Yunan Halkı Hesabı Kesiyor

Krizle mücadele eden Yunanistan seçimlere odaklandı. Kemer sıkmaya alışkın olmayan komşuda seçmen siyasileri cezalandırmak için sandık başına gitti.

 

Yaklaşık beş yıldır ekonomik kriz le çalkalanan Yunanistan'da bugün milletvekili genel seçimleri yapıldı Saat 07:00 itibarıyla başlayan oy verme işleminde 9 milyon 850 bin 802 seçmen oy kullandı. Seçimlerde merkez partilerin oy kaybedeceği, uç partilerin ise oy oranlarını yükselteceği tahmin ediliyor.

Seçmen, krizden sorumlu tuttuğu pasok ve yeni demokrasi partisini cezalandırmak için sandık başına gitti zira bu merkez partiler dışındaki sol ve sağ uçtaki partilerin tek başına iktidara gelme olasılığı çok zayıf. Koalisyon beklentisinin hakim olduğu ülkede ırkçı söylemlerse güç kazanıyor. Pek çok kesim yabancı düşmanlığı ile bilinen ırkçı Altın Şafak örgütünün yükselişinden endişe ediyor. Anketlerde yüzde 5 oy alarak parlamentoya gireceğini gösteren partinin durumu sadece ülkede değil AB içinde de kaygı yarattı.

Diğer taraftan, Batı Trakya Türk azınlığından 18 aday vekil seçilmek için yarışıyor. 150 bin nüfusa sahip Batı Trakya Türk azınlığının 70 bin civarında oy potansiyeli bulunuyor. Azınlık, 2009 seçimlerinde olduğu gibi 2 temsilcisini parlamentoya göndermeyi umuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2012, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER