Dünya Sarkozy'nin Yenilgisini Konuşuyor

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 51.8 oy oranıyla sosyalist Francois Hollande kazandı. Nicolas Sarkozy'nin seçimi kaybetmesi dünya basınında geniş yer buldu.

Dünya Sarkozy'nin Yenilgisini Konuşuyor

Fransa'daki seçim sonuçlarını İngiliz gazetesi Guardian "Yeni bir başlangıç" manşetiyle verirken, İngiliz Financial Times gezetesi, Sarkozy'nin Euro Bölgesi'ndeki ekonomik krizin kurbanı olan son lider olduğunu belirtti. Alman Der Spiegel dergisi de internet sayfasında verdiği haberde, "Hollande dünyanın en zor işlerinden birini kazandı" yorumunu yaptı.

 

İngiliz Guardian gazetesi Fransa'da seçimi kazanan François Hollande'ın zaferini "Yeni bir başlangıç" manşetiyle verdi. Hollande'ın Avrupa'nın rotasını değiştirmeyi taahhüt ettiğini belirten Guardian, Fransa'da soslaylistlerin 17 yıl aradan sonra iktidara geldiğini hatırlattı. Guardian'ın baş makalesinde ise şu görüşlere yer verildi:
 
"François Hollande dün gece, kariyerinin çoğunu başkalarının gölgesi altında geçirmiş biri olarak sadece kendisi adına değil, Fransa ve Avrupa solu için müthiş bir zafer kazandı. Kemer sıkma önlemlerini savunan iktidar partileri, seçmenlerin isyanıyla karşılaştı. Aşırı sağın ilk kez meclise girdiği Yunan seçimlerinde ve Angela Merkel'in koalisyon ortağı Hür Demokratlar'ın hezimet yaşadığı Schleswig-Holstein eyalet seçimlerinde. Bu ortamda, Fransa'da solun başarısı büyük bir başarı ve belki de bir dönüm noktası. Fransa'nın girdiği yeni yön Avrupa'nın mali krize karşı başlıca reçetesi olan kemer sıkma önlemlerine öldürücü bir darbe oldu. Kemer sıkma önlemleri Avrupa ekonomilerinin büyük kısmının diplerde dolaşmaya devam etmesine neden olurken, sağ ekonomik anlamda bir fiyasko yaşadı. Şimdi ya Hollande bu kör inancı Fransa'da istihdam ve ekonomik büyüme yaratarak tersine çevirecek, ya da aşırı sağa göçmenleri ve merkezi hükümeti günah keçisi haline getirme fırsatı verecek Bunu da, korumacı ekonomiler ve yabancı düşmanı bir milliyetçilik izleyecek. Sağın bozguna uğramasıyla, Hollande'un elinde normal pozisyonu sağda olan bir ülkenin siyasi manzarasını değiştirmek adına nadir bir fırsat var. Başarması için tüm liderlik özelliklerine ve büyük bir şansa ihtiyacı var. "
Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER