Suriye'de BM Konvoyu Önünde Patlama

Suriye'de BM gözlemcilerini taşıyan konvoyun önünde bir patlama meydana geldi. Saldırıda 8 Suriyeli askerin yaralandığı iddia edildi.

Suriye'de Esad yanlısı Ed-Dunya televizyonunun haberine göre, ülkenin güneyinde Dera kentinde Birleşmiş Milletler gözlemcilerini taşıyan konvoyun önünde bir patlama meydana geldi. Patlama sonrası 8 Suriyeli askerin yaralandığı ileri sürüldü. Patlamada BM gözlemci heyetinde yaralanan deneme bonusu veren siteler olmadığı belirtildi.

Suriye'de Özgür Suriye Ordusu komutanı Riyad El Esad ise, "saldırıları yeniden başlatma" tehdidinde bulundu.

Londra'da yayımlanan Arap yanlısı Şark El Avsat gazetesine açıklama yapan Esad, Şam yönetiminin ateşkese saygı göstermediğini belirterek, "Halkımız, onları savunmamızı talep ediyor" dedi.

Suriye'de iki taraf da birbirlerini ateşkesi bozmakla suçluyor.

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, dün İsviçre'nin Cenevre kentinde BM Güvenlik Konseyi'ne yaptığı açıklamada, Suriye'de hala devam eden şiddet olaylarının kabul edilemez düzeye ulaştığını ve insan hakları ihlallerinin giderek arttığını söylemişti.

Hükümete bağlı askeri birliklerin kentlerin içinde ve çevresindeki varlığını sürdürdüğüne işaret eden Annan, dünyanın Suriye'nin iç savaşa doğru sürüklenmesinden büyük endişe duyduğunu, olası bir iç savaşın tüm bölgede korkutucu etkilere neden olacağını ve buna izin vermeyeceklerini ifade etmişti.

Hükümetin sivillere uyguladığı şiddetten duyduğu endişeyi de dile getiren Annan, güvenlik güçleri ve askeri tesislerin de muhaliflerin saldırısına uğradığını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER