Obama'nın En Büyük Seçim Kozu

Obama Ladin'in öldürüldüğü günün 1. yıl dönümünde Afganistan'da..

Obama'nın En Büyük Seçim Kozu

 

Romney, bu hafta içinde çok önemli eyaletlerde seçimleri kazandı. İnanılmaz büyük bir mucize olmazsa Obama'nın rakibi olacak.
 
ABD'de tüm takvimlerin başkanlık seçimine döndüğü bu dönemde, Obama, Afganistan'a sürpriz bir ziyarette bulundu. Resmi açıklama, bunun, "Afganistan ile ABD arasında stratejik ortaklık anlaşması" imzalamak için yapılmış bir ziyaret olduğu yönünde.
 
Ancak hem ziyaretin zamanlaması hem de Obama'nın buradan tam da prime time'da yani televizyonların en çok izlendiği saatte Amerikan halkına hitap etmesi bunun başarılı bir seçim kampanyası stratejisi olduğu izlenimi veriyor.
 
Zira Beyaz Saray'da dört yıllık ikamet için rekabet daha şimdiden bin Ladin konusuna odaklanmış durumda. 
 
Çünkü, 2 Mayıs, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in ABD'nin özel bir operasyonuyla öldürüldüğü gün. Dahası, Obama'nın son dönemde hazırlamış olduğu seçim videolarında en çok üzerinde durduğu konu da bin Ladin'in öldürülmesi.
 
Bu büyük operasyonun yıldönümünde Obama'nın Afganistan'dan Amerikan halkına seslenmesi eminim Romney'nin tırnaklarını yemesine neden olan bir halka ilişkiler olayı.
 
Yani, el Kaide liderinin Hollywood filmlerini aratacak bir senaryoyla öldürülmesi Obama'nın en büyük silahı.
 
Bu nedenle zamanlama önemli. Obama'nın "Forward", yani "İleri" temalı reklam filmlerinin en önemli konusu bin Ladin'in öldürülmesi. Obama'nın bu reklam filminde eski Başkan ve şimdiki Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın eşi Bill Clinton çıkıp, Obama'nın bin Ladin'i öldürme kararını övüyor ve eğer o koltukta Romney otursaydı aynı kararı alamayabileceğini ima ediyor.
 
Çünkü Romney 2007'de yaptığı bir açıklamada, "sadece tek bir kişiyi yakalamak için dünyaları yerinden oynatmaya ve milyarlarca dolar harcamaya değmez" demişti.
 
Obama, seçmenlere Romney'nin zamanında bin Ladin'i öldürmek için çok da uğraşmaya gerek olmadığına ilişkin sözlerini hatırlatıp duruyor. 
 
Daha iki gün önce, Beyaz Saray'da gazetecilerle konuşurken, "Daha önce eğer bin Ladin'i vurmak için elimize bir fırsat geçerse bunun için çalışacağımızı söylemiştim... O zaman başka bir şey söylemiş olanlar şimdi 'daha farklı şeyler yapardım' diyorsa ben de onlardan bu duruşlarını açıklamalarını isterim" demişti.
 
Obama bu açıklamasında isim vermedi ama Amerikan medyası sözlerin adresini Romney olarak göstermekte gecikmedi.
 
Romney ise daha Salı sabahı, yani Obama'nın sürpriz Afganistan yolculuğuna çıktığı saatlerde, CBS televizyonuna çıkıp "Doğru alınmış bir karardan kendilerine pay çıkarmalarında bir sorun yok. Ama bu konuda bana saldırmaya çalışmalarının yanlış ve hayal kırıklığı yaratan bir durum olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.
 
Obama, bugün sürpriz ama bir o kadar planlı bir ziyaretle Afganistan'da. Ekonomik kriz daha tam anlamıyla bitmediği için Obama'nın seçim kampanyası boyunca kullanacağı en önemli silahı bir yıl önce düzenlenmiş bir operasyon olacak gibi gözüküyor.
Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2012, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER