Dayanıklı ve sağlıklı saçlar için 7 öneri

Sağlık 20.11.2023 - 13:23, Güncelleme: 20.11.2023 - 13:23
 

Dayanıklı ve sağlıklı saçlar için 7 öneri

Kadınların yüzde 50'sinden fazlası yaşamları boyunca gözle görülür saç dökülmesi yaşayabilir . Bu özellikle 40 yaş üstü, yeni doğum yapmış veya menopoza girmiş kadınlar için geçerlidir. Evet saçınızı kısa kesebilirsiniz ama yine de sorunun üstesinden gelmeye çalışmakta fayda var.
İşte saçlarınızın güçlenmesini sağlayacak 7 ipucu SADECE SAÇ DERİNİZE BİR MİKTAR YAĞ UYGULAYIN  Yağlar saçın uzamasına yardımcı olmak için çok faydalı olabilir, ancak herhangi bir şeyi uygulamadan önce saçın tüm uzunluğu boyunca uygulanmasının uygun olduğundan emin olun. Örneğin hint yağı, saç çizginizi iyileştirmek için yalnızca saç derinizi zenginleştirmek için mükemmeldir SORUN GÖRÜRSENİZ İLK ÖNCE HAFİF ŞAMPUANLARI DENEYİN  Kepek fark ettiyseniz hemen eczaneye gidip özel bir şampuan almayın. Öncelikle yağı azaltmak için yumuşak bir şampuan deneyin. Eğer işe yaramazsa doktora danışıp kepek şampuanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kuru saç derisinin ve saç sorunlarının alerji veya hormonal değişikliklerden kaynaklanabileceğini unutmayın. TARÇIN MASKESİ KULLANIN  Tarçın antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan ve kan dolaşımını uyardığından saç ve saç derisi üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. Maske yapmak için eşit miktarda tarçın ve hindistancevizi yağını karıştırmanız gerekir . Daha sonra saç derinize ve saç köklerinize uygulayın ve 45 dakika bekleyin. SAÇINIZI HAFİF BİR ŞAMPUANLA YIKAYIN  Saç çizginizde sorun varsa saçlarınızı her gün değil, haftada 2-3 kez sert kimyasallar içermeyen bir şampuanla yıkayın. Bir seçenek olarak özellikle papatya, aloe vera , biotin , sistein, proteinler ve E vitamini içeren bitkisel şampuanları kullanabilirsiniz. SAÇ KREMİNİ HER GÜN, ŞAMPUANI İSE 2-3 GÜNDE BİR KULLANIN  Evet saçlarınızı 2-3 günde bir yıkamak daha iyi ama saçların her gün nemlendirilmesi gerektiğini unutuyoruz. Saçınızı ılık suyla durulayın ve şampuanla yıkamadan saç kremini uygulayın . Düzgün nemlendirilmiş saçlar daha güçlü, daha kalın ve kırılma olasılığı daha az olacaktır. HER GÜN EN AZ 11 MG ÇİNKO ALIN  Önerilen günlük çinko alımı 8 mg ila 11 mg arasındadır. Yine de bazı saç dökülmesi uzmanları 25 mg'lık bir sınır öneriyor ancak 2 ila 3 haftadan daha uzun süre kullanılmaması gerekiyor. SAÇ DERİSİ İÇİN KAHVE MASKELERİ KULLANIN  Kafeinin saç uzaması üzerinde olumlu etkisi vardır. Doğrudan saç derinize masaj yapıldığında saç dökülmesini önler ve dolaşımı artırır. Kafein, saç dökülmesinden sorumlu olan dihidrotestosteron (DHT) olarak bilinen bir hormonu bloke eder. Ek olarak kahve, yenilenme için hayati önem taşıyan antioksidanlar olarak çalışan flavonoidler içerir.
Kadınların yüzde 50'sinden fazlası yaşamları boyunca gözle görülür saç dökülmesi yaşayabilir . Bu özellikle 40 yaş üstü, yeni doğum yapmış veya menopoza girmiş kadınlar için geçerlidir. Evet saçınızı kısa kesebilirsiniz ama yine de sorunun üstesinden gelmeye çalışmakta fayda var.

İşte saçlarınızın güçlenmesini sağlayacak 7 ipucu

SADECE SAÇ DERİNİZE BİR MİKTAR YAĞ UYGULAYIN 

Yağlar saçın uzamasına yardımcı olmak için çok faydalı olabilir, ancak herhangi bir şeyi uygulamadan önce saçın tüm uzunluğu boyunca uygulanmasının uygun olduğundan emin olun. Örneğin hint yağı, saç çizginizi iyileştirmek için yalnızca saç derinizi zenginleştirmek için mükemmeldir

SORUN GÖRÜRSENİZ İLK ÖNCE HAFİF ŞAMPUANLARI DENEYİN 

Kepek fark ettiyseniz hemen eczaneye gidip özel bir şampuan almayın. Öncelikle yağı azaltmak için yumuşak bir şampuan deneyin. Eğer işe yaramazsa doktora danışıp kepek şampuanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kuru saç derisinin ve saç sorunlarının alerji veya hormonal değişikliklerden kaynaklanabileceğini unutmayın.

TARÇIN MASKESİ KULLANIN 

Tarçın antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan ve kan dolaşımını uyardığından saç ve saç derisi üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. Maske yapmak için eşit miktarda tarçın ve hindistancevizi yağını karıştırmanız gerekir . Daha sonra saç derinize ve saç köklerinize uygulayın ve 45 dakika bekleyin.

SAÇINIZI HAFİF BİR ŞAMPUANLA YIKAYIN 

Saç çizginizde sorun varsa saçlarınızı her gün değil, haftada 2-3 kez sert kimyasallar içermeyen bir şampuanla yıkayın. Bir seçenek olarak özellikle papatya, aloe vera , biotin , sistein, proteinler ve E vitamini içeren bitkisel şampuanları kullanabilirsiniz.

SAÇ KREMİNİ HER GÜN, ŞAMPUANI İSE 2-3 GÜNDE BİR KULLANIN 

Evet saçlarınızı 2-3 günde bir yıkamak daha iyi ama saçların her gün nemlendirilmesi gerektiğini unutuyoruz. Saçınızı ılık suyla durulayın ve şampuanla yıkamadan saç kremini uygulayın . Düzgün nemlendirilmiş saçlar daha güçlü, daha kalın ve kırılma olasılığı daha az olacaktır.

HER GÜN EN AZ 11 MG ÇİNKO ALIN 

Önerilen günlük çinko alımı 8 mg ila 11 mg arasındadır. Yine de bazı saç dökülmesi uzmanları 25 mg'lık bir sınır öneriyor ancak 2 ila 3 haftadan daha uzun süre kullanılmaması gerekiyor.

SAÇ DERİSİ İÇİN KAHVE MASKELERİ KULLANIN 

Kafeinin saç uzaması üzerinde olumlu etkisi vardır. Doğrudan saç derinize masaj yapıldığında saç dökülmesini önler ve dolaşımı artırır. Kafein, saç dökülmesinden sorumlu olan dihidrotestosteron (DHT) olarak bilinen bir hormonu bloke eder. Ek olarak kahve, yenilenme için hayati önem taşıyan antioksidanlar olarak çalışan flavonoidler içerir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.