Clinton İran İçin İkna Turu'na Çıktı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Hindistan ziyareti başladı. Clinton'ın gündeminde, Hindistan'ın İran'dan petrol ithalatını azaltması var. Bu nedenle ziyaret, "ikna turu" olarak nitelendiriliyor.

Clinton İran İçin İkna Turu'na Çıktı

 

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Çin ve Bangladeş ziyaretlerinin ardından Hindistan'a gitti. Clinton'ın 3 günlük ziyareti renkli görüntülerle başladı. Clinton, Hindistan Kültürel İlişkiler Konseyi'ni ziyareti sırasında Hint danslarıyla karşılandı.

Hint kızların danslarını ilgiyle izleyen Clinton, daha sonra İngiltere Kraliçesi Victoria'nın anısına yapılan anıtı ziyaret etti. Hillary Clinton, Hindistan'ı İran'dan petrol alımını azaltması konusunda ikna etmeye çalışacak.

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Çin, Güney Kore, Güney Afrika ve Hindistan'ı İran'la petrol ticaretini sürdürdükleri için yaptırımlardan muaf tutmamıştı.

 

Hızla gelişen Hindistan'ın son dönemde İran'a petrol bağımlılığını azalttığı ve bunun yerine Suudi Arabistan'dan ihracatını arttığı belirtiliyor. Ancak Amerika, Hindistan'dan daha fazla adım atmasını istiyor.

ABD yönetiminin attığı adımlar konusunda ikna olmazsa İran'dan petrol almayı sürdürdüğü için Hindistan'a haziran ayından itibaren ambargo uygulayabileceği belirtiliyor.

 

Hillary Clinton'la aynı dönemde, İran'dan bir heyet de Hindistan'da temaslarda bulunuyor. İran heyeti, Hint yetkililerle görüşmelerinde iki ülke arasındaki ticareti artırmanın yollarını arayacak.

Clinton da temasları sırasında Hint yetkilileri, Hindistan piyasasını Amerikan firmalarına açmaları için ikna etmeye çalışacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2012, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER