Yıldız: Başkent Doğalgaz'ın tamamı ihale edilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, özelleştirme ihalesi iptal edilen Başkent Doğalgaz’ın yüzde 80’inin değil, tamamının ihale edilmesi yönünde bir çalışma içinde olduklarını belirtti

Yıldız: Başkent Doğalgaz'ın tamamı ihale edilecek

 

 “Yüzde 80’ine 600 milyon dolar değer biçen bir yatırımcının, yüzde 20’sine yakın bir bedelle bunu alacak olması dengeli değil. Bununla alakalı Maliye Bakanımızla da görüştük. Bir düzenlemeyle beraber bunu sayın Başbakanımıza sunacağız. Bu açıdan ufak bir düzenlemeye ihtiyaç olacak. Yüzde 80’lik değil, belki bunu yüzde 100’lük bölümüyle özelleştirmemiz daha doğru olur diye düşünüyoruz” dedi.
 
Yıldız, dün TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve TÜSİAD Enerji Sektörü Değerlendirme Platformu üyeleriyle bir değerlendirme toplantısı yaptı. TÜSİAD üyelerinin enerjide üretici ve tüketici olmak üzere iki şapkası bulunduğunu kaydeden Yıldız, “Dolayısıyla birbirinin dilini anlayabilecek, birbirinin problemlerini rahat çözebilecek bir ortamdayız” diye konuştu.
 
‘Enflasyon açısından doğalgaz ve elektrik zammı riski var mı’ sorusu üzerine Yıldız, “Enflasyona domatesin tesirinin daha yüksek olduğu zamanlar da oldu biliyorsunuz, şu anda da öyle” dedi. Son 10 yılda ham petrolün varilinin 22 dolardan, 122 dolara çıktığını anımsatan Yıldız, bütün bu rakamlarla gerçek manada yüzleşilmesi gerektiğini kaydetti. Yıldız, “Enflasyonun yarım puanlık kısmı elektrik ve doğalgazdan kaynaklanan kısmıdır. Onun haricindeki kısımlar da diğer sektörlerden kaynaklanıyor” diye konuştu.


Boyner de, “Geçtiğimiz toplantıdan bu yana Elektrik Piyasası Kanun Tasarısı Taslağı önümüze geldi. Görüyoruz ki TÜSİAD olarak yapıcı katkı verebilmişiz. Bu yapıcı katkıyı, enerji borsası, enerji arz güvenliği ve doğalgaz strateji belgelerinde de vermeyi arzu ediyoruz. Maliyet bazlı fiyatlamanın önemli olduğunu düşünüyoruz, iletim altyapısının yenilenmesi de çok önemli diye düşünüyoruz” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2012, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER