Bin Ladin'in Eşleri Sınır Dışı Edildi

ABD askerlerinin düzenlediği operasyonda öldürülen El Kaide lideri Usama Bin Ladin'in 3 eşi ve 11 çocuğu Pakistan tarafından sınır dışı edilerek Suudi Arabistan'a gönderildi. Bin Ladin'in eşleri ve çocukları özel bir uçakla sınır dışı edildi.

Bin Ladin'in Eşleri Sınır Dışı Edildi

 

Terör örgütü El Kaide lideri Bin Ladin'in ikisi Suudi Arabistanlı, biri Yemenli üç eşi ile çocukları Pakistan'ın başkenti İslamabad'da gözetim altında tutuldukları evden alınarak havaalanına getirildi. Bin Ladin'in eşi ve çocukları kendilerini bekleyen özel bir uçağa bindirilerek Suudi Arabistan'a gönderildi.
 
Bin Ladin'in 3 eşi ile 2 kızı, Pakistan'a yasa dışı yollardan girmek ve kaçak olarak ikamet etmekten suçlu bulunarak 45 gün hapis cezası ve 10 bin Pakistan rupi (180 TL) para cezasına çarptırılmıştı.
 
CESEDİ OKYANUSA BIRAKILMIŞTI 
ABD özel birlikleri geçtiğimiz yıl 2 Mayıs'ta Pakistan'ın Abodabad kentinde El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in gizlendiği eve operasyon düzenlemişti. Operasyonda Bin Ladin öldürüldükten sonra cesedinin alınarak okyanusa bırakıldığı belirtilmişti.
 
ÖLDÜRÜLDÜĞÜ GÖRÜNTÜLERİN YAYINLANMASINA RET 
ABD'de federal mahkeme, El Kaide örgütünün lideri Usame Bin Ladin'in ABD komandoları tarafından öldürüldüğü baskın sırasında ve sonrasında çekilen fotoğraflarının ve videosunun yayımlanması talebini reddetti.
 
Hakim James E. Boasberg, Yargı İzleme örgütünün, Enformasyon Özgürlüğü yasası çerçevesinde Bin Ladin fotoğraflarıyla videosunun yayımlanması talebiyle açtığı davayı geri çevirdi.
 
Boasberg, üst düzey yetkililerin, bu kayıtları gizli sıfatıyla sınıflandırdığını, bu nedenle mahkemenin, davacının ulusal güvenlik riskleri konusunda kendi muhakemesini oluşturmak için yaptığı çağrıyı reddettiğini belirtti.
 
Mahkeme belgelerinde Savunma Bakanlığı, Bin Ladin'in görüntülerinin, gizli olarak sınıflandırıldığını, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve ordunun kullandığı gizli tekniklerle sistemleri riske atacağı ve denizaşırı ülkelerde ABD'lilere karşı şiddeti körükleyeceği gerekçesiyle kamuoyundan saklandığını belirtmişti.
Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2012, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER