Beslenme ile başlayın! Daha iyi bir cilt için tüketmeniz 12 Yiyecek

Sağlık 03.04.2024 - 14:14, Güncelleme: 04.04.2024 - 13:21
 

Beslenme ile başlayın! Daha iyi bir cilt için tüketmeniz 12 Yiyecek

Cildimiz bizi mikroplardan korur, su dengesini korur ve UV ışığına maruz kalmanın etkilerini azaltır. Bu nedenle sağlıklı bir cilt bariyeri çok önemlidir ve piyasadaki cilt bakım ürünlerinin bolluğu, kimi zaman bu bakımı zor hale getirebilir. Ancak başlamak için en iyi yer içerisidir. Dengeli bir beslenme her zaman tavsiye edilir, ancak bu yiyeceklerden bazıları hepimizin aradığı cilt hedeflerine ulaşmaya yardımcı olmak için dahil edilebilir.
BALKABAĞI Balkabağı, cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak bulunan meyve enzimleri, çinko ve alfa-hidroksi asitlerle doludur. Cildin yumuşamasına ve biraz daha asidik olma eğiliminde olan cildimizin pH dengesinin yeniden sağlanmasına yardımcı olabilir. Balkabağı tükettiğimizde çinko, yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca cildin zararlı UV ışınlarından korunmasına yardımcı olan C vitamini ve karotenoidleri de içerir. PAPAYA Papaya, cildin esnekliğini artıran, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilen vitamin ve minerallerle doludur. Folat, potasyum, magnezyum ve kalsiyum dahil olmak üzere A, C ve K, B vitaminlerini içerirler. KİNOA Kinoa yüksek miktarda lif içerir. Bu yiyeceği düzenli olarak tükettiğimizde, vücudumuzdaki toksinleri ortadan kaldırırız, bu da daha temiz bir cilde ve daha az koyu lekeye neden olabilir. BALIK Ringa balığı, sardalye ve somon gibi balıklar, omega-3 yağ asitleri ve E vitamini açısından zengindir. Bir antioksidan olan E vitamini, cildi zararlı serbest radikallerden ve iltihaplardan korur. Yağlı balık yemek aynı zamanda UV radyasyonundan kaynaklanan hasarı da azaltabilir ve cildin UV ışınlarına karşı daha az reaktif olmasını sağlayabilir. DOMATES Domates, C vitamini ve likopen dahil karotenoidler içerir. Bunların cildi güneşin neden olduğu hasarlardan koruduğu gösterilmiştir. Ayrıca kırışmayı önlemeye de yardımcı olabilirler. AVOKADO Avokado sağlıklı yağlar, E vitamini ve C vitamini içerir . Sağlıklı yağlar cildin nemli ve esnek kalmasına yardımcı olur. E vitamini, cildi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan bir antioksidandır ve C vitamini ile birleştirildiğinde daha etkili görünmektedir. Ayrıca cildi güneş hasarından koruyan bileşikler de içerirler. CEVİZ Ceviz esansiyel yağ asitleri, omega-3, omega-6 ve çinko içerir. Bu besinler cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Çinko, cilt bariyerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur, yara iyileşmesine yardımcı olur ve bakteri ve iltihapla mücadele eder. Omega yağ asitleri inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmak için dengeli bir orandadır. BROKOLİ Brokoli, sağlıklı ciltler için gerekli olan vitamin ve minerallerle doludur. Çinko, A vitamini, bir karoten olan lutein, sülforafan adı verilen bir bileşik ve C vitamini içerir. KIRMIZI ÜZÜM Kırmızı üzüm, yaşlanmanın etkilerini azalttığı bilinen bir bileşik olan resveratrol içerir. Bazı çalışmalar zararlı serbest radikallerin üretimini yavaşlatabileceğini göstermiştir. Bu cilt hücrelerine zarar verir ve yaşlanma belirtilerine neden olur. KARNABAHAR Karnabahar histidin adı verilen güçlü bir amino asit içerir. Çok fazla güneşe maruz kaldığında koyu lekeler kötüleşebilir ancak bu amino asit, zararlı UV ışınlarının cildi tahrip etmesini önleyebilir. Ayrıca lif, B6, C ve K vitaminleri, folat, fosfor ve magnezyum içerir.
Cildimiz bizi mikroplardan korur, su dengesini korur ve UV ışığına maruz kalmanın etkilerini azaltır. Bu nedenle sağlıklı bir cilt bariyeri çok önemlidir ve piyasadaki cilt bakım ürünlerinin bolluğu, kimi zaman bu bakımı zor hale getirebilir. Ancak başlamak için en iyi yer içerisidir. Dengeli bir beslenme her zaman tavsiye edilir, ancak bu yiyeceklerden bazıları hepimizin aradığı cilt hedeflerine ulaşmaya yardımcı olmak için dahil edilebilir.

BALKABAĞI

Balkabağı, cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak bulunan meyve enzimleri, çinko ve alfa-hidroksi asitlerle doludur. Cildin yumuşamasına ve biraz daha asidik olma eğiliminde olan cildimizin pH dengesinin yeniden sağlanmasına yardımcı olabilir. Balkabağı tükettiğimizde çinko, yağ üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca cildin zararlı UV ışınlarından korunmasına yardımcı olan C vitamini ve karotenoidleri de içerir.

PAPAYA

Papaya, cildin esnekliğini artıran, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilen vitamin ve minerallerle doludur. Folat, potasyum, magnezyum ve kalsiyum dahil olmak üzere A, C ve K, B vitaminlerini içerirler.

KİNOA

Kinoa yüksek miktarda lif içerir. Bu yiyeceği düzenli olarak tükettiğimizde, vücudumuzdaki toksinleri ortadan kaldırırız, bu da daha temiz bir cilde ve daha az koyu lekeye neden olabilir.

BALIK

Ringa balığı, sardalye ve somon gibi balıklar, omega-3 yağ asitleri ve E vitamini açısından zengindir. Bir antioksidan olan E vitamini, cildi zararlı serbest radikallerden ve iltihaplardan korur. Yağlı balık yemek aynı zamanda UV radyasyonundan kaynaklanan hasarı da azaltabilir ve cildin UV ışınlarına karşı daha az reaktif olmasını sağlayabilir.

DOMATES

Domates, C vitamini ve likopen dahil karotenoidler içerir. Bunların cildi güneşin neden olduğu hasarlardan koruduğu gösterilmiştir. Ayrıca kırışmayı önlemeye de yardımcı olabilirler.

AVOKADO

Avokado sağlıklı yağlar, E vitamini ve C vitamini içerir . Sağlıklı yağlar cildin nemli ve esnek kalmasına yardımcı olur. E vitamini, cildi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan bir antioksidandır ve C vitamini ile birleştirildiğinde daha etkili görünmektedir. Ayrıca cildi güneş hasarından koruyan bileşikler de içerirler.

CEVİZ

Ceviz esansiyel yağ asitleri, omega-3, omega-6 ve çinko içerir. Bu besinler cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Çinko, cilt bariyerinin düzgün çalışmasına yardımcı olur, yara iyileşmesine yardımcı olur ve bakteri ve iltihapla mücadele eder. Omega yağ asitleri inflamasyonu azaltmaya yardımcı olmak için dengeli bir orandadır.

BROKOLİ

Brokoli, sağlıklı ciltler için gerekli olan vitamin ve minerallerle doludur. Çinko, A vitamini, bir karoten olan lutein, sülforafan adı verilen bir bileşik ve C vitamini içerir.

KIRMIZI ÜZÜM

Kırmızı üzüm, yaşlanmanın etkilerini azalttığı bilinen bir bileşik olan resveratrol içerir. Bazı çalışmalar zararlı serbest radikallerin üretimini yavaşlatabileceğini göstermiştir. Bu cilt hücrelerine zarar verir ve yaşlanma belirtilerine neden olur.

KARNABAHAR

Karnabahar histidin adı verilen güçlü bir amino asit içerir. Çok fazla güneşe maruz kaldığında koyu lekeler kötüleşebilir ancak bu amino asit, zararlı UV ışınlarının cildi tahrip etmesini önleyebilir. Ayrıca lif, B6, C ve K vitaminleri, folat, fosfor ve magnezyum içerir.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.