Enerji Açığına Yeni Formül

Doğalgaz santralı kurmak isteyene, artık ‘gazını kendin bul’ denilecek.

Enerji Açığına Yeni Formül

Türkiye’de özel sektörün 54 bin megavatlık toplam kurulu gücünden bile fazla yeni doğalgaz santralı başvurusu yapması, enerji açığına çare arayan hükümeti yeni formül arayışına itti. Bu konuda çalışmalar yaptıklarını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Yatırımcıya ‘Kendi gazını kendin bul’ diyebiliriz” dedi.

TÜRKİYE’de elektriğin yüzde 51’inin doğalgazdan üretilmesine bağlı olarak yeni doğalgaz santrallerine rekor sayıda başvuru yaşanması hükümeti yeni önlemler almaya itiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yatırımcılardan kendi doğalgazını tedarik etmesini isteyebileceklerini belirterek, “Yeni lisans başvurusu yapan yatırımcıya ‘Tedariğini sağlama’ koşulu getirebiliriz” dedi. Mevcut lisanslar için de belki aynısının söz konusu olabileceğini kaydeden Yıldız, bunu rekabetçi şirketlerin sisteme girmesi için ve daha rekabetçi bir yapının gelmesi için yapacaklarını söyledi.

Yıldız, doğalgaz ve elektrik dağıtım özelleştirmelerinde gelinen son noktayla ilgili olarak ise, “Özelleştirmeyle ilgili irademizde herhangi bir değişiklik yok, en önemlisi bu. Şu ana kadar kamu eliyle verilen bu hizmetlerin özel sektör eliyle verilmesinin doğru olacağına inanıyoruz. Zaten doğalgaz dağıtımında istisna olarak bir tek İstanbul ve Ankara var. Bunların da iklim şartlarını gözeterek, iyi bir havada tekrar özelleştirmeye çıkartılması lazım. İGDAŞ ilk defa çıkacak” açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER