Türkiye ABD Birlikteliği

Türkiye ile ABD, 'Finans Merkezi İstanbul' için birlikte çalışacak.

Türkiye ABD Birlikteliği

 

Türkiye ile ABD arasında yapılan Ekonomik Ortaklık Komisyonu (EOK) toplantılarının sekizincisi sona erdi. Dışişleri'nde gerçekleşen toplantıda, İstanbul'un finans merkezi konusunda işbirliğinden enerji sektörüne, üçüncü ülkelerde işbirliğinden alt yapı ve bilgi teknoloji işbirliğinin geliştirilmesi kararlaştırıldı. 
 Dışişleri Bakanlığı Genel Siyasi İşler Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Halit Çevik ile ABD Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jose Fernandez'in eş başkanlığında gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunuldu. 
 Halit Çevik, EOK toplantılarının yılda iki defa yapılmasının kararlaştırıldığını belirtti. Toplantının iki ülke arasındaki stratejik ekonomik ortaklığın güçlendirilmesi ile yatırım ve ticaret hacminin daha da artırılması yönündeki ortak kararlılığın yansıması olduğunu aktaran Çevik, EOK toplantısının ticaret, yatırım ve sektörel işbirliği konularıyla ilgili geniş bir alana yayılan ortaklığın daha da derinleştirilmesine odaklandığını kaydetti. Çevik, şunları söyledi: "Heyetler, enerji, altyapı, finans, bilgi ve iletişim teknolojisi alanlarındaki işbirliğini geliştirmeye ve girişimcilik ile inovasyon konularındaki ortak gayretleri ilerletmeye dönük fırsatları ele almışlardır."
 
"ABD, TÜRKİYE'NİN 2023 HEDEFİNİ DESTEKLİYOR"
 
Bu toplantılar vesilesiyle çok önemli adımların atıldığını bildiren ABD Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Ticaretten Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jose Fernandez ise göreve geldiğinden bu yana Türkiye'ye 5 kere geldiğini, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine dikkat çekti. İstanbul'un finans merkezi yapılması noktasında önemli çalışmalar olduğunu vurgulayan Fernandez, ikili ticaretin her geçen gün arttığını ve ticaretin 20 milyar doları bulduğunu hatırlattı. Enerji alanında önemli çalışmaların devam ettiğini, hatta en önemli ayağını bu alanın oluşturduğunu söyleyebileceklerini kaydeden Ferandez, özellikle üçüncü ülkelerde işbirliği noktasında Türkiye ile ortak adımlar atmak istediklerini, yine tarım ve makine alanında da önemli çalışmaların sürdüğünü aktardı. Birçok ABD'li şirketin Türkiye'ye gelip yatırım yaptığını anımsatan Fernandez, Türkiye'nin 2023'deki dünyanın en büyük 10 ekonomi hedefini desteklediklerini söyledi. 
 Üçüncü ülkelerde özellikle enerji alanındaki işbirliğinin Kuzey Irak için de geçerli olup olmadığının sorulması üzerine Çevik, üçüncü ülkeler noktasında çalışmaların yapıldığını, o ülkelerin de teşvik edilmesinin söz konusu olduğunu fakat somut bir ülkenin olmadığını bildirdi. 
 Bir gazetecinin İran'a yaptırımlar noktasında herhangi bir şeyin gündeme gelip gelmediği yönündeki sorusuna da Çevik, toplantıda böyle bir konunun gündeme gelmediğini belirtti.
 
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 20:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER