Sarkozy'den 'Siyasete Veda Sinyali'

Cumhurbaşkanlığı seçimini Hollande karşısında kaybeden Nicolas Sarkozy, ''Siyasete veda sinyali'' verdi.

Seçim yenilgisinin ardından seçmenleri önünde duygulu bir konuşma yapan Sarkozy, yenilginin sorumluluğunu kendi üzerine aldığını belirtti.

Üstü kapalı siyaseti bırakacağı mesajını veren Sarkozy, ''Benim için başka bir dönem başlıyor. Bu yeni dönemde, ortak fikirlerimiz ve inançlarımızı savunma konusunda bana güvenebilirsiniz ancak, pozisyonum eskisi gibi olmayacak'' dedi. Sarkozy, daha önce yaptığı açıklamalarda, açık bir şekilde seçimi kaybederse siyaseti bırakacağını söylemişti. Fransa'nın Hristiyan kimliğini seçim kampanyasında ön palana çıkaran Sarkozy, yine ''ülkede çok göçmen var'' diyerek sivil toplum örgütlerinin sert tepkisine yol atmıştı. Sarkozy, son olarak aşırı sağ seçmene fazla yaklaştığı gerekçesiyle, merkez sağ tarafından da ciddi bir şekilde eleştirilmişti.

Sarkozy sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, Hollande'ın Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı olarak saygı görmesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin yaptığı değerlendirmede, ''Bu saatten sonra Sayın Sarkozy herhalde, kendisinin de verdiği söz siyasete devam etmemekti, herhalde artık tatil yapacak'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER