Çöpe atıyoruz fakat şifası kabuğunda!

Sağlık 05.12.2023 - 16:29, Güncelleme: 05.12.2023 - 16:29
 

Çöpe atıyoruz fakat şifası kabuğunda!

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi kestanenin lezzetiyle birlikte sağlığınıza kattığı faydaları biliyor muydunuz? Kestane sadece içerisindeki lezzetle değil kabuklarıyla da birçok sağlık avantajını beraberinde getiriyor.
Kestane, içerdiği yüksek protein ve karbonhidrat miktarıyla enerji dolu bir atıştırmalıktır. Aynı zamanda magnezyum, demir ve fosfor gibi minerallerle beslenmenize katkı sağlar. Kansızlığa iyi gelir  Kestane kabuklarının suyu, kan dolaşımını hızlandırarak kansızlık riskini azaltabilir ve varis oluşumunu engelleyebilir. Antioksidanlar açısından zengin olan kabuklar, antosiyaninler gibi bileşenler içerir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilir ve genel sağlığı destekleyebilir. Aynı zamanda cilt sağlığına da iyi gelir. Fiziksel yorgunluğa iyi gelir Kestane kabuklarından elde edilen su, ruhsal ve fiziksel yorgunluğa karşı etkili bir destek sağlar. Ateş düşürücü  Kaynatılan kestane suyu, ateşi düşürme özelliğine sahiptir ve soğuk algınlığı gibi durumlarda rahatlatıcı olabilir. Çocukların iştahını açar Kestane kabukları, balla karıştırılarak püre haline getirildiğinde, 1 yaşından büyük çocuklarda iştahsızlık sorunlarına doğal bir çözüm olabilir. Saçları güçlendirir  Kestane kabukları, saç sağlığını destekler. Kestane kabuğu suyuyla yapılan saç bakımı, saçların daha gür, sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olabilir. Kestane kabuklarını suda haşlayarak elde ettiğiniz suyu içebilirsiniz. Bu su, birçok sağlık sorununa doğal bir çözüm sunabilir. Elde ettiğiniz bu suyu saçlarınızı yıkamak için kullanabilir ve saç tellerinizi güçlendirip parlatabilirsiniz.  
Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi kestanenin lezzetiyle birlikte sağlığınıza kattığı faydaları biliyor muydunuz? Kestane sadece içerisindeki lezzetle değil kabuklarıyla da birçok sağlık avantajını beraberinde getiriyor.

Kestane, içerdiği yüksek protein ve karbonhidrat miktarıyla enerji dolu bir atıştırmalıktır.

Aynı zamanda magnezyum, demir ve fosfor gibi minerallerle beslenmenize katkı sağlar.

Kansızlığa iyi gelir 

Kestane kabuklarının suyu, kan dolaşımını hızlandırarak kansızlık riskini azaltabilir ve varis oluşumunu engelleyebilir.

Antioksidanlar açısından zengin olan kabuklar, antosiyaninler gibi bileşenler içerir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltabilir ve genel sağlığı destekleyebilir. Aynı zamanda cilt sağlığına da iyi gelir.

Fiziksel yorgunluğa iyi gelir

Kestane kabuklarından elde edilen su, ruhsal ve fiziksel yorgunluğa karşı etkili bir destek sağlar.

Ateş düşürücü 

Kaynatılan kestane suyu, ateşi düşürme özelliğine sahiptir ve soğuk algınlığı gibi durumlarda rahatlatıcı olabilir.

Çocukların iştahını açar

Kestane kabukları, balla karıştırılarak püre haline getirildiğinde, 1 yaşından büyük çocuklarda iştahsızlık sorunlarına doğal bir çözüm olabilir.

Saçları güçlendirir 

Kestane kabukları, saç sağlığını destekler. Kestane kabuğu suyuyla yapılan saç bakımı, saçların daha gür, sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olabilir.

Kestane kabuklarını suda haşlayarak elde ettiğiniz suyu içebilirsiniz. Bu su, birçok sağlık sorununa doğal bir çözüm sunabilir.

Elde ettiğiniz bu suyu saçlarınızı yıkamak için kullanabilir ve saç tellerinizi güçlendirip parlatabilirsiniz.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.