New York'ta Türkçe Rüzgarı

Bu yıl 5'ncisi düzenlenen Amerika Türkçe Olimpiyatları renkli görüntülere sahne oldu.

 

New York Türk Kültür Merkezi tarafından organize edilen programa Amerika'daki 6 eyalette bulunan 40 okuldan bine yakın öğrenci katıldı. Öğrenciler arasında yapılan elemeler sonunda çeşitli dallarda ilk üçe giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Programın açılışında konuşan Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz'in sözleri salondan büyük alkış aldı. Amerika ve Türkiye'nin en güzel ve en zengin yönünün 'farklılıklar' olduğuna işaret eden Markowitz, ''Bugün burada Amerikalı öğrencilerin nasıl Türkçe öğrenip konuştuklarını ve Türkiye'yi nasıl anlayabilme seviyelerine geldiklerine tanıklık edeceğiz.'' dedi. Türkiye'nin dünya barışına yaptığı katkının bu etkinlik ile bir kez daha ortaya konduğuna dikkat çeken Markowitz, ''Tartışmasız bir şekilde Türkiye her geçen gün küresel alanda daha etkin rol oynuyor. Türkiye ekonomi alanında da çok iyi yol alıyor.'' şeklinde konuştu. 
 
Dereceye girerek İstanbul'daki finallere gitmeye hak kazanan Amerikalı öğrencilere de küçük bir hatırlatma da bulunan Markowitz, ''Unutmayın İstanbul'un Avrupa yakası Manhattan Asya yakası ise Brooklyn'dir.'' dedi. İspanyol, Amerikalı ve Türk öğrencilerden oluşan müzik topluluğunun Karadeniz şivesi ile bu yöreye ait şarkıları ritmine uygun bir şekilde söylemeleri büyük beğeni toplandı. Sahnede en dikkat çeken görüntülerden birisi de yine Afrika'dan Asya'ya, Latin Amerika'dan Avrupa'ya kadar farklı etnik kökenden gelen öğrencilerin Anadolu'nun kültürel zenginliklerinden olan halk oyunlarını icra etmeleri oldu.
 
Programda ayrıca dört farklı kategoride kişi ve kurumlara ödüller verildi. ''Eğitimde Üstün Başarı'' ödülü eyalet milletvekili Catherine Nolan'a, ''Türkiye Yılı'' ödülü Queens Koleji Başkanı James Muyskens'e ''Sanat ve Kültür'' ödülü Metropolitan Müzesi'ne ve ''Çeşitlilik (kültürel)'' ödüle ise New York federal milletvekili Yvette Clarke'e takdim edildi.
 
Bergen Art Science Okulu 9. sınıf öğrencisi olan Khadijah sırf Türkçe olimpiyatlarında başarılı olmak için bir yıl boyunca Türkçe öğrenmeye çalıştı. Olimpiyatlar için gecesini gündüzüne katan Amerikalı öğrenci, yıllardır Türkiye'de popüler olan ve Bahadır Aydoğan'a ait olan 'Duydum ki unutmuşsun' şarkısı ile altın madalya kazanarak Amerikayı Türkiye'de yapılacak olan Türkçe Olimpiyatlarında temsil etmeyi hak kazandı. Şarkıyı çok güzel bir şekilde yorumlayan Khadijah seyircilerden uzun süre alkış aldı. 
 
Altın madalya almayı beklediğini ifade eden genç yetenek Amerikayı Türkiye'deki organizasyonda çok güzel bir şekilde temsil edeceğinin söyledi. Türkçeyi öğrenmeye çok gayret gösterdiğini ifade eden Khadijah "Yeni dil öğrenmek zor bir şey. Ama ben günlerdir çalışıyorum. Kendime güveniyordum. Bugün de burda şarkımı çok güzel bir şekilde söyleyerek altın madalyayı kazandım. Amerikayı en güzel şekilde temsil edeceğim. Umarım Türkiyeden de altın madalya ile dönerim." dedi. 
 
Bu yıl New York'ta 5.si düzenlene Kuzey Amerika Türkçe Olimpiyatı ödül töreni renkli görüntülere sahne olurken yarışmaya 6 eyalette bulunan toplam 40 okuldan bine yakın öğrenci katıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2012, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER