İç Çamaşırı Bombacısı CIA Ajanı Çıktı

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA), El Kaide’nin ABD'ye giden bir yolcu uçağını iç çamaşırına gizlenmiş bir bomba ile havaya uçurma planını, başından beri bildiği ortaya çıktı.

İç Çamaşırı Bombacısı CIA Ajanı Çıktı

El Kaide'nin Yemen kolunun, Usame Bin Ladin'in öldürülmesinin birinci yıldönümü yaklaşırken gerçekleştirmeyi planlandığı ancak ABD'li yetkililer tarafından engellenen intihar saldırısıyla ilgili detaylar gün yüzüne çıkmaya başladı.

El Kaide terör örgütünün intihar bombacısı olarak görevlendirdiği kişinin, aslında CIA ve Suudi Arabistan istihbaratı için çalıştığı ortaya çıktı.

El Kaide içine sızarak saldırı planını bozan ajanın, Yemen’den “kazasız belasız” ayrılarak, bombayı Suudi Arabistan'daki CIA yetkililerine teslim etmeyi başardığı belirtildi.

ABD’li ve Yemenli yetkililere dayandırılan AP haberinde, kimliği açıklanmayan “bombacının” ele verdiği saldırı düzeneğinde, hava alanı detektörlerinden geçebilen metal olmayan bir patlayıcının yer aldığı açıklandı. Düzeneğin FBI uzmanlarınca incelenmekte olduğu bildirildi.

Benzer bir “iç çamaşırı bombası” ile saldırı girişimi, teröristin ABD’nin Detroit kentine giden bir yolcu uçağını 2009’da düşürmeye çalışırken yakalanmasıyla engellenmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER