Elon Musk kimdir?

Güncel 30.09.2023 - 13:35, Güncelleme: 30.09.2023 - 14:00
 

Elon Musk kimdir?

28 Haziran 1971 doğumlu Elon Reeve Musk; Güney Afrika’da dünyaya gelmiştir. Anı zamanda Kanadalı olan Musk; Amerikalı bir iş adamıdır.
Elon Musk; yatırımcı, mühendis ve mucittir. Aynı zamanda SpaceX'in kurucusu, CEO'sudur. Ayrıca Seri A yatırımcısı olan Elon Musk; Solar City Başkanıdır. Tesla Inc. Firmasının kurucu ortağı ve eski başkanı olan Elon Musk; Zip2, X.com yani PayPal’ın da kurucusudur. Bu arada X.com daha sonra PayPay olmuştur.  Elon Musk, çalışma hayatına ek olarak; Hyperloop olarak bilinen ve saatte 1.127 km/sa hıza varan hızlarda seyahat edecek ve bu sistemi dünyadaki açık ara en hızlı ulaşım modu haline getirecek yüksek hızlı bir ulaşım sistemi için de çalışmalar yapmıştır. Bir roket gibi dikey olarak havalanan ve havalandıktan sonra geleneksel aerodinamik uçuşa geçiş yapan bir elektrikli jet uçağı önerisinde bulunan Musk; elektrikli araba teknolojisinin geliştirilmesine katkı sunmuştur. Elon Musk’un Hayat Özeti Nasıldır? Elon Musk kimdir, 1971'de Güney Afrika'nın Pretoria kentinde dünyaya gelmiştir. Babası mühendis, annesi diyetisyendi. Henüz 9 yaşındayken evde kılavuzları okuyarak kendi kendine bilgisayar programlamayı öğrenmiştir. 12 yaşında ilk video oyununu 500 Dolar fiyata satmayı başarmıştır. 15 yaşında başka bir programı Silicon Valley Bank'a 500 bin Dolar karşılığında satmıştır. Elon Musk, 17 yaşındayken Güney Afrika'dan Kanada'ya taşınmıştır.  Amerika’da fizik ve ekonomi okumak için Kingston Ontario'daki Queen's Üniversitesi'ne kaydolmuştur. Ancak iki ay sonra tam zamanlı olarak girişimcilik çalışmalarını yürütmek amacıyla üniversite hayatını bırakmıştır. Bu aşaman sonra da iş dünyasında güçlü bir şekilde yer almaya başlamıştır. Elon Musk’un Projeleri Nelerdir? 2001 yılında SpaceX firmasını kuran Elon Musk; bu şirket aracılığıyla dünyada ses getiren projeleriyle ismini duyurdu. SpaceX firması; uzay taşımacılığı maliyetlerini azaltmak ve Mars'ın kolonileştirilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bu firma; bir havacılık üreticisi ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi olarak faaliyet göstermektedir. 2008 yılında bir elektrikli araç ve pil üretim şirketi olan Tesla Motors'u kuran Elon Musk; 2016 yılında, yapay zeka geliştirmeyi teşvik etmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan Open Al firmasını kurmuştur. En son Twitter’ı satın aldığını açıklayan Musk; dünya çapında pek çok farklı projede yer almaktadır. Kaynak: https://bilgitopya.com/kim-kimdir/elon-musk-kimdir/  
28 Haziran 1971 doğumlu Elon Reeve Musk; Güney Afrika’da dünyaya gelmiştir. Anı zamanda Kanadalı olan Musk; Amerikalı bir iş adamıdır.

Elon Musk; yatırımcı, mühendis ve mucittir. Aynı zamanda SpaceX'in kurucusu, CEO'sudur. Ayrıca Seri A yatırımcısı olan Elon Musk; Solar City Başkanıdır. Tesla Inc. Firmasının kurucu ortağı ve eski başkanı olan Elon Musk; Zip2, X.com yani PayPal’ın da kurucusudur. Bu arada X.com daha sonra PayPay olmuştur. 

Elon Musk, çalışma hayatına ek olarak; Hyperloop olarak bilinen ve saatte 1.127 km/sa hıza varan hızlarda seyahat edecek ve bu sistemi dünyadaki açık ara en hızlı ulaşım modu haline getirecek yüksek hızlı bir ulaşım sistemi için de çalışmalar yapmıştır. Bir roket gibi dikey olarak havalanan ve havalandıktan sonra geleneksel aerodinamik uçuşa geçiş yapan bir elektrikli jet uçağı önerisinde bulunan Musk; elektrikli araba teknolojisinin geliştirilmesine katkı sunmuştur.

Elon Musk’un Hayat Özeti Nasıldır?
Elon Musk kimdir, 1971'de Güney Afrika'nın Pretoria kentinde dünyaya gelmiştir. Babası mühendis, annesi diyetisyendi. Henüz 9 yaşındayken evde kılavuzları okuyarak kendi kendine bilgisayar programlamayı öğrenmiştir. 12 yaşında ilk video oyununu 500 Dolar fiyata satmayı başarmıştır. 15 yaşında başka bir programı Silicon Valley Bank'a 500 bin Dolar karşılığında satmıştır.

Elon Musk, 17 yaşındayken Güney Afrika'dan Kanada'ya taşınmıştır.  Amerika’da fizik ve ekonomi okumak için Kingston Ontario'daki Queen's Üniversitesi'ne kaydolmuştur. Ancak iki ay sonra tam zamanlı olarak girişimcilik çalışmalarını yürütmek amacıyla üniversite hayatını bırakmıştır. Bu aşaman sonra da iş dünyasında güçlü bir şekilde yer almaya başlamıştır.

Elon Musk’un Projeleri Nelerdir?
2001 yılında SpaceX firmasını kuran Elon Musk; bu şirket aracılığıyla dünyada ses getiren projeleriyle ismini duyurdu. SpaceX firması; uzay taşımacılığı maliyetlerini azaltmak ve Mars'ın kolonileştirilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bu firma; bir havacılık üreticisi ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi olarak faaliyet göstermektedir.

2008 yılında bir elektrikli araç ve pil üretim şirketi olan Tesla Motors'u kuran Elon Musk; 2016 yılında, yapay zeka geliştirmeyi teşvik etmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir araştırma şirketi olan Open Al firmasını kurmuştur. En son Twitter’ı satın aldığını açıklayan Musk; dünya çapında pek çok farklı projede yer almaktadır.

Kaynak: https://bilgitopya.com/kim-kimdir/elon-musk-kimdir/

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.