize ve sağlığınıza dikkat etmenin birçok yolu var ve Hintliler de tüm bu yöntemlerin köküne inmeye çalışıyorlar. Bu arayış onları sindirim sorunlarına götürüyor çünkü mideyle ilgili sorunlar cilt sorunları ve mide bulantısı da dahil olmak üzere birçok farklı hastalığa yol açabilir.
YEMEKTEN HEMEN SONRA FAZLA SU ALIMINDAN KAÇININ Yemekten hemen önce su içtiğinizde sindirimden sorumlu olan mide sıvılarını seyreltebilirsiniz ve yemeğin hemen ardından su içerseniz, midedeki yemeğin durumunu doğrudan etkileyebilir. Sindirim iyi değilse cilt kalitesinin bozulmasına ve hatta obeziteye neden olabilir. Uzmanlar bunun biraz zaman alacağını söylüyor ve yemeklerden önce ve sonra 30 dakikalık bir aralık öneriyor. DİYETTE BULUNMASI GEREKEN TATLAR Hintliler tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve umami tatlarla oluşan dengeli bir yemek öneriyor. Bu, bağışıklığınızı geliştirebilir. HER GÜN BİR KAŞIK SADE YAĞ Alerjilerin nedeni toksinlerdir. Hintliler çoğu toksini nötralize eden sade yağın tüketilmesini öneriyor. Bu yüzden yemeğinize bir kaşık dolusu yağ ekleyin. ZENCEFİL, KİMYON VE KARABİBER TÜKETİN Hintlilere göre sıcak baharatlar sindirimi iyileştirir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi geliştirerek alerjilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olurlar. Zencefil, kimyon ve karabilberin etkisini desteklemek için çayınıza zencefil de ekleyip her gün içebilirsiniz. SOĞUK YİYECEKLERDEN KAÇININ Hintli doktorlar bayat, soğuk ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmasını öneriyor. Sindirilmeleri çok daha zordur ve toksin oluşumuna yol açabilirler. GÜNEŞ DOĞMADAN 2 SAAT ÖNCE UYANIN Hintli doktorlara göre sağlıklı bir yaşam sürmenin en basit yolu, doğru günlük rutini düzenlemektir. Güneş doğmadan 2 saat önce uyanmanız ayrıca doğru zamanda yemek yemeniz ve zamanında uyumanız gerekir.
Günümüzde güzelliğinize ve sağlığınıza dikkat etmenin birçok yolu var ve Hintliler de tüm bu yöntemlerin köküne inmeye çalışıyorlar. Bu arayış onları sindirim sorunlarına götürüyor çünkü mideyle ilgili sorunlar cilt sorunları ve mide bulantısı da dahil olmak üzere birçok farklı hastalığa yol açabilir.

YEMEKTEN HEMEN SONRA FAZLA SU ALIMINDAN KAÇININ

Yemekten hemen önce su içtiğinizde sindirimden sorumlu olan mide sıvılarını seyreltebilirsiniz ve yemeğin hemen ardından su içerseniz, midedeki yemeğin durumunu doğrudan etkileyebilir. Sindirim iyi değilse cilt kalitesinin bozulmasına ve hatta obeziteye neden olabilir. Uzmanlar bunun biraz zaman alacağını söylüyor ve yemeklerden önce ve sonra 30 dakikalık bir aralık öneriyor.

DİYETTE BULUNMASI GEREKEN TATLAR

Hintliler tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve umami tatlarla oluşan dengeli bir yemek öneriyor. Bu, bağışıklığınızı geliştirebilir.

HER GÜN BİR KAŞIK SADE YAĞ

Alerjilerin nedeni toksinlerdir. Hintliler çoğu toksini nötralize eden sade yağın tüketilmesini öneriyor. Bu yüzden yemeğinize bir kaşık dolusu yağ ekleyin.

ZENCEFİL, KİMYON VE KARABİBER TÜKETİN

Hintlilere göre sıcak baharatlar sindirimi iyileştirir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi geliştirerek alerjilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olurlar. Zencefil, kimyon ve karabilberin etkisini desteklemek için çayınıza zencefil de ekleyip her gün içebilirsiniz.

SOĞUK YİYECEKLERDEN KAÇININ

Hintli doktorlar bayat, soğuk ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmasını öneriyor. Sindirilmeleri çok daha zordur ve toksin oluşumuna yol açabilirler.

GÜNEŞ DOĞMADAN 2 SAAT ÖNCE UYANIN

Hintli doktorlara göre sağlıklı bir yaşam sürmenin en basit yolu, doğru günlük rutini düzenlemektir. Güneş doğmadan 2 saat önce uyanmanız ayrıca doğru zamanda yemek yemeniz ve zamanında uyumanız gerekir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.