Gür saçlara sahip olmanın 6 yolu!

Sağlık 13.11.2023 - 12:38, Güncelleme: 13.11.2023 - 12:38
 

Gür saçlara sahip olmanın 6 yolu!

Bazılarımız doğuştan kalın ve gür saçlara sahipken bazılarımızın saç telleri daha incedir. Kimilerimiz daha sağlıklı bir saça sahip olmak için çok fazla çaba ve para harcarken kimilerinin çabalamasına hiç gerek kalmaz. Gür saçlara sahip olmak için çok fazla para harcamanıza ve de fazla kozmetiğe maruz kalmanıza gerek yok. Artık gür saçlara sahip olmak çok kolay.
1- Daha fazla protein ekleyin  Eğer saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız ve saçlarınız fazla ince telliyse beslenme düzeninize et eklemeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer vejetaryansanız ne kadar çinko aldığınızı mutlaka gözden geçirmelisiniz. Araştırmalar, et yemeyen kişilerin çinko eksikliğine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ve bunun da saç dökülmesine yol açabileceğini göstermiştir. Protein vücudun bu temel besin maddesinden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olduğundan, vejetaryenler ve veganlar tavsiye edilenin iki katı kadar çinko tüketmelidir. 2- Hafif şampuanlar tercih edin  Saçlarınızı yıkarken fazla köpüklenmesi size daha iyi temizlendiğini düşündürebilir ancak saçınızın doğal olarak daha kalın olmasını istiyorsanız kullandığınız şampuanın içeriğini mutlaka gözden geçirmelisiniz. Köpüğe neden olan sülfatlar, özellikle hassas bir cildiniz ve ince saçlarınız varsa, saç tellerinize herhangi bir fayda sağlamaz. Kiri çıkarmada etkili olsalar da sülfatlar saçınızın sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu doğal yağların çoğunu da yok edebilir. 3- Saç şekillendiricilerinden uzak durun  Yüksek ısılı saç şekillendirme aletleri daha kalın ve daha güçlü saç telleri elde etmenizi engelleyebilir. Saçınıza doğrudan ısı uyguladığınızda saçınızın koruyucu tabakasında küçük delikler oluşur, bu da saçlarınıza zarar verebilir ve kırılmalara neden olabilir. 4- Saç derinize peeling yapın  Muhtemelen cildinizi ve vücudunuzu mükemmel şekilde pürüzsüz tutmak için peeling ürünleri kullanıyorsunuz ancak saç deriniz de aynı özeni hak ediyor. Saç derinizdeki bezler zamanla biriken sebum üretir ve tek başına şampuan onu gidermek için yeterli olmayabilir. Saç deriniz için bir eksfoliyant kullanmak, saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve saçınızın daha hızlı büyümesini teşvik eder. 5- Kuru şampuan kullanmayın  Saçınızı düzgün bir şekilde yıkamak için zamanınız veya enerjiniz olmadığında, saçlarınıza kuru şampuan püskürtmek cazip gelebilir. Ancak ara sıra kullanmak tamamen güvenli olsa da, kuru şampuana çok sık kullanmak saç tellerinde kırılmaya, foliküllerin tıkanmasına ve hatta saç dökülmesine neden olabilir. 6- C vitaminini unutmayın  Sağlığa birçok faydasının yanı sıra C vitamini saçınızı güçlendirebilir ve kalınlaşmasına yardımcı olabilir. Kolajen üretimi için hayati öneme sahiptir, kırılmayı önler ve hatta saçların erken beyazlamasını bile önleyebilir. Çoğumuz turunçgillerin harika bir C vitamini kaynağı olduğunu biliyoruz, ancak aynı zamanda brokoli, lahana ve çileklerde de bol miktarda C vitamini bulunabilir.
Bazılarımız doğuştan kalın ve gür saçlara sahipken bazılarımızın saç telleri daha incedir. Kimilerimiz daha sağlıklı bir saça sahip olmak için çok fazla çaba ve para harcarken kimilerinin çabalamasına hiç gerek kalmaz. Gür saçlara sahip olmak için çok fazla para harcamanıza ve de fazla kozmetiğe maruz kalmanıza gerek yok. Artık gür saçlara sahip olmak çok kolay.

1- Daha fazla protein ekleyin 

Eğer saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız ve saçlarınız fazla ince telliyse beslenme düzeninize et eklemeyi ihmal etmemelisiniz. Eğer vejetaryansanız ne kadar çinko aldığınızı mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Araştırmalar, et yemeyen kişilerin çinko eksikliğine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu ve bunun da saç dökülmesine yol açabileceğini göstermiştir. Protein vücudun bu temel besin maddesinden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olduğundan, vejetaryenler ve veganlar tavsiye edilenin iki katı kadar çinko tüketmelidir.

2- Hafif şampuanlar tercih edin 

Saçlarınızı yıkarken fazla köpüklenmesi size daha iyi temizlendiğini düşündürebilir ancak saçınızın doğal olarak daha kalın olmasını istiyorsanız kullandığınız şampuanın içeriğini mutlaka gözden geçirmelisiniz.

Köpüğe neden olan sülfatlar, özellikle hassas bir cildiniz ve ince saçlarınız varsa, saç tellerinize herhangi bir fayda sağlamaz. Kiri çıkarmada etkili olsalar da sülfatlar saçınızın sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu doğal yağların çoğunu da yok edebilir.

3- Saç şekillendiricilerinden uzak durun 

Yüksek ısılı saç şekillendirme aletleri daha kalın ve daha güçlü saç telleri elde etmenizi engelleyebilir. Saçınıza doğrudan ısı uyguladığınızda saçınızın koruyucu tabakasında küçük delikler oluşur, bu da saçlarınıza zarar verebilir ve kırılmalara neden olabilir.

4- Saç derinize peeling yapın 

Muhtemelen cildinizi ve vücudunuzu mükemmel şekilde pürüzsüz tutmak için peeling ürünleri kullanıyorsunuz ancak saç deriniz de aynı özeni hak ediyor. Saç derinizdeki bezler zamanla biriken sebum üretir ve tek başına şampuan onu gidermek için yeterli olmayabilir. Saç deriniz için bir eksfoliyant kullanmak, saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve saçınızın daha hızlı büyümesini teşvik eder.

5- Kuru şampuan kullanmayın 

Saçınızı düzgün bir şekilde yıkamak için zamanınız veya enerjiniz olmadığında, saçlarınıza kuru şampuan püskürtmek cazip gelebilir. Ancak ara sıra kullanmak tamamen güvenli olsa da, kuru şampuana çok sık kullanmak saç tellerinde kırılmaya, foliküllerin tıkanmasına ve hatta saç dökülmesine neden olabilir.

6- C vitaminini unutmayın 

Sağlığa birçok faydasının yanı sıra C vitamini saçınızı güçlendirebilir ve kalınlaşmasına yardımcı olabilir. Kolajen üretimi için hayati öneme sahiptir, kırılmayı önler ve hatta saçların erken beyazlamasını bile önleyebilir. Çoğumuz turunçgillerin harika bir C vitamini kaynağı olduğunu biliyoruz, ancak aynı zamanda brokoli, lahana ve çileklerde de bol miktarda C vitamini bulunabilir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.