Sarkozy seçmeni İslam'la korkuttu

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ilk turu kaybettiği Sosyalist rakibi Hollande’a karşı İslamofobi kartını açtı. Sarko, “700 cami Hollande’a baraj olacak. Recmi savunan din adamı bile Hollande’ı destekliyor” sözleriyle rakibine karşı aşırı sağ oylara oynadı.

Sarkozy seçmeni İslam'la korkuttu

GEÇEN pazar düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerini Sosyalist Parti adayı François Hollande’a karşı yüzde 28.6’ya karşı yüzde 27.1 ile kaybeden Nicolas Sarkozy, 16 Mayıs’taki rövanş öncesi yarışı sertleştirdi. Paris’in en sorunlu banliyölerinden Raincy’de miting düzenleyen Sarkozy, Marianne dergisine atıfta bulunarak “700 cami, Sarkozy karşısında baraj kurmak için Hollande’a destek verecekmiş. Zina yapan kadınların taşlanmasını savunan İslam uzmanı Tarık Ramadan, Hollande’a ya da İslam’a hizmet eden bir politik partiye oy verilmesi çağrısı yapıyor” dedi.

Sarko’ya hemen cevap veren Hollande, “Bu tamamiyle yalan. Tarık Ramadan benim adımı hiçbir yerde kullanmadı. Ama cumhurbaşkanını eleştiriyorsa buna açıklama getirecek olan ben değilim” dedi. Ramadan da “Hayatımın hiçbir döneminde ne oy kullanacağımı açıklamadım. Sadece Fransızlara, Sarkozy’nin politik bilançosunu iyi değerlendirmelerini ve bilinçli oy kullanmaları çağrısı yaptım” dedi.

Medyaya da çattı

Ülkede yalnızca Le Figaro gazetesinden destek alan Sarkozy, “Beni Saint Germain’in solcuları, gözlemci kılığındaki militanlar ya da her sabah dev aynalarına bakarak kendi egosunu besleyen halktan kopuk medya kalemleri değil sessiz çoğunluk destekliyor. Humanite gazetesi bana ‘faşist’ demiş. Bir komünistin bana ‘faşist’ demesi onurdur” dedi. Öte yandan Raincy’de silahlı soygun yapan bir hırsızı kaçarken vuran güvenlik görevlisi ülkede yeni bir polemik başlattı. Yargı sendikaları polisin hırsızı sırtından vurduğu açıkladı. Sarkozy de mitingde, “Polise yargılanırken nefsi müdafaa hakkı tanınmalı. Bunun için yasa getireceğim” dedi. Hollande ise, “Yargı ve polis karşı karşıya getirilmemeli. Devletin yapması gereken polise kendini savunması için tüm olanakları sağlamak. Yeni yasa düzenlemek değil” diye yanıt verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2012, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER