Çin, El Cezire Muhabirini Sınır Dışı Etti

Çin'in, El Cezire televizyonunun Çin'deki tek İngilizce muhabirini sınır dışı ettiği bildirildi.

Çin, El Cezire Muhabirini Sınır Dışı Etti

 

El Cezire televizyonundan yapılan açıklamada, Çin hükümetinin Melissa Chan'in çalışma izni ile vizesinin süresini uzatmaması nedeniyle, kurumun Çin'deki İngilizce bürosunu kapatmak zorunda kaldığı belirtildi.
 
Açıklamada, Çin'in Chan'in yerine yeni bir muhabirin gönderilmesine izin vermediği ve muhabirler için yapılan başka vize başvurularının cevapsız bırakıldığı kaydedildi.
 
Tek İngilizce muhabiri Chan'ın sınır dışı edilmesinin El Cezire televizyonunun İngilizce servisinin kapatılmasına yol açmasına karşın, halen Pekin'de çok sayıda muhabirle faaliyet gösteren Arapça servisinin çalışmalarını etkilemediği bildirildi.
 
Chan'ın çalışma izni ile vizesini uzatmayan Çin, 1998 yılından beri ilk kez yabancı bir muhabiri sınır dışı etmiş oldu.
 
Çin Yabancı Gazeteciler Kulübü'nden yapılan açıklamada, Çinli yetkililerin Chan'e açıkça belirtilmeyen ihlallerde bulunduğu suçlamaları yönelttiği ve El Cezire televizyonunun yayınladığı, aralarında Chan'in de yer aldığı bir belgeselin de bulunduğu programlardan hoşnut olmadıkları kaydedildi.
 
Chan'in içinde yer aldığı Kasım 2011'de hazırlanan belgesel filmin konusunun, Çin'deki reşit olmayan suçlular ve siyasi mahkumların çalışma kamplarında çalışmaya mahkum edilmesi uygulaması olduğu bildirildi.
 
Açıklamada, kulübün “Çin hükümetinin böyle bir karar almasından dehşete düştüğü” belirtildi.
 
El Cezire muhabirinin sınır dışı edilmesi kararı üzerine bir bildiri yayımlayan Gazetecileri Koruma Komitesi Asya Koordinatörü Bob Dietz, Çin'in kararına tepki gösterdi.
 
Çin'in aldığı kararla uluslararası medyaya yönelik tavrını sertleştirdiğine dikkati çeken Dietz, bu son davranışıyla Çin'in “medya karşıtı politikalarını yeni bir seviyeye taşıdığını” belirtti.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER