İngiltere'de Zafer İşçi Partisi'nin

İngiltere, Galler ve İskoçya’da gerçekleşen yerel seçimlerde zafer muhalefetteki İşçi Partisi’nin oldu.

İngiltere'de Zafer İşçi Partisi'nin

İngiltere'nin yanı sıra, Galler ve İskoçya'da da dün yapılan yerel seçimlerde, şimdiye kadar 181 belediyenin 99'unun oy sayımı tamamlandı. Buna göre, İşçi Partisi 50 belediyede bin 123 belediye meclisi üyeliğini, Muhafazakar Parti 27 belediyede 581 belediye meclisi üyeliği, Liberal Demokrat Parti ise 3 belediyede 213 belediye meclisi üyeliğini aldı. Oy sayımı devam ederken, Londra Belediye Başkanlığı ile ilgili sonucun bugün belli olması bekleniyor. Mevcut sonuçlar, Başbakan David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin elindeki her üç belediye meclis üyeliğinden birini, koalisyonun küçük ortağı Liberal Demokrat Parti'nin ise iki üyelikten birini kaybedeceğine işaret ediyor.

İşçi Partisi'nin Liverpool'daki adayı belediye başkanı seçilirken, Manchester, Nottingham, Bradford ve Coventry şehirlerinde yapılan belediye başkanı seçilip seçilmemesine ilişkin referanduma ret sonucu çıktı. AB karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) ise yerel seçimde oy oranını yüzde 14'e çıkarması dikkati çekti.
     
İngiliz basını, iki yıl önce iktidara gelen koalisyon hükümetinin yerel seçimde ağır yenilgiye uğradığı, bunun temel nedeninin ise uygulanan kemer sıkma politikaları olduğu yorumuna yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2012, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER