ABD'ye Saldırı Girişimi Engellendi

ABD'li yetkililer, Yemen'deki El Kaide Örgütü'nün üç yıl önce başarısız olandan daha gelişmiş bir iç çamaşırı bombasını patlatma girişimini engellediklerini açıkladı.

ABD'ye Saldırı Girişimi Engellendi

 

Bomba düzeneğinin ABD'ye giden bir yolcu uçağında havaya uçurulmasının planlandığı kaydedildi.
 
Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI'dan yapılan açıklamada, bombanın ele geçirildiği ve incelemeden geçirildiği belirtildi.
 
Saldırı girişimi engellendiğinde, henüz herhangi bir hedef seçilmemiş olduğu ve uçak bileti alınmadığı belirtildi.
 
Saldırıyı düzenlemesi öngörülen kişiyle ilgili herhangi bir bilgi de verilmedi. FBI'ın yazılı açıklamasında, "Ülke dışındaki güvenlik ve istihbarat ortaklarımızla yapılan yakın işbirliği sonucu, terör saldırısı düzenlemek için kullanılması planlanan bir bomba ele geçirildi" denildi.FBI, ele geçirilen bomba düzeneğinin, daha önce Arap Yarımadası'ndaki El Kaide Örgütü tarafından kullanılanlara çok benzediğini kaydetti.
 
Beyaz Saray Sözcüsü Caitlin Hayden ABD Başkanı Barack Obama'nın saldırı girişiminden geçen ay haberdar edildiğini belirtti. Bombayı kimin imal ettiği henüz bilinmiyor. Ancak bomba düzeneğinin, üç yıl önce Amsterdam-Detroit seferini yapan uçakta, başarısız bir saldırı girişiminde bulunan Ömer Faruk Abdülmüttalip'te ele geçene çok benzediği belirtiliyor.
 
Bomba düzeneğinde sanayi tipi güçlü patlayıcılar bulunduğu ve havaalanı güvenliğini aşabilmesi için metal aksam kullanılmadığı kaydediliyor.
 
Düzeneğin ele geçirilmesi haberi, Yemen'deki üst düzey El Kaide liderlerinden Fahd el-Kuso'nun bir Amerikan insansız hava aracının düzenlediği saldırıda öldürülmesini izliyor.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER