Son Nükleer Reaktörü de Kapatıldı

Japonya'da 11 Mart tsunamisinden sonra yaşanan nükleer kriz, ülkedeki bütün reaktörlerin rutin bakım ve onarım için kapatılmasına yol açtı.

Son Nükleer Reaktörü de Kapatıldı

Japonya, ülkedeki son nükleer reaktörünü de kapattı. Bununla Japonya, 1970'den bu yana ilk defa nükleerden elde edilen elektrik enerjisini kullanmıyor. Japonya'da 11 Mart tsunamisinden sonra yaşanan nükleer kriz, ülkedeki bütün reaktörlerin rutin bakım ve onarım için kapatılmasına yol açtı.

Dünyanın üçüncü en büyük nükleer enerji kullanıcısı Japonya, 40 yıl aradan sonra ilk defa bütün nükleer reaktörlerini kapattı. Hokkaido bölgesindeki Tomari santralindeki üçüncü reaktörde de bugün kapatma işlemi başladı. Yerel saatle 17.00'da kapatma işlemine başlanırken, reaktörde enerji üretiminin sıfıra ineceği 23.00 itibari ile bakım ve onarımın başlayacağı kaydedildi. 

Japonya, geçtiğimiz yıla kadar elektrik enerjisinin yüzde 30'unun nükleer santrallerden sağlıyordu. 

Bu arada Japonya'nın başkenti Tokyo'da nükleer enerjisi karşıtı yürüyüş yapıldı. Yürüyüşe katılanlar, son reaktörün de kapatılmasını kutlarken, Japonya'da nükleer enerji döneminin son bulacağına ümit ettiklerini ifade etti. 

Japonya'da 11 Mart 2011'de büyük felakete yol açan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve oluşan tsunami, Fukuşima santralindeki reaktörlerin erimesine yol açmıştı. 11 Mart felaketi sonrası Japonya'daki bütün nükleer reaktörler bakım ve onarım için kapatıldı. Reaktörlerin yeniden çalıştırılması için deprem ve tsunami testlerini geçmesi ve ayrıca yerel yönetimlerin izni gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2012, 20:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER