AB'nin Barbar Dayatmasını Yıkacağım

Yunanistan'da hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Karolas Papulyas'dan alan Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Alexis Tsipras, "Avrupa'nın barbar kurtarma dayatmasını yıkacağım" dedi.

AB'nin Barbar Dayatmasını Yıkacağım

Yunanistan'da geçtiğimiz pazar günü yapılan genel seçimler sonrasında en fazla oyu alan Yeni Demokrasi hareketi, koalisyon kurma çalışmalarında başarısız olunca, hükümeti kurmakla Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) görevlendirildi.

Yunan halkının seçimlerde tasarruf önlemlerine ve kurtarma paketlerine karşı oy kullandığını belirten Alexis Tsipras, "Önceki hükümetin verdiği taahhütler bundan böyle geçerli olamaz" şeklinde konuştu. Avrupa Birliği'nin "barbar kurtarma dayatması" ve uluslararası kredi kurumlarına "teslim antlaşmalarını" yıkacaklarını belirten 37 yaşındaki Tsipras, "Bizi iflasa götüren borç krizini ortadan kaldırma için sol güçlerin hükümetini kurmak istiyoruz" dedi.

AB yöneticilerine bugün bir mektup göndererek büyüme, istihdam ve sosyal korumaya dayalı alternatif bir plan benimsemeleri yönünde çağrıda bulunacağını belirten SYRIZA lideri Tsipras, önceki hükümetin verdiği taahhütlerin bundan böyle geçerli olamayacağını mektubunda vurgulayacağını söyledi.

Tsipras mektubunda AB'nin kurtarma paketinin altında imzası bulunan PASOK ve Yeni Demokrasi hareketinin oy oranının yüzde 33'e düştüğünü AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'ye hatırlatacağını da vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2012, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER