İlk İşi Merkel İle Pazarlık

Hollande, cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasının ertesi günü Merkel'le buluşacak.

İlk İşi Merkel İle Pazarlık

Fransa Cumhurbaşkanı seçilen François Hollande, ilk yurtdışı ziyaretini Almanya’ya gerçekleştirecek. 15 Mayıs’ta resmen göreve başlayacak olan Hollande 16 Mayıs’ta soluğu Almanya’da olacak.

Hollande’ın, başkent Berlin’de Başbakan Angela Merkel ile yapacağı görüşmenin sonucu şimdiden büyük merak konusu oldu. Hollande’ın seçim kampanyasında söz verdiği şekilde tasarruf anlaşmasına karşı çıkması halinde Avrupa’nın iki lider ülkesi arasında büyük bir kriz yaşanabilir.

Öte yandan görüşme öncesi Avrupa Konseyi ve Berlin’den gelen mesajlar Merkel’in eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin kabul ettiği anlaşmayı yeniden pazarlık konusu yapmamakta kararlı olduğunu gösteriyor. Berlin ve Brüksel’deki yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, tasarruftan vazgeçilip ekonomik büyüme reformlarına ağırlık verilmeyeceği belirtildi.

Hollande’ın sözcülerinden Pierre Moscovici de, ekonomik büyüme konusundaki görüş ayrılığıyla ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel ile uzlaşma sağlanacağına inandığını söyledi. Moscovici, “Ben 5 yıl daha önceki hükümetlerde bakanlık yaptım. Tecrübelerime dayanarak, uzlaşma sağlanacağını düşünüyorum’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER