Hastalıklara karşı en dayanıklı kan grubu hangisi?

Güncel 03.10.2023 - 15:43, Güncelleme: 03.10.2023 - 15:51
 

Hastalıklara karşı en dayanıklı kan grubu hangisi?

Londra Royal Holloway Üniversitesi'nde yapılan araştırma bazı kan gruplarının hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu tespit etti. Tansiyon, bulaşıcı hastalıklar veya kanser gibi rahatsızlıklara karşı dirençli olan bu kan grubu yüzde 40 daha dayanıklı. Diğer kan gruplarında sıklıkla görülen hastalıklarda araştırmada incelendi.
HASTALIKLARIN KAN GRUPLARIYLA İLİŞKİSİ İNCELENDİ İngiltere merkezli Londra Üniversitesi'ne bağlı Royal Holloway Üniversitesi'nde yapılan yeni bir çalışma hastalıklar ile kan grupları arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. 882 kişi üzerinde yapılan çalışma, tansiyon bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali ve kanser riski dahil olmak üzere birçok hastalığın sebebinin kan gruplarıyla ilişkili olabileceğini ileri sürdü. BEYİNDE PIHTILAŞMA RİSKİ İLE KAN GRUBU BAĞLANTISI Araştırmada beyinde kan pıhtılaşma risk oranı ele alınan konulardan birisiydi. Kan grubunu belirleyen genler aynı zamanda CVT adı verilen beyinde kan pıhtılaşma riski ile de bağlantılı. Bazı kan gruplarının beyinde kan pıhtılaşma riskine karşı dayanıklı olduğu tespit edildi. AB kan grubuna sahip kişilerin CVT (beyinde kan pıhtılaşması) riski diğer kan gruplarına göre 5,6 kat daha fazla olduğu aktarıldı. 0 kan grubunun ise CVT riski yarı yarıya daha az olduğu bildirildi. BU KAN GRUPLARINDA KALP HASTALIĞI RİSKİ DAHA YÜKSEK Geçtiğimiz yıllarda ABD'de Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma ise nadir görülen kan gruplarında kalp hastalığı riskinin daha fazla olduğunu belirtti. 90 bin kişiyi kapsayan bu araştırma AB kan grubu olanların kalp hastası olma riski en yaygın. 0 kan grubuna sahip kişiler ise kalp hastalıklarından daha az etkileniyor. Veriler AB kan grubuna sahip kişilerin diğerlerine kıyasla kalp hastalığına yakalanma olasılığının yüzde 23 daha fazla olduğunu söylüyor. EN DAYANIKLI KAN GRUBU TESPİT EDİLDİ Araştırmalar sonucunda en dayanıklı kan grubu 0 olduğu tespit edildi. İlk insan kanı olan 0 kan grubunda kalp hastalığı riski ve mide kanseri riskinin daha düşük bulunduğu ortaya çıktı.
Londra Royal Holloway Üniversitesi'nde yapılan araştırma bazı kan gruplarının hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu tespit etti. Tansiyon, bulaşıcı hastalıklar veya kanser gibi rahatsızlıklara karşı dirençli olan bu kan grubu yüzde 40 daha dayanıklı. Diğer kan gruplarında sıklıkla görülen hastalıklarda araştırmada incelendi.

HASTALIKLARIN KAN GRUPLARIYLA İLİŞKİSİ İNCELENDİ

İngiltere merkezli Londra Üniversitesi'ne bağlı Royal Holloway Üniversitesi'nde yapılan yeni bir çalışma hastalıklar ile kan grupları arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. 882 kişi üzerinde yapılan çalışma, tansiyon bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali ve kanser riski dahil olmak üzere birçok hastalığın sebebinin kan gruplarıyla ilişkili olabileceğini ileri sürdü.

BEYİNDE PIHTILAŞMA RİSKİ İLE KAN GRUBU BAĞLANTISI
Araştırmada beyinde kan pıhtılaşma risk oranı ele alınan konulardan birisiydi. Kan grubunu belirleyen genler aynı zamanda CVT adı verilen beyinde kan pıhtılaşma riski ile de bağlantılı. Bazı kan gruplarının beyinde kan pıhtılaşma riskine karşı dayanıklı olduğu tespit edildi.

AB kan grubuna sahip kişilerin CVT (beyinde kan pıhtılaşması) riski diğer kan gruplarına göre 5,6 kat daha fazla olduğu aktarıldı. 0 kan grubunun ise CVT riski yarı yarıya daha az olduğu bildirildi.

BU KAN GRUPLARINDA KALP HASTALIĞI RİSKİ DAHA YÜKSEK
Geçtiğimiz yıllarda ABD'de Harvard Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma ise nadir görülen kan gruplarında kalp hastalığı riskinin daha fazla olduğunu belirtti. 90 bin kişiyi kapsayan bu araştırma AB kan grubu olanların kalp hastası olma riski en yaygın. 0 kan grubuna sahip kişiler ise kalp hastalıklarından daha az etkileniyor.

Veriler AB kan grubuna sahip kişilerin diğerlerine kıyasla kalp hastalığına yakalanma olasılığının yüzde 23 daha fazla olduğunu söylüyor.

EN DAYANIKLI KAN GRUBU TESPİT EDİLDİ
Araştırmalar sonucunda en dayanıklı kan grubu 0 olduğu tespit edildi. İlk insan kanı olan 0 kan grubunda kalp hastalığı riski ve mide kanseri riskinin daha düşük bulunduğu ortaya çıktı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.