Bilinmeyen 'teflon' detayı! Bulaşık makinesinden çıkan buhar ciğerleri bitiriyormuş

Sağlık 14.06.2024 - 14:20, Güncelleme: 14.06.2024 - 14:20
 

Bilinmeyen 'teflon' detayı! Bulaşık makinesinden çıkan buhar ciğerleri bitiriyormuş

Bulaşık makineleri gerçek bir hayat kurtarıcıdır. Günlük yaşantımızı kolaylaştıran, elde bulaşık yıkamakla zaman kaybettirmeyen bulaşık makinesiyle ilgili bilmeniz gereken bir şey var.
Çeşit çeşit programı bulunan bulaşık makineleri, içindeki bulaşığın ne kadar kirli olduğuna ya da bulaşık çeşidine göre değişkenlik gösterir. Belirli bir program seçip deterjanını koyduğunuz makinenizi çalıştırırsınız. Program süresi biten makineyi boşaltmak için alarmı çalar çalmaz yanına gidersiniz. İşte bu çok yanlış! Bulaşık makinenizi evden çıkmadan boşaltmak isteyebilir ya da içindeki ürünleri kullanmak için sabırsız olabilirsiniz. Ancak bu sabırsızlık size çok pahalıya mâl olabilir. Makinenin kapağını açar açmaz ortaya çıkan o buhar var ya, işte o buhar öylesine zararlı ki. Hele bir de makinenin içinde teflon bir ürün varsa! Gelin size bulaşık makinesi buharını solumanın zararlarından bahsedelim. Makineden çıkan buharın içinde makinenin metal ve plastik aksamında kalan bulaşık ve deterjandan kaynaklanan bütan gazı bileşikleri vardır. Solunduğunda insan için zararlı olan bütan gazının verdiği zarara bir de içeriği kimyasal olan teflon tavalar eklenir. İçeriği kimyasal olan teflon tavalar, tencereler bu buharın daha da zehirleyici olmasına, akciğerler üzerinde tahriş edici etki yaratmasına neden olur. Eğer çok aceleniz varsa makinenizin kapağını aralayıp makinenin kapağına bir havlu yerleştirerek 5-10 dakika bekleyin. Normal şartlarda ise makine bittikten 30 dakika sonra boşaltılması önerilir. Bir de unutmadan teflon tavalarınızı hiçbir şekilde makinede yıkamamaya özen gösterin.
Bulaşık makineleri gerçek bir hayat kurtarıcıdır. Günlük yaşantımızı kolaylaştıran, elde bulaşık yıkamakla zaman kaybettirmeyen bulaşık makinesiyle ilgili bilmeniz gereken bir şey var.

Çeşit çeşit programı bulunan bulaşık makineleri, içindeki bulaşığın ne kadar kirli olduğuna ya da bulaşık çeşidine göre değişkenlik gösterir.

Belirli bir program seçip deterjanını koyduğunuz makinenizi çalıştırırsınız. Program süresi biten makineyi boşaltmak için alarmı çalar çalmaz yanına gidersiniz. İşte bu çok yanlış!

Bulaşık makinenizi evden çıkmadan boşaltmak isteyebilir ya da içindeki ürünleri kullanmak için sabırsız olabilirsiniz. Ancak bu sabırsızlık size çok pahalıya mâl olabilir.

Makinenin kapağını açar açmaz ortaya çıkan o buhar var ya, işte o buhar öylesine zararlı ki. Hele bir de makinenin içinde teflon bir ürün varsa!

Gelin size bulaşık makinesi buharını solumanın zararlarından bahsedelim.

Makineden çıkan buharın içinde makinenin metal ve plastik aksamında kalan bulaşık ve deterjandan kaynaklanan bütan gazı bileşikleri vardır. Solunduğunda insan için zararlı olan bütan gazının verdiği zarara bir de içeriği kimyasal olan teflon tavalar eklenir.

İçeriği kimyasal olan teflon tavalar, tencereler bu buharın daha da zehirleyici olmasına, akciğerler üzerinde tahriş edici etki yaratmasına neden olur.

Eğer çok aceleniz varsa makinenizin kapağını aralayıp makinenin kapağına bir havlu yerleştirerek 5-10 dakika bekleyin.

Normal şartlarda ise makine bittikten 30 dakika sonra boşaltılması önerilir. Bir de unutmadan teflon tavalarınızı hiçbir şekilde makinede yıkamamaya özen gösterin.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.